Jest nowy portal i książka o dziejach cmentarza przy ulicy Wrocławskiej w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Historię swego krewnego pochowanego na opolskim cmentarzu przedstawił James Powri (z lewej), gość ze Szkocji.
Historię swego krewnego pochowanego na opolskim cmentarzu przedstawił James Powri (z lewej), gość ze Szkocji. Krzysztof Ogiolda
Zaprezentowano je w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Każdy z obecnych na spotkaniu dostał nieodpłatnie egzemplarz książki.

Książka i portal powstały w ramach projektu „Ocalmy od zapomnienia cmentarz przy ul. Wrocławskiej” zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2016 przez mniejszość niemiecką.

Przedstawili je ich autorzy, dr Joanna Filipczyk z Muzeum Śląska Opolskiego oraz niemiecki historyk dr Gerhard Schiller. Możliwości techniczne działania portalu przybliżył ich twórca Marcin Boronowski.

Portal cmentarzopole.pl jest dwujęzyczny. Przedstawia historię cmentarza i znajdującej się na nim kaplicy od roku 1813 (przez pierwsze stulecie nekropolia się powiększała, potem – od lat 30 XX wieku – kurczyła) po czasy najnowsze. Można na nim zobaczyć obszerną galerię zdjęć, zarówno aktualnych, jak i archiwalnych. Dostępna jest także lista 1470 pochowanych na cmentarzu osób. Trzydzieści z nich doczekało się już dwujęzycznych biogramów. Autorzy portalu zachęcają do jego uzupełniania.

Książkowa publikacja dr Filipczyk i dra Schillera „Życie i śmierć w Opolu. Stary cmentarz miejski 1813-1963” została rozdana wszystkim uczestnikom spotkania.

Refleksjami związanymi z dziejami cmentarza, a także z jego zniszczeniami, dzielił się – odwołując się do historii swojej rodziny - Paul Schichta z Opola Szczepanowic.

James Powri, który na spotkanie do biblioteki przyjechał ze Szkocji, opowiedział o swoim krewnym, Henrym Powri, który spoczął na tym cmentarzu w czasie plebiscytu - wraz z liczącą ponad 30 osób grupą żołnierzy 62. Królewskiego Batalionu Artylerii Polowej. Gość z Wysp Brytyjskich wyraził nadzieję, że uda się – nie narażając na koszty miasta – tych 31 zmarłych upamiętnić, rekonstruując ich nagrobki.

Wartość zabytkowego cmentarza podkreślili obecni na spotkaniu goście. Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszula Zajączkowska przypomniała, dzieje miejskiego cmentarza na tle wcześniejszych, przykościelnych miejsc pochówku w Opolu.

Prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski przypomniał, jaką siłę oddziaływania mają nekropolie – na czele z Cmentarzem Łyczakowskim we Lwowie - i podkreślił, że władzom zależy na zachowaniu pamięci o opolskim cmentarzu.

Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa podkreślił, że cmentarz, który jest jednocześnie polski, niemiecki i szkocki, a także katolicki i ewangelicki nadaje się jak mało który obiekt na swoisty pomnik wielokulturowego Opola.

Lider TSKN, Rafał Bartek zaapelował, by cmentarz ocalić i traktować jako wspólne dziedzictwo polskie, niemieckie i regionalne.

ZOBACZ TAKŻE
Opolskie Info - 21.04.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska