Targi nto - nowe

Jak rozpoznać uczulenie na drożdże? Objawy alergii i nietolerancji to nie tylko wysypka. Zobacz, w jakich produktach są drożdże piekarskie

Anna Rokicka-Żuk
Jeżeli wystąpienie wysypki lub objawów gastrycznych możesz wytłumaczyć tylko spożyciem produktu z drożdżami, postaraj się na jakiś czas wyeliminować wszelkie ich źródła z diety i obserwuj, jak się czujesz.
Jeżeli wystąpienie wysypki lub objawów gastrycznych możesz wytłumaczyć tylko spożyciem produktu z drożdżami, postaraj się na jakiś czas wyeliminować wszelkie ich źródła z diety i obserwuj, jak się czujesz. deyangeorgiev, defun (małe)/123RF
Drożdże to produkt, który od tysiącleci wykorzystuje się do wytwarzania żywności. Obecnie jednak bywa, że po ich spożyciu występują symptomy gastryczne lub skórne, a nawet zagrażająca życiu reakcja anafilaktyczna. Choć na ten temat nie ma wśród badaczy pełnej zgodności, mogą być one skutkiem nadwrażliwości lub alergii. Sprawdź, na jakie objawy zwrócić uwagę i z jakimi produktami można je powiązać.

Spis treści

Czy można mieć uczulenie na drożdże?

Drożdże to jednokomórkowe organizmy należące do królestwa grzybów. Jako takie mogą wywoływać reakcje alergiczne lub nadwrażliwości u osób uczulonych na grzyby i pleśnie, przy czym te ostatnie także należą do grzybów.

Jednocześnie drożdżami najczęściej nazywa się ich kultury wykorzystywane do produkcji żywności z gatunku Saccharomyces cerevisiae. W zależności od szczepu nazywane są one drożdżami piekarniczymi (a także piekarskimi lub piekarnianymi), piwnymi, winnymi czy gorzelniczymi.

Czytaj także: Użyj zamiast bułki tartej i sera. Tani i zdrowy zamiennik odmładza, wspomaga pracę jelit, dodaje energii. Wypróbuj smaczne płatki drożdżowe

Mikroorganizmy te są od stuleci, a wręcz tysiącleci wykorzystywane do fermentacji żywności w celu wytwarzania produktów, które mają w nazwie. Istnieje też jednak znacznie młodszy szczep drożdży piwnych dolnej fermentacji, które zostały wyizolowane przez Niemców pod koniec 19. wieku – Saccharomyces pastorianus, dawniej S. carlsbergensis.

Doniesienia o możliwym związku występowania szeregu objawów alergicznych ze spożyciem drożdży, nazwanych nadwrażliwością, zostały przedstawione szerzej w książce z 1983 roku. Autorzy sugerowali, że na drożdże można być nawet uczulonym. W oświadczeniu wydanym przez Amerykańską Akademię Alergii i Immunologii poddano tezy te w wątpliwość, podkreślając braki w cytowanych badaniach. Pomimo tego wielu naukowców kontynuowało badanie problemu, który w końcu zyskał medyczne uznanie.

Dowiedz się także:

Uczulenie na drożdże piekarskie – objawy skórne i pokarmowe

Objawy wywoływane przez spożycie drożdży spożywczych mogą być zarówno objawem nadwrażliwości, jak i alergii. Mogą manifestować się w postaci zmian skórnych, dolegliwości pokarmowych, a także niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej.

Przyczynę występowania objawów można odróżnić jednak tylko na podstawie badań. Do wykonania testu skórnego i oznaczenia obecności przeciwciał we krwi skłaniać może zwłaszcza historia innych alergii, a także uczuleń występujących w rodzinie. Zwłaszcza gdy pojawiała się anafilaksja, warto też pogłębić diagnostykę o inne alergeny.

Objawy uczulenia na drożdże mogą mieć różne nasilenie, a obejmują:

  • wysypkę skórną, np. pokrzywkę lub inny rodzaj podrażnienia,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wzdęcie, gazy, a także ból brzucha i uczucie dyskomfortu,
  • anafilaksję, gdy dochodzi do obrzęku ust, języka i gardła, utrudnionego oddychania, spadku ciśnienia krwi, utraty przytomności, a nawet śmierci – w tej zagrażającej życiu sytuacji trzeba posiadać przy sobie wstrzykiwacz adrenaliny (epinefryny) EpiPen albo jak najszybciej wezwać pogotowie.

Uważa się, że można odczuwać także objawy alergii wziewnej na zarodniki pleśni i grzybów, które obejmują wysypkę, zatkanie nosa i trudności w oddychaniu. Może ona także wywołać atak astmy u osób z tym schorzeniem. Eksperci często są jednak zdania, że związku między wdychanymi alergenami i ciężkimi reakcjami alergicznymi nie potwierdzono bezsprzecznie w żadnym badaniu. Nawet u osób z ciężką alergią pokarmową na drożdże wdychani ich rzadko wywołuje reakcję alergiczną.

Zobacz też:

Alergia na drożdże – czego unikać?

Drożdże to niezbędny dodatek przy produkcji pieczywa i innych wypieków, słodkich i słonych, a także napojów alkoholowych. Choć z tych ostatnich są usuwane wraz z osadem, w płynie wciąż są obecne związki pochodzące z tych mikroorganizmów. Można natomiast uznać, że nie ma ich w tych destylowanych, wysokoprocentowych.

Z drożdży wytwarzane są także dodatki smakowe. Jako hydrolizat występują w wielu produktach przemysłowych, zwłaszcza gotowych do spożycia lub przygotowania. Jako naturalne drożdże nieaktywne lub dezaktywowane używa się ich w wyrobach roślinnych, np. pastach kanapkowych, w celu poprawy ich walorów. Są też dostępne jako oddzielny składnik kulinarny.

Drożdżową bazę ma ponadto wiele naturalnych suplementów diety, m.in. z selenem, wyciągami ziołowymi czy witaminami z grupy B. Jako źródło tych witamin polecane są również preparaty z czystych drożdży.

Zobacz: Włosy przestaną wypadać! Ten domowy kosmetyk wzmocni je i odżywi.

W sytuacji, gdy spożycie takich produktów wytwarzanych przy użyciu drożdży wywołuje wymienione wcześniej objawy, można łagodzić je za pomocą leków antyhistaminowych (również dostępnych bez recepty). Najlepiej jednak unikać ich jedzenia. Jest ono absolutnie zakazane przy skłonności do reakcji anafilaktycznych na drożdże.

Źródło: What is a yeast allergy? Medical News Today

Polecamy podnato:

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska