Gminom łatwiej razem

Kat
Rozmowa z profesorem Wiesławem Lesiukiem, szefem Katedry Systemów Władzy Lokalnej

- Na czym polega gwarantowane konstytucyjnie prawo jednostek samorządu terytorialnego do zrzeszania się?
- Prawo to oznacza nie tylko możliwość tworzenia różnego rodzaju związków komunalnych na wszystkich poziomach samorządu terytorialnego w kraju, lecz również podejmowania przez wspólnoty samorządowe współpracy transgranicznej z samorządami w innych państwach.

- Czy są wymierne korzyści tego typu związków?
- Z obu tych możliwości polskie jednostki samorządu terytorialnego korzystają w bardzo szerokim zakresie, gdyż pozwalają im one podejmować inicjatywy przekraczające możliwości realizacyjne jednej wspólnoty, tworzą płaszczyznę wymiany doświadczeń, promocji i własnych mikroregionów, tworzenia zbiorowego reprezentacji i swoistego lobbingu dla spraw samorządowych. Takie związki komunalne są korporacjami otwartymi, dobrowolnymi i wyposażonymi w osobowość, prowadzą działalność statutową we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.

- Jak są organizowane związki jednostek samorządowych?
- Przeważnie tworzy się je w skali regionalnej. Wśród wielu takich stowarzyszeń samorządowych wymienić można - w odniesieniu do Śląska - np. Związek Gmin Śląska Opolskiego czy Śląski Związek Gmin i Powiatów. Związki takie tworzą swoje ponadregionalne i krajowe stowarzyszenia i federacje - np. Unia Miasteczek Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Federacja Związków Gmin i Powiatów RP, a ostatnio Związek Województw RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska