Dogrywki w Białej i Głogówku

Jan Poniatyszyn
Wyniki pierwszej tury wyborów na burmistrzów Białej i Głogówka uznano w powiecie prudnickim za niespodziankę. W obu gminach dominuje Mniejszość Niemiecka, a mimo to jej kandydaci nie uzyskali zdecydowanego poparcia.

Kandydatom na burmistrzów z Mniejszości Niemieckiej, która zdecydowanie wygrała wybory do rad miejskich Białej i Głogówka, wyrośli rywale z innych ugrupowań. Wyborcy, którzy kierują się kryteriami przynależności etnicznej, największy problem będą mieć w Białej. Tu bowiem pojedynek rozegra się między dwoma rywalami z niemieckim pochodzeniem.

W gminie Biała uprawnionych do głosowania jest nieco ponad 9 tysięcy osób. Frekwencja w pierwszej turze wyborów wyniosła tam 37 procent. Do rady miejskiej Mniejszość Niemiecka wprowadziła 12 przedstawicieli, a Komitet Wyborczy Wyborców "Nasza Ziemia" uzyskał 3 mandaty. W wyborach na burmistrza startowało trzech kandydatów. Najwięcej głosów, bo 1619, zebrał Arnold Hindera (KWW "Nasza Ziemia"). Na drugiego w kolejności, obecnego burmistrza Henryka Małka (Mniejszość Niemiecka) zagłosowało 1340 wyborców. Obaj panowie spotkają się w niedzielnej dogrywce.

Przyznający się do niemieckich korzeni Arnold Hindera za najważniejszy w swoim programie wyborczym uważa dogodny dostęp do usług medycznych, co wiąże się z utrzymaniem szpitala w Białej, a także kwestie edukacyjne, a więc zagwarantowanie dzieciom nauki najbliżej miejsca ich zamieszkania. Deklaruje, że jest przeciwnikiem dalszego zamykania szkół w gminie. Kładzie nacisk na polepszenie poczucia bezpieczeństwa publicznego mieszkańców oraz opiekę socjalną najuboższych.
- Jako burmistrz będę kontynuował program segregacji odpadów komunalnych, zakończę wodociągowanie gminy i rozpocznę jej kanalizację - obiecuje Henryk Małek, którego program wyborczy zamyka się w haśle "Aby czuć się jak u siebie w domu". - Zapewnię utrzymanie obecnej sieci szkół i przedszkoli oraz poprawę ich wyposażenia. Powstaną kolejne świetlice środowiskowe, umożliwiające kulturalne spędzanie wolnego czasu. Zadbam o remonty dróg gminnych i rolnych.

- W gminie Głogówek prawo udziału w wyborach ma 11,5 tys. mieszkańców. W pierwszej turze frekwencja wyniosła 38 procent. Wybory do 15-osobowej rady miejskiej wygrała Mniejszość Niemiecka, która uzyskała 8 mandatów. Spośród czterech kandydatów na burmistrza największe poparcie uzyskał ubiegający się o reelekcję Jan Mencler (MN) - 1777 głosów, przed Dominikiem Kechtem (KKW "Tylko Razem") - 980 głosów. W radzie miejskiej ugrupowanie Kechta ma dwóch radnych.
- Dzisiaj o godz. 19.00 w głogóweckim domu kultury odbędzie się debata pretendentów do najwyższego urzędu w gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska