Imponujący kościół w Bogacicy zbudowali luteranie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kościół pw. Trójcy Świętej w Bogacicy zbudowany został w latach 1797-185, a rozbudowany w latach 1905-06.
Kościół pw. Trójcy Świętej w Bogacicy zbudowany został w latach 1797-185, a rozbudowany w latach 1905-06. Mirosław Dragon
Pierwszy, drewniany kościół w Bogacicy zbudował w 1597 roku Melchior von Skall de Gross-Elgot. Założono tu parafię luterańską.

Chociaż leżąca tuż obok Kluczborka, przez całe wieki Bogacica należała do rejonu, a potem powiatu oleskiego.

Wioska długo nie miała własnego kościoła. Świątynię zbudowano dopiero po Reformacji. Marcin Luter ogłosił swoje tezy w 1517 roku, a już pod koniec 1518 roku hasła reformacyjne dotarły do Kluczborka, jak ustalił ks. Henryk Schröder, były proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku, autor książki „Kościoły ewangelickie ziemi kluczborskiej”.

Na luteranizm przeszli książęta brzescy, a w ślad za nimi tak wielu mieszkańców, że katolicy musieli jeździć aż do Proślic, gdzie brali udział w odprawianych w tajemnicy nocą katolickich nabożeństwach.

W kluczborskim Kościele Zbawiciela regularne nabożeństwa ewangelickie odprawiano od 1528 roku.
Protestanci zajęli kościoły w Lasowicach Wielkich i Małych po tym, jak właściciele majątku rodzina von Dombrowków przeszła na luteranizm (do nich należał również kościół i majątek w Bierdzanach).

Tak właśnie wyglądała wówczas zmiana wyznania: na protestantyzm przechodziła okoliczna szlachta, a za nią ich poddani.

Nie wszyscy jednak chcieli się podporządkować. W 1564 roku grupa sześciu kluczborskich pastorów skarżyła się:
- Lud jest bardzo nieposłuszny i nie chce chodzić na kazania, natomiast mieszkańcy miasta i wszystkich wsi udają się o wiele chętniej do papistów (czyli katolików).

Kościół w Bogacicy zbudowano w 1597 roku. Jego fundatorem był Melchior von Skall de Gross Elgot.

Był to drewniany kościół o wymiarach 19 x 9 metrów z drewnianą dzwonnicą. Świątynia dostała wezwanie Trójcy Świętej. Do ufundowania kościoła Melchiora von Skalla nakłonili pochodzący z Olesna Wacław Smolius, luterański proboszcz kościoła kluczborskiego w latach 1587-1631, a wcześniej nauczyciel w Bąkowie i Kluczborku, oraz Adam Opalla, pastor z Krzywiczyn.

20 kwietnia 1598 roku Melchior von Skall napisał dokument, w którym oznajmił:
„Kościół tu pośrodku na moim gruncie i ziemi dla wsi Bogacica (...) na mój własny rachunek i łożenie zbudowałem, i ufundowałem, kolatorem i panem lennym ja, a po mnie moi spadkobiercy i którzy z tych synów na tych dobrach bogackich następcami będą”.

Von Skall podkreślił, że jest jedynym fundatorem, kościół zbudował „bez jakiejkolwiek pomocy i udziału mego sąsiada, pana najczcigodniejszego, dobrze znanego Henryka Strachwitza von Kozlowitz na Bogacicy i Ligocie Dolnej”.

Po reformacji przyszła katolicka kontrreformacja. W 1636 roku kościół w Bogacicy został przejęty przez katolików. Utworzono też katolicką parafię pw. Trójcy Świętej w Bogacicy.

W 1645 roku katolickie na powrót stały się kościoły w Lasowicach Małych, Wielkich i Bierdzanach.

Kluczborski Kościół Zbawiciela pozostał ewangelicy. Dopiero na początku XVIII wieku został przejęty na krótko (w latach 1700-07) przez katolików.

Kościół w Bogacicy pod koniec XVIII wieku był już za mały dla rozrastającej się wioski. W latach 1797-1805 zbudowano nową, murowaną świątynię.

Przeniesiono do niej wyposażenie dawnego klasztoru franciszkańskiego w Namysłowie. W 1905-06 roku kościół rozbudowano.

Korzystałem m.in. z książki „Bogacica. Dzieje parafii” ks. Henryka Gerlica

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska