Al. Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu. Ulica, przy której toczy się życie miasta

Bogusław Rogowski
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę krytej pływalni miało miejsce 15 czerwca 1968 roku. Pięć lat później oddano ją do użytku.
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę krytej pływalni miało miejsce 15 czerwca 1968 roku. Pięć lat później oddano ją do użytku. Bogusław Rogowski
Aleja Jana Pawła II od lat jest kręgosłupem miasta. Dawniej nazywała się Lindenstrasse.

W sobotę oficjalnie obchodzono 40-lecie istnienia miejskiej pływalni. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod jej budowę miało miejsce 15 czerwca 1968 roku. Pięć lat później oddano ją do użytku.

Pływalnia to jeden z wielu ważnych obiektów zbudowanych przy al. Jana Pawła II, tu znajduje się także hala sportowa, ośrodek kultury, dworzec PKP, starostwo, wcześniej mieściła się także biblioteka.

Trakt, przy którym zbudowany jest Kędzierzyn, powstał już przed II wojną światową. Wówczas nazywał się Lindenstrasse, czyli ul. Lipowa. Droga prowadziła od dworca do mostu na Kanale Gliwickim. Już po wojnie w pobliżu dworca uruchomiono bar mleczny, aptekę i filię Kozielskiej Kasy Oszczędnościowej.

- Budynek tej instytucji był jednym z nielicznych w Kędzierzynie, który mocno ucierpiał w czasie działań wojennych - wyjaśnia Bogusław Rogowski, lokalny dziennikarz i historyk. - Zachowała się jedynie ściana wschodnia z ogromnym kolorowym malowidłem przedstawiającym kobietę chowającą do kufra sakiewkę z pieniędzmi oraz diabła, który jej tę sakiewkę kradnie. Duży napis przekonywał, że "Kto nierozsądnie lokuje majątek, tego diabeł okradnie".
Kolejnym bardzo charakterystycznym obiektem przy ulicyŚwierczewskiego, bo taką nazwę nosiła ona po II wojnie światowej, był Spółdzielczy Dom Handlowy"Chemik", przez mieszkańców zwany popularnie "domem towarowym". Powstał on w połowie lat 60.

Już wtedy zakładano, że Kędzierzyn wraz z Koźlem, Blachownią i okolicznymi wsiami będzie jednym organizmem (do oficjalnego połączenia doszło w 1975 roku), a ul.Świerczewskiego wraz z będącą jej przedłużeniem ul. Kozielską scali wszystkie osiedla.

W planach założono, że miasto będzie się rozwijało, osiągając w latach 70. liczbę 115 tysięcy mieszkańców. Dlatego rozpisano siatkę niezbędnych instytucji. Plany zakładały budowę aż 15 żłobków, w których opiekę znaleźć miało 1200 dzieci (dla porównania dziś są trzy takie instytucje). Większość z nich miała powstać na osiedlach skupionych wokół głównej arterii miasta.

Ostatecznie udało się zbudować osiedla NDM i Piastów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska