Dopisanie do spisu wyborców 2020 przez internet. Do kiedy i jak to zrobić, aby zagłosować w wyborach poza miejscem zamieszkania?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Aby zagłosować poza miejscem zamieszkania konieczne jest dopisanie się do spisu wyborców.
Aby zagłosować poza miejscem zamieszkania konieczne jest dopisanie się do spisu wyborców. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
W wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca (12 lipca - druga tura), wyborca nie musi głosować tam, gdzie jest zameldowany. Dopisanie się do spisu wyborców dotyczy osób, które chcą jednorazowo zagłosować poza miejscem zameldowana, na przykład wyjeżdżają w niedzielę wyborczą, ale chcą spełnić obywatelski obowiązek. Dopisanie się do spisu wyborców w 2020 roku możliwe jest przez Internet. Jak się dopisać online?

Dopisanie do spisu wyborców, wpisanie do rejestru wyborców - czym to się różni?

Zacznijmy od tego, co nie dla wszystkich jest jasne: czym się różni dopisanie do spisu wyborców od wpisania do rejestru wyborców? Już tłumaczymy.

  • Jeśli wyborca chce na stałe zmienić miejsce głosowania, czyli od teraz głosować tam, gdzie mieszka, a nie gdzie jest zameldowany i to nie tylko ten jeden raz, ale także w innych, przyszłych wyborach – wtedy wyborca powinien wpisać się do rejestru wyborców.
  • Jeśli wyborca wie, że tylko tego jednego dnia - w dzień wyborów - nie będzie go w miejscu zamieszkania, ale poczucie obywatelskiego obowiązku mówi mu, że powinien zagłosować – wtedy może dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym akurat wtedy będzie.

Dopisanie się do spisu wyborców to działanie jednorazowe, czyli dotyczy tylko wyborów prezydenckich 2020. W następnych wyborach zagłosuje już u siebie.

Obie sprawy można załatwić przez internet. W tym artykule wyjaśnimy jak dopisać się do spisu wyborców jednorazowo.

Dopisanie do spisu wyborców w wyborach prezydenckich 2020

Jeśli chcesz zagłosować, a w dniu wyborów prezydenckich, 28 czerwca 2020 roku (12 lipca 2020 - podczas drugiej tury) nie będzie Cię w miejscu zameldowania – możesz dopisać się do spisu wyborców przez internet. Jak to zrobić?

Jedynym, co powinniście przygotować, aby skorzystać z tej e-usługi jest profil zaufany i adres, pod którym wyborca będzie w dniu wyborów. Co dalej?

  1. W serwisie GOV.PL wybierz e-usługę Dopisz się do spisu wyborców.
  2. Kliknij przycisk Dopisz się do spisu wyborców i zaloguj się profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz).
  3. Wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
  4. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (www.GOV.pl) i adres e-mail podany we wniosku.

Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, wtedy skontaktuje się z wyborcą telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez serwis Mój GOV. Sprawdzaj swoją skrzynkę – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy.

PAMIĘTAJ

  • Dopisanie się do spisu wyborców jest bezpłatne.
  • E-usługa jest wyłączana na pięć dni przed wyborami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska