Za 32 miliony złotych załatwiono problem wody i ścieków

Mirosław Dragon
Za 32 miliony złotych załatwiono problem wody i ścieków Atrakcją była degustacja wody bezpośrednio po uzdatnieniu, podlegającej kontroli jakościowej przez małże słodkowodne.
Za 32 miliony złotych załatwiono problem wody i ścieków Atrakcją była degustacja wody bezpośrednio po uzdatnieniu, podlegającej kontroli jakościowej przez małże słodkowodne. UM w Kluczborku
Kluczborski „Hydrokom” zakończył wielką inwestycję unijną. Dzięki niej skanalizowano większość wsi w gminie.

 

 

Realizacja ogromnej inwestycji trwała przez kilka lat. W ramach prac Spółka Wodociągi i Kanalizacja Hydrokom zrobiła 17 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Kluczbork, Bąków, Kuniów i Ligota Dolna.

 

Rozbudowano i zmodernizowano także oczyszczalnię ścieków w Ligocie Dolnej, unowocześniono zabytkową stację uzdatniania wody przy ulicy Strzeleckiej w Kluczborku, a także kupiono specjalistyczny samochód do oczyszczania i eksploatacji sieci kanalizacyjnej.

Dzięki temu przedsięwzięciu skanalizowane jest już 90 procent gminy Kluczbork.

 

Wieloletnie prace podsumowano w uroczysty sposób. Zorganizowano konferencję, a po jej zakończeniu prezes Hydrokomu Artur Witek zabrał zaproszonych gości na teren stacji uzdatniania wody (SUW) w Kluczborku i oczyszczalni ścieków w Ligocie Dolnej.

 

Goście mieli okazję zapoznać się z historią stacji uzdatniania wody, oglądali pompownię wody, dyspozytornię, a w nowo wybudowanym budynku zwiedzili Halę Filtrów, gdzie atrakcją była degustacja wody bezpośrednio po uzdatnieniu, podlegającej kontroli jakościowej przez... małże słodkowodne.

 

Spłata pożyczki z WFOŚiGW rozpocznie się w 2016 roku i potrwa aż do czerwca 2029 roku

 

Podczas pobytu na terenie oczyszczalni ścieków w Ligocie Dolnej pracownicy Hydrokomu opowiedzieli o procesie oczyszczania ścieków, zaprezentowali nowe obiekty i urządzenia oraz samochód specjalistyczny do czyszczenia sieci kanalizacyjnych.

 

Inwestycję o wartości ponad 32 mln złotych zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Wysokość dofinansowania to niespełna 17 mln złotych, czyli ponad 50 procent projektu.

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przyznał spółce Hydrokom 12 mln złotych pożyczki, która stanowić będzie wkład własny spółki do inwestycji.

Spłata pożyczki z WFOŚiGW rozpocznie się w 2016 roku i potrwa aż do czerwca 2029 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska