X Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Patronami major "Zapora" i podpułkownik "Kotwicz". Trwają zgłoszenia na test online

Marcin Żukowski
Major "Zapora" został aresztowany w kamienicy przy ulicy. Dąbrowskiego w Nysie. Ten dowódca AK z Lubelszczyzny będzie jednym z patronów tegorocznego testu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Major "Zapora" został aresztowany w kamienicy przy ulicy. Dąbrowskiego w Nysie. Ten dowódca AK z Lubelszczyzny będzie jednym z patronów tegorocznego testu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Kolaż NTO
Jubileuszowy Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych odbędzie się już za miesiąc. Zmagania po raz dziesiąty przygotowuje Fundacja „Dla Dziedzictwa” z partnerami. Rywalizacja będzie prowadzona w formie zdalnej w trzech kategoriach wiekowych.

- Małymi krokami zbliża się X edycja (O)polskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Rywalizacja odbędzie się jak zwykle w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz studenci i dorośli – mówi Tomasz Kwiatek, prezes opolskiej Fundacji „Dla Dziedzictwa”.

Tradycją stało się wskazywanie patronów poszczególnych edycji testu.

- Zakres wiedzy o powojennym Powstaniu Antykomunistycznym jest ogromny, dlatego wychodzimy naprzeciw uczestnikom testu, wskazując każdego roku patronów – wyjaśnia Tomasz Kwiatek. - W tegorocznej edycji patronowali nam będą ppłk Maciej Kalenkiewicz ps. „Kotwicz” i mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Pierwszy z nich zginął 80 lat temu w bitwie pod Surkontami. Drugi 75 lat temu w Nysie wpadł w ręce funkcjonariuszy UB.

Tym dwóm postaciom organizatorzy poświęcą 20 pytań z puli 30 pytań zamkniętych. Pozostałe 10 będzie dotyczyło ogólnych zagadnień z powojennej konspiracji niepodległościowej w Polsce, a także Powstania Styczniowego.

- To ciekawe, że wiele spraw łączy powstańców styczniowych z Żołnierzami Wyklętymi – wskazuje Tomasz Kwiatek. – Pamiętamy, że walki powstańcze toczyły się 160 lat temu.

Rywalizacja zostanie przeprowadzona w formie online 4 marca o godz. 17. Tydzień później 11 marca uczestnicy i laureaci zostaną zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu. W poprzednich latach dla osób z najlepszymi wynikami czekały wartościowe nagrody finansowe i rzeczowe. Organizatorzy starają się, aby nie inaczej było w nadchodzącej edycji.

- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie tylko z Opolszczyzny – zachęca organizator.

Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.dladziedzictwa.org.

Wręczenie nagród odbędzie się 11 marca w MBP w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska