Zmarł Roman Sękowski, znany historyk i dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Roman Sękowski (1931-2023)
Roman Sękowski (1931-2023) Archiwum NTO
Bibliotekarz i bibliofil, historyk i genealog, badacz i autor książek. Słowem - człowiek orkiestra w Opolu. Przez 33 lata pracował w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Roman Sękowski zmarł w wieku 92 lat.

- Z żalem zawiadamiamy o śmierci Romana Sękowskiego - poinformowała dzisiaj (31 sierpnia) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.

Roman Sękowski był przez wiele lat dyrektorem opolskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

- Był i jest dla nas mentorem, przewodnikiem po czasach minionych - mówiła dwa lata temu, podczas świętowania 90. urodzin, Romana Sękowskiego, jedna z jego przyjaciółek. - Łączy nas uzależnienie od czytania. A wyrazem tego są cotygodniowe spotkania w opolskiej kawiarni, gdzie w gronie bibliotekarzy mamy swój stolik, przy którym dyskutujemy o książkach i o życiu.

Roman Sękowski to bibliotekarz i bibliofil, historyk i genealog, badacz i autor książek. Przez 33 lata pracował w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, systematycznie gromadził śląski księgozbiór regionalny. Na aukcjach i od osób prywatnych kupował silesiana i zbiory specjalne, dotyczące Śląska i Opolszczyzny.

Kiedy biblioteka w 1965 przejęła zrujnowany zamek w Rogowie Opolskim, poświęcił się jego renowacji, wyposażeniu wnętrz oraz przeniesieniu najcenniejszych zabytkowych zbiorów.

Przez 20 lat uczył opolskich bibliotekarzy historii książki i bibliotek w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim.

Jest autorem 13-tomowego dzieła „Herbarz szlachty śląskiej", serii "Studia i teksty źródłowe z dziejów księstw opolskiego i raciborskiego", „Szlachty księstwa brzeskiego".

Kim był Roman Sękowski - biogram wybitnego mieszkańca Opola

Roman Sękowski to bibliofil, historyk, genealog i wieloletni dyrektor WBP w Opolu. Urodził się w 1931 roku w Jaśkach koło Suwałk. Był absolwentem Państwowego Liceum Bibliotekarskiego i Księgarskiego w Krakowie, a następnie Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie ukończył Wydział Filozoficzno-Historyczny.

Po studiach w 1955 roku przyjechał do Opola, gdzie początkowo kierował Referatem Bibliotek w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, a w 1958 r. związał się z biblioteką, którą najpierw zarządzał jako dyrektor, a od 1977 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw merytorycznych. Był też kierownikiem Działu Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych.

Zadbał o księgozbiór, stawiając na jego regionalny charakter.

W zbiorach zabytkowych, które gromadził, są starodruki, rękopisy, zabytkowa grafika i kartografia. Otwarty na nowości, zadbał o mikrofilmowanie czasopism śląskich i starodruków, o pierwsze kopiarki, elektryczne maszyny do pisania i urządzenia do kopiowania kart katalogowych.

Roman Sękowski był także nauczycielem wielu bibliotekarzy, wykładał historię książki i bibliotek.

Z jego inicjatywy 1976 r. powołano w Opolu oddział Towarzystwa Przyjaciół Książki, którego został prezesem.

Od 1992 r. (przeszedł wtedy na emeryturę) poświęcił się pracy historyczno-badawczej, piśmienniczej i wydawniczej. Ceniony jako bibliofil, znawca genealogii, heraldyki.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1964), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1980).

Roman Sękowski (1931-2023)
Roman Sękowski (1931-2023) WBP Opole

Roman Sękowski przez wiele lat był dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska