Jak głosować poza miejscem zamieszkania w 2 turze. 12 lipca wybory prezydenckie 2020

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Głosowanie poza miejscem zamieszkania w 2. turze wyborów prezydenckich. Co musisz zrobić?
Głosowanie poza miejscem zamieszkania w 2. turze wyborów prezydenckich. Co musisz zrobić? Karolina Misztal
Chcesz głosować poza miejscem zameldowania w drugiej turze wyborów prezydenckich? Wcześniej musisz dopisać się do listy wyborów albo wziąć zaświadczenie z urzędu gminy, w której jesteś zameldowany. Na podstawie takiego zaświadczenia zostaniesz dopisany do listy wyborców w dowolnej komisji.

Druga tura wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się 12 lipca 2020 roku. Swój głos będzie można oddać tradycyjnie w lokalu wyborczym oraz korespondencyjnie.

Osoby, które wiedzą, że w tym dniu będą poza miejscem zameldowania, gdzie są wpisani do rejestru wyborów, a chcą zagłosować, mają dwie drogi na skorzystanie z takiej możliwości:

Przed pierwszą turą takie zaświadczenie wydano 4493 mieszkańców województwa opolskiego na około 770 tysięcy uprawnionych do głosowania. Zgodnie z przepisami zaświadczenia obejmowały I i II turę.

Zaświadczenia tylko na drugą turę urzędy zaczęły wydawać w poniedziałek, 29 czerwca, po I turze wyborów.

W Opolu wydano ich do środy ponad 1100 (przez pierwszą turą ok. 1000), w Kluczborku - 54 (przed pierwszą turą - 221), w Nysie - 87 (291), w Kędzierzynie-Koźlu - 129 (326).

Zaświadczenia przed drugą turą głosowania wydawane są do 10 lipca. Jak informują rzecznicy prasowi urzędów gmin i komisarze wyborczy w opolskich gminach zainteresowanie uzyskaniem takiego dokumentu przed drugą turą jest większe niż przed pierwszą.

Zapewne wiąże się to z rozpoczętym sezonem wakacyjnym. Ci, którzy zaplanowali urlopy, a chcą głosować w miejscu, gdzie będą wypoczywać, muszą się do tego przygotować - mówi Ewelina Konstanty, pełnomocnik burmistrza d.s. obsługi wyborów w Nysie.

We wtorek w Opolu w pewnym momencie na stoliku wystawionym przed Wydziałem Spraw Obywatelskich zabrakło formularzy wniosków o wydanie takich zaświadczeń.

Wyborca posiadający takie zaświadczenie, ma prawo zgłosić się z nim do wybranej komisji wyborczej i zostanie dopisany do listy wyborców i otrzyma kartę do głosowania - wyjaśnia Ewelina Konstanty, pełnomocnik burmistrza d.s. obsługi wyborów w Nysie.

Ta zasada dotyczy głosowania na terenie Polski, na przykład gdy wybieramy się na urlop i wiemy, że 12 lipca będziemy poza miejscem zameldowania.

W przypadku głosowania za granicą, należy znaleźć miejsce, gdzie została utworzona komisja wyborcza (najczęściej na terenie placówek dyplomatycznych RP lub w miejscach przez nich wskazanych - wykaz można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych).

Zaświadczenie uzyskane przed I turą uprawnia do głosowania w I i II turze. Osoby, które na II turę wrócą do miejsca zameldowania, także mogą z tym zaświadczeniem pójść do "swojej" komisji wyborczej lub jakiejkolwiek innej komisji w swoim mieście/miejscowości i także zostaną dopisani do listy wyborców i otrzymają kartę do głosowania.

We wniosku o zaświadczenie wpisuje się dane osobowe (imię, nazwisko, imię ojca), numer PESEL i adres zameldowania. Zaświadczenie można odebrać osobiście lub wpisać we wniosku upoważnienie dla osoby, która może odebrać je w naszym imieniu.

Do odbioru potrzebny jest dowód osobisty. Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć najpóźniej do 10 lipca 2020 r. Jest to także ostatnia data odbioru zaświadczenia.

Osoby, które złożyły wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosownia przed 28 czerwca 2020 r. otrzymały również zaświadczenie uprawniające do głosowania w dniu 12 lipca 2020 r. W takim przypadku nie ma możliwości ponownego złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.

Głosowanie za granicą z zaświadczeniem o prawie do głosowania

Generalnie zaświadczenie analogicznie jak w Polsce upoważnia wyborców do oddania głosu za granicą w komisjach wyborczych utworzonych przez ministra spraw zagranicznych, najczęściej w ambasadach, konsulatach, stałych przedstawicielstwach, ale także innych miejscach wskazanych przez MSZ na terenie danego kraju.

Sprawdź wykaz obwodów głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą.

Niestety, okazuje się, że nie wszyscy, którzy uzyskają takie zaświadczenie, będą mogli w II turze skorzystać z możliwości głosowania za granicą.

Dotyczy to krajów, w których z powodu sytuacji epidemicznej, możliwe jest tylko głosowanie korespondencyjne (oznaczone w wykazie MSZ "WK").

W państwach, w których możliwe jest oddanie głosu osobiście (bez oznaczenia w wykazie MSZ) i/lub korespondencyjnie (oznaczone literą K), posiadacze zaświadczenia będą mogli stawić się w komisji wyborczej i oddać głos.

Wybory 2020. Głosowanie za granicą tylko korespondencyjne (WK):

 • Republika Argentyńska
 • Związek Australijski
 • Królestwo Belgii
 • Królestwo Danii
 • Republika Filipin
 • Republika Francuska
 • Królestwo Hiszpanii
 • Republika Irlandii
 • Kanada
 • Republika Kolumbii
 • Wielkie Księstwo Luksemburga
 • Królestwo Marokańskie WK
 • Meksykańskie Stany Zjednoczone
 • Królestwo Niderlandów
 • Republika Federalna Niemiec
 • Królestwo Norwegii
 • Republika Portugalska
 • Federacja Rosyjska (tylko w Irkucku)
 • Stany Zjednoczone Ameryki
 • Konfederacja Szwajcarska
 • Królestwo Tajlandii
 • Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
 • Republika Włoska

W przypadku chęci wzięcia udziału w głosowaniu na terenie tych państw, konieczne było zgłoszenie się do głosowania korespondencyjnego za pośrednictwem strony internetowej MSZ. Termin na to przed drugą tura wyborów upływał 29 czerwca o północy.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Przed drugą turą wyborów istnieje też możliwość złożenia wniosku o dopisanie do spisu wyborców, najpóźniej 7 lipca 2020 roku. Na podstawie tego wniosku wyborca zostanie dopisany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy, w której będzie przebywał w dniu wyborów.

Dotyczy wyłącznie wyborców, którzy nie dopisali się do spisu wyborców w przed dniem pierwszego głosowania. Na podstawie takiego dopisania do listy wyborów głosować można jedynie w obwodzie, który zaznaczyliśmy we wniosku.

Osoby, które wybrały ten sposób przed I turą wyborów, a chciałyby w II turze głosować gdzie indziej, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, muszą otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców.

Wybory 2020. Sposób i zasady głosowania 12 lipca

 • Lokale wyborcze będą czynne 12 lipca od godziny 7.00 do 21.00.
 • Głosujący muszą pamiętać o: zasłanianiu nosa i ust, dezynfekcji rąk, zachowaniu bezpiecznej odległości (odstęp 1,5 metra)
 • Zaleca się używanie własnych rękawiczek jednorazowych i długopisu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska