Bezpieczeństwo na stadionach. Opolska policja chce wychowywać młodych kibiców

fot. archiwum
fot. archiwum
Kibic - to specjalny program przygotowany przez opolskich policjantów, który ma wychowywać sportowych fanów.

Na początku marca ruszają rozgrywki piłkarskie. Dzisiaj (18 lutego) w Opolu policjanci, samorządowcy i działacze dyskutowali o bezpieczeństwie podczas meczów i na imprezach masowych.

- Trzeba przyznać, że nasze stadiony są wolne od chuligaństwa - wyjaśnia inspektor Tadeusz Kulesza, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. - W ubiegłym roku nie doszło na nich do żadnych poważnych zadym.

Najpoważniejszy incydent miał miejsce w kwietniu na Placu Staszica w Opolu. Z grupy kibiców Motoru Lublin i Śląska Wrocław prowadzonych na stadion przy ul. Oleskiej wybiegł jeden z fanów.

Podbiegł do stojącej po przeciwnej stronie grupki opolskich kibiców i wywiązała się bójka. Policja zatrzymała 12 osób. Sześć z nich otrzymała zakazy stadionowe.

Żeby nie dochodziło do takich sytuacji opolska policja chce wychowywać młodych kibiców.

- Do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych kierujemy specjalny program o nazwie Kibic - wyjaśnia podinspektor Bogusław Pawlik, naczelnik sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Pokazujemy w nim jak należy zachowywać się na stadionach, co wolno, a czego nie wolno robić.
Młodzi ludzie dowiedzą się m.in. , że na imprezy masowe bez opieki dorosłego mogą wejść kiedy skończą 14 lat, do zakupu biletu potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość, oraz że nie mogą wnosić ze sobą niebezpiecznych przedmiotów alkoholu, czy petard.

W opracowaniu sporo miejsca poświęcono karom, które grożą za złamanie tych zasad. Na przykład osoba, która podczas meczu wbiegnie na murawę zapłaci grzywnę (najniższa to 1,8 tys. zł). Oprócz tego czyn ten zagrożony jest karą do 3 lat więzienia.

Dwa lata więzienia i grzywna grozi za rzucenie podczas meczu czy innej imprezy masowej niebezpiecznego przedmiotu. Od 2 do 5 tys. płacą osoby, które nie stosują się do poleceń ochroniarzy, organizatorów imprez czy policjantów.

Natomiast złamanie orzeczonego przez sąd zakazu stadionowego zagrożone jest karą do 3 lat więzienia.
Program rozesłany został już do wszystkich komend powiatowych, a stamtąd trafi do zainteresowanych szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska