Centrum Nauki i Technologii w Opolu ma być miejscem, w którym dzieci i młodzież będą odkrywać tajniki kosmosu. Całość ma funkcjonować na dwóch planach: rzeczywistym i wirtualnym. Jednak na budowę trzeba będzie poczekać. Najpierw trzeba opracować dokumentację. To potrwa nawet dwa lata.

Centrum Nauki i Technologii w Opolu inspirowane jest popularnym Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie. Placówka opolska ma się skupiać na ewolucji wszechświata od momentu Wielkiego Wybuchu aż do powstania technologii.

Projekt budynku jest bezpośrednio związany powstawaniem świata i galaktyk. Punktem centralnym jest srebrzysta, refleksyjna kula o średnicy 10 metrów - mówi Maciej Jakub Zawadzki ze studia MJZ, odpowiadającego za projekt Centrum Nauki i Technologii w Opolu.

- We wnętrzu tej kuli odbywać będą się prezentacje w rzeczywistości wirtualnej dotyczące kosmosu.

Do tego wykorzystywane będą specjalne gogle, natomiast zwiedzanie pozostałych części ekspozycji w budynku odbywać będzie się w okularach. Po pozostałych częściach budynku zwiedzający będą poruszać się w specjalnych okularach do rzeczywistości rozszerzonej. Wewnątrz będzie wystawa stała, a w przyziemiu przewidziano przestrzeń na ekspozycje czasowe - opisuje Maciej Jakub Zawadzki.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, informuje, że miasto będzie chciało przystąpić do realizacji inwestycji w nowej kadencji samorządu. Na jednym z pierwszych posiedzeń nowej rady miasta pojawi się korekta budżetu, w której zapisanych ma być około 1,5 mln zł na przygotowanie dokumentacji projektowej.

- Samo jej przygotowanie potrwa około dwóch lat. Koszt powstania Centrum Nauki i Technologii w Opolu szacujemy na 50 milionów złotych. Ten koszt wynika m.in. z konieczności zastosowania najnowszych technologii koniecznych do prezentacji wiedzy z pomocą urządzeń do rozszerzonej i w pełni wirtualnej rzeczywistości. Do tego czasu powinien być też znany kształt nowej perspektywy unijnego finansowania, a my będziemy się starali uzyskać zewnętrzne dofinansowanie tego zadania. Nie wykluczam, że postaramy się też o środki regionalne, ponieważ sama inwestycja służyć będzie całemu województwu - mówi Wiśniewski.

Lokalizacja Centrum Nauki i Technologii nie jest jeszcze przesądzona. Ratusz zakłada obecnie, że powstanie ono za Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, w sąsiedztwie Parku Naukowo-Technologicznego oraz planowanego stadionu.

- Obiekt wpisywałby się tam bardzo dobrze. Ale zastanawiamy się, że czy nie spróbować go umiejscowić gdzieś nad Odrą, gdzie prezentowałby się jeszcze lepiej i podnosił walory całego miasta. Oprócz świetnych funkcji sama bryła centrum jest nowoczesna i efektowna - mówi Arkadiusz Wiśniewski.

Wszystko wskazuje na to, że wstęp do Centrum Nauki i Technologii w Opolu będzie płatny. Kwota biletu pozostaje na razie niewiadomą.

- Zależy nam jednak na tym, by było to miejsce jak najbardziej dostępne - stwierdza prezydent Opola.