Bitwa o wozy. OSP Przedmość dostała nowy wóz strażacki za frekwencję w wyborach prezydenckich

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Powitanie nowego wozu strażackiego w OSP Przedmość.
Powitanie nowego wozu strażackiego w OSP Przedmość. fot. Mirosław Dragon
W ramach akcji profrekwencyjnej w wyborach prezydenckich „Bitwa o wozy” rząd sfinansował zakup wozów strażackich dla małych gmin, w których była najwyższa frekwencja. Jednym ze zwycięzców była gmina Praszka. Nowiutki samochód ratowniczo-gaśniczy przyjechał właśnie do Przedmościa.

- Manna spadła nam z nieba! To niesamowite, że udało nam się wygrać nowy wóz strażacki - mówi Sławomir Trawiński, radny z Przedmościa.

Radny dodaje jednak zaraz, że strażacy i mieszkańcy zapracowali sobie na ten samochód. Kiedy rząd ogłosił przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi, że gminy z najlepszą frekwencją dostaną wozy strażackie, strażacy z Przedmościa namawiali wszystkich mieszkańców, żeby spełnili obowiązek obywatelski.

- Każdy oddany głos przyciąga nowy samochód ratowniczo-gaśniczy na teren naszej gminy - napisali druhowie w apelu.

Udało się!

W pierwszej turze w województwie opolskim wygrała gmina Praszka, gdzie frekwencja wyborcza w wyborach prezydenckich 2020 wyniosła 66,51 procent. Przedmość zasłużył sobie na taką nagrodę, bo frekwencja była tam jeszcze wyższa, wyniosła 70,03 procent. Przyczynili się do tego także mieszkańcy Aleksandrowa oraz przysiółków Kozieł i Kik, które należą do tego samego obwodu wyborczego.

Nowiutki samochód ratowniczo-gaśniczy przyjechał do Przedmościa we wtorek (15 grudnia) o godz. 16:00.

- To Volvo FL 280, uterenowiony średni samochód ratowniczo-gaśniczy - informuje Marek Białas, p.o. prezesa OSP Przedmość. - Jest nam bardzo potrzebny, ponieważ od 2013 roku należymy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Nowiutkie Volvo zastąpi używanego Iveco, które kiedyś zostało sprowadzone jako używane z Francji.

- To Iveco trafi teraz do innej naszej gminnej jednostki, w Ganie - mówi Waldemar Przybyła, komendant gminny OSP w Praszce.

W ostatnim czasie w gminie Praszka aż trzy jednostki dostały fabrycznie nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. W 2019 roku OSP Praszka kupiła Volvo FL 280, a w tym rok najpierw OSP Kowale nowego MAN-a, a teraz OSP Przedmość wygrała w rządowej „Bitwa o wozy” Volvo.

Strażacy z Przedmościa oprócz nowego nabytku w remizie mają do dyspozycji ratowniczo-operacyjnego Fiata Ducato (przerobionego z radiowozu) oraz zabytkowego Stara 26P.

- Ten zabytkowy star też trafił do Praszki jako fabrycznie nowy wóz strażacki w 1973 roku. Pozyskał go mój dziadek Adam Bilski - mówi Łukasz Bilski z OSP Praszka. - Teraz więc OSP Przedmość ma najstarszy i najnowszy wóz strażacki w gminie

OSP Przedmość istnieje od 1912 roku. Stowarzyszenie liczy aktualnie 142 członków, z czego 35 osób to czynni strażacy z uprawnieniami ratowniczymi. Os 2013 roku jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Prezesem OSP Przedmość jest Marek Białas, naczelnikiem Tadeusz Pietras, skarbnikiem Mateusz Janicki, gospodarzem Daniel Koziołek, sekretarzem Sławomir Koziołek, a członkami zarządu Patryk Koziołek, Mirosław Koziołek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska