Centrum przesiadkowe Opole Główne. Na placu budowy nie widać robotników. Co się dzieje?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Centrum przesiadkowe Opole Główne. Opolanie alarmują, że na budowie na terenie dawnego dworca PKS od pewnego czasu nie widać robotników.
Centrum przesiadkowe Opole Główne. Opolanie alarmują, że na budowie na terenie dawnego dworca PKS od pewnego czasu nie widać robotników. Piotr Guzik
Opolanie alarmują, że od pewnego czasu na placu budowy centrum przesiadkowego Opole Główne stoi w miejscu. Ratusz wskazuje, że przyczyną jest konieczność przeprowadzenia robót dodatkowych, bez których inwestycja nie może postępować.

Inwestycja prowadzona jest na płycie dawnego dworca PKS. Prace wystartowały w połowie stycznie od rozbiórki starych pawilonów handlowych, usunięcia wiat oraz skucia płyty dworca. Następnie rozpoczęły się roboty gruntowe.

Opolanie sygnalizują jednak, że od pewnego czasu na placu budowy nie widać żadnych działań.

- Jakiś czas temu rozebrano budynek dworcowej poczekalni. Ale od tego czasu maszyny stoją w miejscu i nie widać, by ktoś tam działał – słyszymy od jednego z mieszkańców pobliskich budynków.

Centrum przesiadkowe Opole Główne. Ratusz: Konieczne prace dodatkowe

Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta, wskazuje, że nieobecność robotników na placu budowy wynika z konieczności przeprowadzenia dodatkowych, nieplanowanych wcześniej prac.

- Jeśli takie się pojawiają, zawsze w pierwszej kolejności rozmawiamy z wykonawcami na temat kosztów ich wykonania. W przypadku budowy centrum przesiadkowego Opole Główne takimi nieplanowanymi wcześniej pracami są wyburzenie szczeliny przeciwlotniczej odkrytej pod płytą dworca PKS oraz wzmocnienie fundamentów okolicznych budynków – wskazuje.

Katarzyna Oborska-Marciniak przyznaje, że w przypadku wyburzenia szczeliny kwota zaproponowana przez firmę Warbud z perspektywy miasta była zbyt wysoka.

– Wobec obecnej skomplikowanej sytuacji gospodarczej każdą złotówkę oglądamy po kilka razy przed wydaniem. Dlatego ogłoszono przetarg na wyburzenie szczeliny. Wykonawca nie wziął w nim udziału. Firma, która go wygrała, ma rozebrać tę konstrukcję za znacznie mniej, niż chciała firma Warbud – informuje.

Za rozbiórkę szczeliny przeciwlotniczej miasto zapłacić ma firmie HAWI ponad 270 tys. zł. Ma wykonać zadanie do końca wakacji.

Centrum przesiadkowe Opole Główne. Ratusz: Konieczne prace dodatkowe

- Firma Warbud będzie musiała wpuścić HAWI na plac budowy. Natomiast w przypadku wzmacniania fundamentów okolicznych budynków nadal prowadzimy rozmowy z wykonawcą centrum przesiadkowego – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak.

Jeśli i w tym przypadku miasto uzna oczekiwania Warbud za wygórowane, możliwy jest kolejny dodatkowy przetarg.

Pani rzecznik zaznacza jednak, że na tym etapie nie sposób mówić jeszcze o opóźnieniu inwestycji.

Prowadzona jest od blisko 5 miesięcy, podczas gdy termin ukończenia to 28 miesięcy. Pamiętajmy też, że te prace dodatkowe trzeba ukończyć zanim można będzie postępować z budową centrum – argumentuje.

Centrum przesiadkowe Opole Główne. Będzie zmiana układu komunikacyjnego

Koszt budowy centrum przesiadkowego Opole Główne to około 64 mln zł. W miejscu dworca PSK ma powstać parking wielopoziomowy na około 350 pojazdów oraz ośmiostanowiskowy przystanek dla autobusów komunikacji pozamiejskiej.

Oprócz tego zmieniony ma być układ komunikacyjny w tej części miasta, w tym uczynienie ulic Kołłataja i Reymonta trasami dwukierunkowymi. Dzięki temu możliwa ma być modyfikacja tras autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, tak aby zatrzymywały się tam wszystkie linie.

Jak teraz wygląda centrum przesiadkowe Opole Główne? Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska