Dwa spektakle wygrały 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Reymont i Wyspiański na szczycie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
48. Opolskie Konfrontacje Teatralne - tak było.
48. Opolskie Konfrontacje Teatralne - tak było. Teatr Kochanowskiego w Opolu
Jury Opolskich Konfrontacji Teatralnych przyznało dwie równorzędne nagrody główne im. Wojciecha Bogusławskiego. Otrzymali je twórcy spektakli „Chłopi” oraz „Wyzwolenie". To były dwa najlepsze spektakle 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych/ Klasyka Żywa.

Kto wygrał Opolskie Konfrontacje Teatralne 2024

Dwie równorzędne nagrody główne im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 40.000 złotych każda otrzymały dwa spektakle:

 • „Chłopi” w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie „za rezonującą ze współczesnością inscenizację powieści oraz organiczną zespołowość dla spektaklu";
 • „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku „za radykalną odwagę formalną całego zespołu twórczego oraz umiejętność wejścia w dialog z wymagającym tekstem dramatycznym dla spektaklu".

W 48. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, które są jednocześnie finałem IX edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, o nagrodę rywalizowało 6 spektakli. Oceniało je jury w składzie: Piotr Kruszczyński (przewodniczący), Dorota Jarząbek-Wasyl, Ewa Kaim, Tomasz Man, Karol Samsel.

Oprócz dwóch nagród głównych ex aequo jurorzy przyznali także inne nagrody:

 • Wyróżnienie za rolę Joasa w spektaklu „Sędziowie” w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie - dla Weroniki Krystek.
 • Wyróżnienie za rolę Dziada w spektaklu „Sędziowie” w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie - dla Wojciecha Siedleckiego.
 • Nagrodę za pobudzającą wyobraźnię i dowcipną formę plastyczną scenografii i kostiumów w spektaklu „Przygody Koziołka Matołka” w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie - dla Diany Marszałek.
 • Nagrodę za odkrycie potencjału teatralnego tekstu Norwida w spektaklu „Miłość czysta u kąpieli morskich” w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - dla Zbigniewa Brzozy.
 • Nagrodę za ruch sceniczny w spektaklu „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku - dla Maćko Prusaka.
 • Nagrodę za mistrzowską wizję plastyczną w spektaklu „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty - dla Mirka Kaczmarka.
 • Nagrodę aktorską za rolę Ireny Zapskiej w spektaklu „Gołoledź” w reżyserii Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie - dla Pauliny Wilczyńskiej.
 • Nagrodę aktorską za rolę Księdza w spektaklu „Chłopi” w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie - dla Jana Nosala.
 • Nagrodę aktorską za rolę Konrada w spektaklu „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty - dla Piotra Biedronia.
 • Nagrodę za wyczucie stylu „muzykału” Jeremiego Przybory dla zespołu Teatru Niedużego w Sopocie - za spektakl „Gołoledź”.
 • Nagrodę dla zespołu aktorskiego za błyskotliwe i pełne pasji aktorstwo w spektaklu „Przygody Koziołka Matołka” w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Podczas gali finałowej dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz dziękowała dyrektorowi Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Norbertowi Rakowskiemu za świetną organizację festiwalu.

- W tym roku Opolskie Konfrontacje Teatralne trwały 6 dni, a widzowie mogli w tym czasie nie tylko zobaczyć najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków, ale także wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z aktorami i twórcami oraz w wydarzeniach towarzyszących. Podziękowania należą się również publiczności, która tak licznie wypełniała widownie na wszystkich spektaklach i wydarzeniach towarzyszących - mówi Agata Gołoś, specjalistka ds. promocji i marketingu w
Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Opolskie Konfrontacje Teatralne organizowane są już od prawie pół wieku

48. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa to festiwal, podczas którego prezentowane są teatralne realizacje klasycznych tekstów.

Opolskie Konfrontacje Teatralne organizowane są przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (który jest dodatkowo koordynatorem konkursu „Klasyka Żywa”) we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Województwa Opolskiego.

Pałac w Kopicach.

Tak kiedyś wyglądały opolskie pałace i zamki. Niektóre możem...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska