Jest nowy "Rocznik Niemców w Polsce"

VdG
Rocznik ukazał się w nakładzie 600 egzemplarzy.
Rocznik ukazał się w nakładzie 600 egzemplarzy. VdG
Ukazała się nowa książka do czytania po niemiecku w serii Mała Biblioteka VdG.

Jahrbuch der Deutschen in Polen jest kontynuacją podobnego rocznika Niemców w Polsce wydanego rok temu przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Nowa edycja - w nieco skromniejszej objętości - ukazała się dzięki dotacji niemieckiego MSZ.

- Jest to kontynuacja Małej Bilioteki VdG - mówi Łukasz Biły, asystent prasowy i jeden ze współredaktorów tomu. - Jak na rocznik przystało, publikacja podsumowuje najważniejsze dla mniejszości niemieckiej wydarzenia z 2012 roku.

Zawiera między innymi bogaty zbiór fotografii z różnych imprez organizowanych przez VdG. Szczególnie bogata jest dokumentacja zdjęciowa wrocławskiego Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Hali Stulecia.

Myślę, że ta niezbyt duża książeczka będzie się świetnie prezentować na półkach członków mniejszości. Jest to publikacja dostępna w opolskiej siedzibie VdG.

Nakład podobnie jak przed rokiem wynosi 600 egzemplarzy. I tak samo jak rok temu tekst jest wyłącznie po niemiecku.

Rocznik łączy w sobie cechy kalendarza zawierającego praktyczne informacje podręczne przydatne przez cały rok 2013 i książki o charakterze edukacyjno-publicystycznym zawierajcej ciekawe informacje historyczne i biograficzne.

Czytelnik znajdzie więc w nowym roczniku kalendarz na rok 2013 z uwzględnieniem świąt obchodzonych w Niemczech, hymn Niemiec i najbardziej popularne hymny regionalne, zestaw ważnych tegorocznych rocznic i zbiór adresów różnych instytucji i organizacji mniejszościowych.

Kto poświęci na lekturę trochę więcej czasu, będzie miał okazję poznać m.in. wkład Śląska w niemieckie "wojny wyzwoleńcze" z Napoleonem w latach 1806-1815, oraz ciekawe biografie. Przybliżają one m.in. ks. Bernharda Lichtenberga, błogosławionego i męczennika, proboszcza berlińskiej parafii św. Jadwigi, prześladowanego przez nazistów za pomoc Żydom czy Hermanna Kletke, żyjącego w latach 1813-1866 poetę, pisarza i publicystę związanego z Uniwersytetem Wrocławskim, autora słów kolędy "Am Weihnachtsbaum die Lichter brennen".

Ciekawie opisane zostały także dokonania Theodora Gottlieba von Hippel, pruskiego polityka i prezydenta rejencji w Kwidzyniu i w Opolu oraz Heinricha Steffensa, filozofa, przyrodnika i poety związanego z Berlinem, Halle i Wrocławiem.

Po tej erudycyjnej lekturze można odpocząć, śmiejąc się z humoru na rok 2013

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska