Cenny zabytek z kościoła w Tarnowie Opolskim został poddany renowacji. Kosztowała 100 tysięcy złotych

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Zabytkowy konfesjonał wraz z figurą św. Jana Nepomucena w kościele św. Marcina w Tarnowie Opolski został poddany renowacji. Dotację na ten cel przyznał parafii powiat opolski.
Zabytkowy konfesjonał wraz z figurą św. Jana Nepomucena w kościele św. Marcina w Tarnowie Opolski został poddany renowacji. Dotację na ten cel przyznał parafii powiat opolski.
Widać już efekty renowacji zabytkowego konfesjonału w Kościele pw. Św. Marcina w Tarnowie Opolskim i wieńczącej go rzeźby. Zabytek był w bardzo złym stanie.

- Dotacja udzielona w ubiegłym roku przez powiat opolski pozwoliła na pokrycie prawie połowy kosztów renowacji - mówi Tomasz Piontek, proboszcz Parafii św. Marcina w Tarnowie Opolskim. - Udało nam się wykonać prace dosłownie ratujące ten XVII-wieczny zabytek.

Renowacji poddana została także wieńcząca konfesjonał XVII-wieczna figura św. Jana Nepomucena, patrona tajemnicy spowiedzi świętej (dlatego jest on przedstawiony z palcami na ustach).

Konfesjonał po renowacji odzyskał dawny blask.

- Została przywrócona pierwotna kolorystyka i marmuracja. Również figura, która wkrótce wróci na swoje miejsce na zwieńczeniu konfesjonału, została oczyszczona z licznych przemalowań – wymienia proboszcz Tomasz Piontek. - W liczącym 400 lat konfesjonale spowiadały się przez te wszystkie wieki tysiące, dziesiątki tysięcy parafian, to było i jest dla nich ważne miejsce.

Powiat opolski co roku ogłasza nabór na renowację zabytków.

- W zeszłym roku jedną z dwóch przekazaliśmy na renowację konfesjonału w Tarnowie Opolskim, bardzo pilną ze względu na jego stan - mówi Krzysztof Wysdak, członek zarządu powiatu opolskiego. - Trzeba go było wzmocnić, zabezpieczyć, pozbyć się szkodników drewna, przywrócić dawny wygląd i przeprowadzić renowacją wieńczącej go rzeźby św. Jana Nepomucena. Najlepiej przekonać się na własne oczy jakie efekty przyniosła renowacja, dlatego serdecznie zapraszam do kościoła w Tarnowie Opolskim.

Renowacja konfesjonału i figurki św. Jana Nepomucena kosztowała 100 tys. zł. Parafia wystąpiła do powiatu opolskiego o dotację na ten cel i otrzymała ponad 40 tys. zł z puli na ochronę zabytków, która jest jednym z zadań należących do powiatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska