Buty puszczone w skarpetkach

  Buty puszczone w skarpetkach

  Michał Lewandowski mlewandowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - My też domagamy się zaległych pieniędzy, ale nie boimy się pokazać twarzy, bo same zwolniłyśmy się już z PZO - powiedziały wczoraj (od lewej): Wioletta

  - My też domagamy się zaległych pieniędzy, ale nie boimy się pokazać twarzy, bo same zwolniłyśmy się już z PZO - powiedziały wczoraj (od lewej): Wioletta Zwolińska, Brygida Janiak, Joanna Przybyłkiewicz i Beata Józwik.

  Wczoraj załoga Prudnickich Zakładów Obuwia (PZO) przeprowadziła strajk ostrzegawczy, domagając się zaległych pieniędzy.
  - My też domagamy się zaległych pieniędzy, ale nie boimy się pokazać twarzy, bo same zwolniłyśmy się już z PZO - powiedziały wczoraj (od lewej): Wioletta

  - My też domagamy się zaległych pieniędzy, ale nie boimy się pokazać twarzy, bo same zwolniłyśmy się już z PZO - powiedziały wczoraj (od lewej): Wioletta Zwolińska, Brygida Janiak, Joanna Przybyłkiewicz i Beata Józwik.

  Fabryka obuwia w Prudniku za czasów swojej świetności zatrudniała ponad 1200 osób. Obecnie pracuje tam około 250 osób, a produkcja praktycznie została wstrzymana.

  Wczorajszy strajk rozpoczął się o godzinie 12.00 wiecem, na którym z pracownikami spotkał się prezes PZO Jan Zapała. Z dziennikarzami rozmawiać nie chciał, tłumacząc się przez sekretarkę brakiem czasu.
  Wody w usta nabrali również związkowcy:
  - Nie będę informował o proteście - uciął Franciszek Worożański, szef związków branżowych. - Czy mam coś do ukrycia? Nie. Nikt też mi nie zabrania mówić, ale to są wewnętrzne sprawy naszego zakładu. Musimy załatwić je we własnym gronie.
  - Związkowcy boją się narazić prezesowi, który polecił nie informować dziennikarzy, bo to szkodzi interesom firmy - tłumaczyli przedstawiciele komitetu protestacyjnego, którzy zdecydowali się na rozmowę z "NTO". Warunkiem była jednak pełna anonimowość: - Nie chcemy, żeby nas wyrzucili z pracy - tłumaczyli. - Domagamy się wypłacenia zaległych pieniędzy. Prezes stwierdził jednak, że kasa firmy jest pusta.

  Prudnickie Zakłady Obuwia borykają się z ogromnymi kłopotami finansowymi. Spółkę tę utworzyła w sierpniu 2002 roku gmina Prudnik na bazie należącego do Skarbu Państwa i będącego wówczas na skraju bankructwa zakładu obuwniczego "Primus". "Primus" włożył aportem maszyny i obuwie wartości miliona czterystu tysięcy złotych, a budżet Prudnika ponad półtora miliona złotych gotówki. Pieniądze te praktycznie przepadły:
  - Zostały przejedzone w czasie kilku pierwszych miesięcy funkcjonowania PZO - mówi Grażyna Rożnowska, naczelnik departamentu nadzoru właścicielskiego w Ministerstwie Skarbu. - Spółka ta była bardzo źle zarządzana. Według mnie nie zrobiono nic, żeby rozszerzyć rynki zbytu itp.

  27 stycznia tego roku do Sądu Gospodarczego w Opolu trafił wniosek o upadłość PZO. Złożył go ówczesny prezes Maciej Markowski, który kilka miesięcy wcześniej zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Świeżego, pierwszego szefa spółki.
  Następnego dnia, czyli 28 stycznia, gmina odsprzedała swoje udziały w PZO za 198 tysięcy złotych należącemu ciągle do Skarbu Państwa "Primusowi". Prezes Markowski złożył rezygnację:
  - Pani Krystyna Murat, szefowa "Primusa", prosiła mnie o wycofanie wniosku o upadłość, ale moja ocena stanu ekonomicznego spółki jest odmienna - tłumaczył.
  Prezes Murat odmawia wszelkich kontaktów z prasą. Fotel prezesa przejętej przez "Primusa" PZO objął Jan Zapała, do niedawna kierujący prudnickim Torkonstalem.
  - Od stycznia nie dostajemy żadnych pieniędzy, niektórym firma jest winna po 3-4 tysiące złotych - skarżyli się wczoraj wychodzący z zakładu pracownicy. - Prezesi się zmieniają, jeden na drugiego zwala winę, a my nie mamy za co żyć.

  O godzinie 15.00 skończyły się drugie obrady komitetu protestacyjnego:
  - Prezes obiecał nam na środę lub czwartek po 150 złotych, w piątek drugie tyle, choć to niepewne, bo zakład musi zapłacić za prąd - poinformowali nas jego członkowie. - Dlatego do piątku wstrzymujemy akcję. Jeżeli do tego czasu pieniądze nie zostaną wypłacone, ogłosimy strajk całodzienny.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo