Bezpieczny senior w Opolu

traffic

Fundacja INTRA realizuje projekt „BEZPIECZNA JESIEŃ ŻYCIA”, w którym udział mogą wziąć mieszkańcy Opola (w szczególności zapraszamy osoby z dzielnic peryferyjnych) po 60 roku życia. Zapraszamy na cykl spotkań dotyczących BEZPIECZEŃSTWA SENIORA. W pierwszej części – poświęconej PROFILAKTYCE KRYMINALNEJ – będziemy uczyć, jak nie dać się oszukać. W drugiej – BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM – seniorzy wezmą udział w zajęciach doskonalących technikę jazdy oraz badaniach psychotechnicznych. Trzecia – BEZPIECZNE ŻYWIENIE – poświęcona jest wpływowi diety, leków i suplementów na funkcjonowanie organizmu człowieka. Ostatnia część – DBANIE O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO – pokaże, jak walczyć o swoje prawa i godne życie.

Dlaczego INTRA zajmuje się tematyką bezpieczeństwa seniorów? Oto historie, wobec których nie mogliśmy przejść obojętnie…

W sumie to nie jest tak źle

„W sumie to nie jest tak źle” – powiedziała do mnie Pani Maria (lat 65), z którą rozmawiałam podczas spotkania w Domu Kultury. Opowiadała mi o swoim życiu. Jak po II Wojnie Światowej jej mama musiała uciekać, jak spała pod płotem, jak dotarła do ciotki, jak było zimno w pokoju na poddaszu bez okien. I ta mama oddawała każdy grosz, byleby tylko Pani Maria miała lepiej w życiu. Maria również dbała, by jej synowie nie musieli liczyć się z każdą złotówką. Dlatego nawet teraz, gdy dzieci już dawno są dorosłe, przychodzą do niej po pieniądze. Ma niewielką emeryturę, ale czuje się zobowiązana część z niej oddawać synom. Bo mają kredyty, bo marzą o nowym telewizorze, bo wnuki w byle jakich butach do przedszkola nie pójdą. Ona i tak nie ma dużych potrzeb – ciepła zupa z bułką, herbata, czasami coś do chleba. Ubrań i tak nie kupuje – „gdzież pójdzie taka wystrojona? No i dobrze, dobrze, że dzieci mają lepiej ode mnie” – dodaje spuszczając wzrok na podłogę. Po rozmowie zastanawiam się: ile jest takich Marii na Opolszczyźnie?

Już dawno nie byłem w mieście

Pan Kazimierz (lat 67) nigdy nie przepadał za jazdą samochodem, wolał autobusy i pociągi. Mógł wówczas poczytać gazetę, spotkać znajomych, pogadać. Ale czasami zdarzało mu się wsiąść „za kółko” i pojechać do miasta. Szczególnie w niedziele i święta, kiedy środki transportu publicznego rzadko kursowały. Lubił te wyprawy z żoną i dziećmi. Zapytałam, kiedy ostatnio prowadził auto – chwilę pomyślał i odpowiedział: „chyba z 8 lat temu”. Na pytanie dlaczego przestał, zaczął wyliczać: 1. W telewizji coraz częściej słyszy się o wypadkach spowodowanych przez seniorów. 2. Refleks już nie ten. 3. Strach przed spowodowaniem stłuczki. 4. Strach przed piratami drogowymi. Pytam, czy robił testy psychotechniczne? Czy zapisał się na zajęcia reedukacji jazdy? Aby sprawdzić, na ile czuje się pewnie na drodze? „Nie wiedziałem, że takie są” – odpowiedział.

Wszędzie mówią o suplementach diety

Pani Anna jest aktywną kobietą po 60tce. Bierze udział w licznych zajęciach, wraz ze znajomymi organizują wycieczki, spotkania z przewodnikami, akcje dla seniorów. W 2015 podczas jednego z warsztatów usłyszała o zdrowotnym wpływie suplementacji diety. Postanowiła jej spróbować i kupiła środki reklamowane w telewizji. Niestety nikt nie powiedział Pani Marii o zależnościach pomiędzy przyjmowanymi lekami, witaminami, makro – i mikroelementami. Po kilku miesiącach stosowania suplementów narzekała na uczucie senności. Do dermatologa zgłosiła się z wysypką. Ten wytłumaczył, że nadmiar witaminy A wywołuje choroby skóry a zbyt duża ilość beta-karotenu powoduje senność. „Chciałabym, żeby ktoś o tym powiedział mi prędzej” – kończy naszą rozmowę Pani Maria.

Biorąc udział w projekcie „BEZPIECZNA JESIEŃ ŻYCIA”:
1.Poszerzysz wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i przysługujących Tobie praw.
2.Będziesz wiedział/a jak postępować w sytuacji zagrożenia, osobistego, kryminalnego lub handlowego.
3.Weźmiesz udział w praktycznych zajęciach doskonalących technikę jazdy oraz badaniach psychotechnicznych.
4.Dowiedz się, jakie są zasady bezpiecznego odżywiania się i zdrowego stylu życia.

Wszystkie zajęcia w ramach projektu „BEZPIECZNA JESIEŃ ŻYCIA” są bezpłatne i organizowane pod patronatem merytorycznym Uniwersytetu Opolskiego, dzięki dofinansowaniu ze środków RZĄDOWEGO PROGRAMU NA RZECZ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ OSÓB STARSZYCH NA LATA 2014-2020 (ASOS). Więcej informacji uzyskasz dzwoniąc pod numer telefonu: 575 723 793, pisząc na adres mailowy: [email protected] lub na stronie projektu: www.fundacjaintra.org

„Bezpieczna Jesień Życia” – projekt realizowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 edycja 2016
Program Spoleczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska