Deszcz pieniędzy pomoże walczyć z powodzią i skażeniem Odry. Jakie będą inwestycje na Opolszczyźnie?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Ustawa dla Odry przewiduje budowę zbiornika Kotlarnia w gminie Bierawa
Ustawa dla Odry przewiduje budowę zbiornika Kotlarnia w gminie Bierawa Archiwum NTO
Ustawa o rewitalizacji Odry przewiduje budowę czterech zbiorników wodnych na Opolszczyźnie, oraz przebudowę zbiornika we Włodzieninie. Będą też pieniądze na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Opolu.

W Sejmie kończą się prace nad ustawą o rewitalizacji Odry, po tym jak rzeka została zatruta w roku 2022. Ustawa wprost wymienia cały szereg inwestycji, które mają być wykonane na Odrze i w jej dorzeczu na terenie kilku województw. W ustawie zapisano, że z budżetu państwa w ciągu 6 najbliższych lat trafi na nie łącznie ponad 1,2 miliarda złotych. Dodatkowo możliwe są także inne źródła finansowania, na przykład pieniądze unijne.

Cztery nowe jeziora

Wśród „inwestycji dla Odry” są także zadania z terenu Opolszczyzny.

Najbardziej zaawansowana w przygotowaniach jest budowa zbiornika Kotlarnia na terenie gminy Bierawa w powiecie kędzierzyńsko – kozielskim. Zbiornik ma mieć 900 hektarów powierzchni. Powstanie na wyrobisku pokopalnianym i będzie w stanie zatrzymać 40 milionów metrów sześciennych wody z rzeki Bierawki. To złagodzi falę powodziową na Odrze, a z drugiej strony w okresie suszy zasili rzeki, bowiem będzie to zbiornik tzw. mokry czyli rezerwuar wody. Ma też pełnić funkcje turystyczne i rekreacyjne. Koszt budowy to ok. 180 milionów złotych.

Na ustawowej liście inwestycji dla Odry znalazła się, odkładana od wielu lat, budowa zbiornika wodnego Ścinawa we wsi Piorunkowice w gminie Prudnik. To będzie znacznie mniejszy zbiornik (ok. 90 hektarów powierzchni), którego głównym zadaniem będzie zatrzymanie wody Ścinawy Niemodlińskiej, zagrażającym wioskom w gminie Korfantów i Niemodlin. Kosztów prac z inwestycjami towarzyszącymi jeszcze nie ujawniono.
Podobnie retencyjny charakter będzie mieć zbiornik Racławice Śląskie na rzece Osobłodze, która potrafi bardzo szybko wezbrać i zagrozić miejscowościom w gminie Głogówek.

Czwartą „inwestycją dla Odry” na Opolszczyźnie jest nowy zbiornik wodny Mora na górskim potoku Mora, na granicy gmin Głuchołazy i Nysa. W ostatnich latach potok kilka razy zalewał wioski Biskupów i Morów.

Ustawa o rewitalizacji Odry wraca też do starych pomysłów budowy zbiornika wodnego Kamienic Ząbkowicki na Nyskie Kłodzkiej, choć już w województwie dolnośląskim. Trzeciego dużego jeziora pod Sudetami, obok Jeziora Nyskiego i Otmuchowskiego. Ten projekt też trafił na listę inwestycji strategicznych. Podobnie zresztą jak przebudowa zbiornika wodnego Włodzienin na Troi koło Głubczyc, który już stoi, ale z powodu wad technicznych jest wykorzystywany tylko sporadycznie.

Przepławki dla ryb

To nie jedyne budowy i przebudowy obiektów wodnych, przewidziane w ustawie dla Odry. Ustawa przewiduje przebudowę prawie całego kanału gliwickiego, na długości 39,5 kilometra. Będą inwestycje na stopniu wodnym przy ujściu Nysy do Odry, budowa jazu wraz z przebudową 2 kilometrów koryta Odry poniżej ujścia. Za rządowe dofinansowanie ma też powstać kanał Odra – Odrzyca w gminie Lubsza pod Brzegiem. Jego celem będzie zasilenie sieci melioracyjnej pól w gminie Lubsza.

Ekologiczną inwestycją dla poprawy życia biologicznego w dorzeczu Odry jest kolejne zadanie ze spec ustawy odrzańskiej. Wody Polskie od kilku lat przygotowują się do budowy 18 nowych przepławek dla ryb i modernizacji 5 już istniejących na rzece Nyskie Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej. To kosztowne zadanie ma przywrócić możliwość migracji ryb na tarło w górne odcinki rzek, które dziś są zagrodzone.

Oczyszczalnia w Opolu ważna dla Odry

Ustawa zawiera także załączniki, wymieniające budowę czy rozbudowę sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków w dorzeczu Odry. Te zadania nie będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwa, ale mają mieć pierwszeństwo w dostępie do innych funduszy pomocowych.

Na 123 oczyszczalnie w dorzeczu tylko cztery są z Opolszczyzny. To rozbudowa i modernizacja oczyszczalni dla aglomeracji Opole, Otmęt, Olesno i Tułowice. Poseł Ryszard Galla w Sejmie wystąpił o wpisanie na listę oczyszczalni ścieków w Krapkowicach, która „wymaga modernizacji”. Ten wniosek przepadł w komisji, a ostateczne głosowanie w Sejmie jeszcze nie zostało przeprowadzone.
Na 259 inwestycji kanalizacyjnych 3 dotyczą województwa opolskiego. To budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnych w aglomeracji Opole, aglomeracji Ozimek i aglomeracji Popielów – Karłowice.

Wały budują innym trybem

Opolski poseł Ryszard Galla wnioskował też o wpisanie do inwestycji dla Odry uzupełnienia wałów w gminie Bierawa. Brakuje tam 3 kilometrowego odcinka koło wsi Dziergowice. Wody Polskie w Gliwicach już przygotowują się do tej inwestycji.

- Procedowane są właśnie odszkodowania z tytułu wykupu nieruchomości, które będą wykorzystane dla powstania prawobrzeżnego obwałowania rzeki. Lewy brzeg rzeki jest zabezpieczony – informuje Linda Hofman, rzeczniczka Wód Polskich w Gliwicach.

- Czekamy na te wały, choć po otwarciu zbiornika Racibórz jest już bezpieczniej – mówi NTO sołtys Dziergowic Anita Heim. – W czasie powodzi w 1997 roku woda z Odry doszła aż do wioski, niektóre domy zostały odcięte.

Wody Polskie przygotowują się też do budowy 2 kilometrów wałów Odry po stronie gminy Reńska Wieś w rejonie Mechnicy, który ma uzupełnić już wybudowane obwałowania. Tam są już wykupione grunty i pozwolenie na budowę, a zakończenie budowy przewidziano na rok 2025.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska