Z górki na pazurki

Redakcja
Gdzie jechać na narty? Można w Alpy lub Dolomity. Ale można też bliżej, choć, niestety, nie mamy na terenie Opolszczyzny profesjonalnej bazy narciarskiej.

MOŻNA I TU
ŚLĄSKIE
Brenna - Położona w dolinie Brennicy i jej dopływach, obejmuje swym zasięgiem Brenną, Górki Wielkie i Górki Małe - malownicze wsie letniskowe Beskidu Śląskiego. W zimie odbywa się tu coroczny karnawał Pod Starym Groniem, obejmujący zawody saneczkowe, konkursy rzeźby w śniegu, jazdę na nartach za koniem, a także skoki narciarskie. Gmina dysponuje 10 wyciągami narciarskimi, o długości od 400 do 950 m.
Ustronie - Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji 7 wyciągów narciarskich, kolej linową - krzesełkową oraz dobrze utrzymane trasy narciarskie (zjazdowe) o różnym stopniu trudności. Na Czantorii Wielkiej, przygotowane są trasy o długości 1900 m i 2500 m, natomiast w rejonie doliny Poniwca - stok narciarski sztucznie ośnieżony oraz oświetlony na całej długości.
Zwardoń - specyficzny mikroklimat powoduje, że śnieg utrzymuje się tutaj stosunkowo długo. W Zwardoniu znajduje się piętnaście wyciągów.

DOLNOŚLĄSKIE
Sokolec-Rzeczka - miejscowości w Górach Sowich, dysponujące łącznie 11 wyciągami narciarskimi. Sztuczne naśnieżanie, stoki częściowo oświetlone. Trasy o średniej dł. 450 - 500 m. Największym walorem Rzeczki są doskonałe warunki śnieżne i terenowe zarówno do uprawiania narciarstwa wyczynowego na pn.-wsch. stokach Osówki i Sokoła, jak i narciarstwa śladowego, zwłaszcza w masywie Wielkiej Sowy.
Zieleniec to dzielnica Dusznik - największy w byłym województwie wałbrzyskim ośrodek narciarski. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza tutejszy mikroklimat wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi. Pokrywa śnieżna zalega blisko 150 dni, a na nartach można jeździć praktycznie od listopada do kwietnia włącznie, chociaż bywają w tym okresie dni, kiedy śnieg jest nienośny. W Zieleńcu funkcjonuje 19 (w tym 8 zbudowanych w ostatnich latach) wyciągów narciarskich na oświetlonych stokach, dość dobrze rozwinięta jest baza noclegowa i infrastruktura handlowo-usługowa.

Wystarczy jednak przekroczyć polsko-czeską granicę, aby wjechać do krainy przyjaznej narciarzom. Najmniejszy ośrodek sportów zimowych wyposażony jest w wyciągi, a nawet armatki śnieżne. Jest też całkiem dobrze rozwinięta infrastruktura: bary, restauracje, hotele, kwatery prywatne.
- O rzut kamieniem od granicy Konradów-Zlate Hory znajduje się miejscowość Rejviz. Niewiele osób o tym wie, że jest tam całkiem niezły miniośrodek narciarski, wyposażony w trzy wyciągi talerzykowe - mówi Piotr Koniusz, organizator wyjazdów narciarskich oraz mistrzostw narciarskich Opolszczyzny.

Pradziad był ulubioną górą opolskich miłośników białego szaleństwa. Był - bo w tym roku może się to zmienić. Ilość czynnych wyciągów na Pradziadzie została ograniczona z powodu nacisków ekologów (wyciągi znajdują się na terenie parku narodowego). Wprawdzie czeskie organizacje sportowe narciarzy próbują jeszcze w tej sprawie negocjować, ale decyzja chyba nie zostanie zmieniona. Szkoda - bo to właśnie na Pradziadzie śnieg utrzymywał się najdłużej. Tu też funkcjonuje duża szkoła narciarska oraz doskonale zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu. A do restauracji i barów na grzane piwo oraz smażony ser wjeżdża się właściwie wprost ze stoku.
Część Opolan zrezygnuje z Pradziada na rzecz innych ośrodków. Najważniejsze z nich to Ramzova i Czervonohorskie Sedlo. Zrobi się więc tam bardzo tłoczno. Na szczęście są też mniejsze, nie tak głośno reklamowane ośrodki narciarskie położone w jesenickim masywie.
Rejviz to nie jedyny taki mało znany zakątek. Położone w pobliżu granicy polsko czeskiej ośrodki (wprawdzie o wiele mniejsze niż Pradziad czy Czervonohorskie) to: Ski Centrum Miroslav w Lipowych Lazniach (3 wyciągi), Prisnicove Laznie (1 wyciąg), Ostróżna (5 wyciągów), Branna (3 wyciągi) oraz szczególnie polecana przez fachowców miejscowość Petrikov - znajdująca się w głębokiej dolinie, z 4 wyciągami na północnym stoku, gdzie długo utrzymuje się śnieg.

Na Czervenohorskie Sedlo jedzie się z głuchołaskiego przejścia granicznego zawiłymi serpentynami i w zimie czasami obowiązuje tam nakaz używania łańcuchów. Cervonohorskie dysponuje 7 wyciągami. W sezonie jest uruchamiany serwis narciarski (na parkingu) oraz wypożyczalnia sprzętu. Karnet dzienny kosztuje około 350 koron (ceny podobne w innych ośrodkach). Istnieje również możliwość wykupienia karnetów kilkudniowych. Warto jednak wiedzieć, że Czesi lubią zmieniać w trakcie sezonu reguły gry dotyczące sprzedaży karnetów. Na przykład rok temu na Pradziadzie w momencie rozpoczęcia się ferii szkolnych, wstrzymano sprzedaż tańszych biletów czasowych.
Na Czervonohorskim można się posilić w restauracji hotelu Orea. Za 100 -150 koron da się tam zjeść całkiem przyzwoity obiad, np. kotlet wieprzowy z przystawkami i piwem. Taniej jest w restauracji przy parkingu.
Jeśli przyjeżdża się na narty na jeden dzień, trzeba też opłacić parking - około 20 koron za godzinę. Goście hotelowi koszt parkingu mają wliczony w cenę pobytu; plac może zmieścić około stu aut.
Poza hotelem Orea w pobliskich miejscowościach znajduje się wiele pensjonatów, moteli, kwater prywatnych.

Ramzova to ważny czeski ośrodek narciarski, dysponujący 6 wyciągami (jedna stacja przesiadkowa) i 5 kilometrami tras zjazdowych. W pobliskich miejscowościach sporo jest pensjonatów i kwater prywatnych (nocleg za 200 koron od osoby) oraz restauracji z szerokim wyborem menu.

Do polskich ośrodków narciarskich Opolanin często musi jechać dłużej niż do ośrodków czeskich. Warto jednak pamiętać, że w województwie śląskim jak i dolnośląskim nie brakuje miejscowości słynących ze sportów zimowych. Ceny noclegów porównywalne do cen w Czechach. Za to koszt utrzymania (wikt) narciarza w polskim ośrodku narciarskim jest o wiele wyższy niż w Czechach. Poza tym kolejki do wyciągów zwykle są dłuższe, a stoki gorzej przygotowane i mniej tu armatek śnieżnych niż u południowych sąsiadów.
Co nie oznacza, że na polskich stokach nie można poszusować.

Szczyrk jest uznawany za - po Zakopanem - największe i najlepsze polskie centrum narciarstwa zjazdowego i snowboardu. W Szczyrku jest 50 km tras z 30 wyciągami. Tereny narciarskie to przede wszystkim wschodnia część doliny. Na trudniejszych stokach, jeśli są dośnieżane, można jeździć nawet do połowy wiosny. Ośrodek Czyrna-Solisko dysponuje 22 km tras i 13 wyciągami połączonymi z sobą. Dzięki tej wyciągowej "huśtawce" można właściwie bez ściągania nart pokonać szlak z Małego Skrzycznego do Przełęczy Salmopolskiej.
Gliwicka Agencja Turystyczna jest właścicielem Ośrodka Narciarskiego Pilsko oraz dawnego Górniczego Ośrodka Narciarskiego w Szczyrku. Jest to w chwili obecnej największy w Polsce "operator" tras narciarskich. W tym sezonie GAT uruchomił nowy serwis internetowy, pod adresem www.gat.pl można znaleźć informacje o miejscach noclegowych, o cenach wyciągów, o warunkach narciarskich, widok z kamer internetowych, mapki. Na opublikowanych na stronie zdjęciach hali Skrzyczeńskiej i Soliska, wykonanych w ostatnich dniach widać już całkiem nieźle ośnieżone stoki... Dobra nowina - GAT w tym roku zakupił 10 armatek śnieżnych. Naśnieżane będą najpopularniejsze trasy: Do Soliska, Golgota, z Wierchu Pośredniego na Halę Pośrednią, Bieńkula.
Największymi wadami Szczyrku jest zatłoczenie na stoku, często zakorkowana szosa oraz mała liczba parkingów.

Wisła - nazywana jest perłą Beskidów. To drugi po Szczyrku ośrodek narciarski Beskidu Śląskiego. Narciarze w Wiśle mają do dyspozycji trasy od łatwych do bardzo trudnych, brakuje jednakże typowych oślich łączek narciarskich dla początkujących. Sezon zimowy jest tu stosunkowo długi, choć warunki narciarskie w znacznym stopniu zależą od położenia danego terenu - trwa od początku grudnia do marca. Ośrodki narciarskie to: Cieńków, Soszów, Stożek. Łącznie jest tu 20 wyciągów, w tym 4 trasy naśnieżane i 8 oświetlonych - wszystkie z Cieńkowa.W Sudetach jednym z ważniejszych ośrodków narciarskich jest Czarna Góra w Siennej. Niewykluczone, że po zamknięciu wyciągów na Pradziadzie coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny odkryje uroki Sudetów. Czarna Góra (1205 m n.p.m.) to potężne wypiętrzenie o stromo opadających zboczach. Roztacza się stąd pełna panorama Kotliny Kłodzkiej, obejmująca wszystkie okalające ją pasma górskie. W rejonie Śnieżnika pokrywa śnieżna utrzymuje się od listopada do kwietnia, przy częstych opadach powyżej 30 cm na dobę. Walory narciarskie tego terenu znane były od dawna. Na przełomie stulecia z Czarnej Góry do Międzygórza odbywały się zjazdy "rogatymi saniami". Modę taką propagowano jako wielką tutejszą zimową atrakcję. Obecnie Czarna Góra to: kolej krzesełkowa (czynna przez cały rok), 8 wyciągów orczykowych, rynna snowboardową i 4 kilometry fragmentami sztucznie naśnieżanych tras.
Wprawdzie dwie najdłuższe trasy wymagają jeszcze uporządkowania i wyrównania, ale z roku na rok stoki ośrodka są coraz lepiej przygotowane. Rozbudowuje się także infrastruktura gastronomiczno-hotelarska. Powstaje pierwszy pensjonat przy parkingu oraz punkt gastronomiczny przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego.
Tym samym Czarna Góra staje się coraz poważniejszym konkurentem dla innej narciarskiej miejscowości w Sudetach - Karpacza. Niezmienne atuty Karpacza to: łagodny klimat i dobre połączenie komunikacyjne, także dla Opolan. Karpacz posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową (ponad 9 tys. miejsc w hotelach, domach wczasowych, pensjonatach, kwaterach prywatnych i schroniskach). Rocznie przyjeżdża tu ponad 80 tys. gości. Na stokach jest wiele nartostrad z licznymi wyciągami narciarskimi orczykowymi i talerzykowymi. Wyciągi narciarskie coraz liczniej zlokalizowane są w dogodnych punktach miasta i połączone ze sztucznie dośnieżanymi stokami i wyciągiem krzesełkowym na Małą Kopę. Okres narciarski trwa w Karkonoszach dość długo - od listopada do początków maja.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3