Budżet Obywatelski Opola. Projekty dotyczące jednostek OSP mają być wykluczone z najbliższego głosowania

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Zmiany w regulaminie Budżetu Obywatelskiego mają być głosowane podczas czwartkowej sesji rady miasta.
Zmiany w regulaminie Budżetu Obywatelskiego mają być głosowane podczas czwartkowej sesji rady miasta. Archiwum
Miasto chce, by do nowej edycji głosowania nie można było zgłaszać projektów związanych z obiektami i wyposażeniem ochotniczych straży pożarnych. Do głosowania znów mają być za to dopuszczone inwestycje w placówkach oświatowych.

Kilka lat temu zablokowano możliwość zgłaszania do budżetu obywatelskiego projektów realizowanych w szkołach. Miało to związek ze sporymi kontrowersjami.

Projekty takie jak zakup szafek dla uczniów, były odbierane jako dowód na niewydolność miasta w realizowaniu spoczywających na nim obowiązków.

Innym był fakt, że szkoły potrafiły „hurtowo” zbierać podpisy poparcia pod projektami, nie dając szans konkurencji.

- Z drugiej strony, szczególnie w częściach oddalonych od centrum Opola, placówki oświatowe pełnią istotną rolę w życiu lokalnej społeczności. I właśnie pod warunkiem realizacji projektów, które będą ogólnodostępne dla mieszkańców, chcemy je znów dopuścić - mówi Aleksandra Zwarycz, wicenaczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Na liście planowanych modyfikacji jest też inny budzący emocje punkt: wykluczenie z tegorocznego głosowania projektów realizowanych na obiektach Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym takich, które obejmują zakupy na rzecz tych jednostek.

- Mamy świadomość, że środowisko OSP nie jest z tego zadowolone, jednak z ankiet przeprowadzonych po poprzednich głosowaniach wynika, że w ostatnich latach strażacy-ochotnicy je zdominowali i zostali w ten sposób mocno dowartościowani - argumentuje Aleksandra Zwarycz.

Oprócz tego projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego mają być weryfikowane pod względem tego, czy mają charakter dzielnicowy, czy ogólnomiejski.

- Zdarzało się, że jako dzielnicowe projekty zgłaszano inicjatywy dotyczące kąpielisk. Wiadomo, że nie korzystają z nich wyłącznie mieszkańcy danej części miasta, tymczasem takie projekty też potrafiły zdominować inicjatywy prawdziwie lokalne. Dlatego na etapie weryfikacji wniosków zespół je oceniający będzie mógł zdecydować, czy zmienić charakter danego projektu - mówi wicenaczelnik CDO.

Projekt ws. zmian w kolejnej edycji BO ma być głosowany na czwartkowej sesji. Jeśli będzie przegłosowany - a wiele na to wskazuje - wystartują prace nad naborem projektów. Sam nabór ma się odbyć wiosną, zaś głosowanie jesienią.

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Budżet obywatelski to pomysły OBYWATELI - i niech tak zosatnie. Inną sprawą jest dbanie o miejsca/rzeczy z budżetu. Przykład: placyk na Chabrach przed kościołem. Zrobiono. I teraz pięknie zarasta chwastami.

Kto ma te chwasty usuwać - obywatele?

T
T

" pełnią istotną rolę w życiu lokalnej społeczności" - a OSP nie pełnią?! Ściema na całego. W przyszłym roku szkoły nie, OSP nie, ale przychodnie w dzielnicach już tak :-)

Nie twierdzę, że te instytucje nie potrzebują wsparcia, ale od tego mamy 1,5 mld w budżecie. Nie ma sensu produkowania się, pisania projektów, jak i tak idzie wszystko na instytucje.

Może dajcie po prostu im ile trzeba, resztę Radom Dzielnic i zlikwidujcie budżet obywatelski. Mniej pracy dla urzędnika.

K
Krapkowice

jak wszędzie ściema, budżet nie dla obywateli tylko dla instytucji gminnych, szkoły, przedszkola itp...które mają swoje budżety z gminy

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie