Jak przygotować się do długiej podróży samochodem?

Sławomir Draguła [email protected] 77 44 32 589
Przygotuj auto do długich podróży. (fot. nto)
Przygotuj auto do długich podróży. (fot. nto)
Aż 6 proc. śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu powodowanych jest złym stanem ogumienia. Warto je sprawdzić przed letnimi wojażami.

Zbliżające się lato skłania do myślenia o coraz dalszych podróżach samochodem. Konieczne jest więc przygotowanie pojazdu pod  kątem bezpieczeństwa. Przed wyjazdami umycie samochodu nie wystarczy.

Zobacz: Motoryzacja. Sprawdź samochód po zimie

Jeśli ktoś jeszcze nie zmienił opon z zimowych na letnie, to najwyższy czas. Przy wyższych temperaturach zimówki, które wykonane są z miękkich mieszanek, szybciej się zużywają, a jazda na nich po suchym i rozgrzanym słońcem asfalcie jest niebezpieczna. 

Warto podkreślić, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie i co istotne - również w kole zapasowym, które zazwyczaj wozimy w bagażniku, ponieważ w razie wypadku znajduje się on w strefie zgniotu. Badania Francuskiego Stowarzyszenia Firm Eksploatujących Autostrady wskazują, że 6 proc. śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu powodowanych jest złym stanem ogumienia.

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią.

Zobacz: Wybierasz się samochodem zagranicę? Pomyśl o ubezpieczeniu

Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa. Najwięcej wypadków, co gorsza również z udziałem dzieci, zdarza się w okresie letnim.

Wtedy właśnie wybieramy się w dalekie trasy. Z jednej strony jesteśmy zmęczeni po długim okresie pracy, a z drugiej - myślimy o wypoczynku. Dlatego wciskamy pedał gazu, by jak najszybciej dotrzeć do  upragnionego miejsca.

Pod lupą

Euromaster, europejska sieć serwisowa, proponuje sprawdzenie 7 punktów bezpieczeństwa:

  • geometrię kół
  • stan opon i ciśnienie we wszystkich 5 kołach
  • pióra wycieraczek
  • poziom oleju
  • zawieszenie, łożyska, amortyzatory
  • klocki, tarcze, poziom płynu hamulcowego > oświetlenie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska