Judenlager Sławięcice. Zobacz niezwykły film o obozie pracy przymusowej

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Filmowa wizualizacja obozu przeplatana jest prawdziwymi zdjęciami, m.in. tym, które pokazuje bramę wjazdową.
Filmowa wizualizacja obozu przeplatana jest prawdziwymi zdjęciami, m.in. tym, które pokazuje bramę wjazdową.
Animacja powstała rok temu, ale teraz dorobiono do niej ścieżkę dźwiękową.

Film trwa ponad 6 minut, dowiadujemy się z niego, że Judenlager w Sławięcicach był największym hitlerowskiem obozem ciężkiej pracy dla Żydów w byłej rejencji opolskiej.

Utworzono go na początku 1942 roku, powstał jako zaplecze niewolniczej siły robotniczej pracującej przy budowy pobliskich zakładów chemicznych.
Na filmie widać rozmieszczenie obozowych baraków, ogrodzenia, wieżyczki strażnicze, krematorium. W film wmontowano także kilka archiwalnych zdjęć.

Stworzyło go stowarzyszenie Blechhammer-1944 oraz koło modelarskie "Jedenastka". Prace współfinansował urząd miasta. Jako źródła informacji posłużyły nieliczne zachowane zdjęcia, także lotnicze, wykonane przez załogi amerykańskiej 15. Armii Powietrznej, relacje więźniów i archiwalne dokumenty. Pomocy w ich uzyskaniu stowarzyszeniu i kołu udzieliły również Muzeum Auschwitz-Birkenau i izraelski Instytut Yad Vashem.

Obóz ten był filią obozu Auschwitz i dzielił się na podobozy: męski oraz żeński. Przetrzymywano tam Żydów różnych narodowości w liczbie blisko 4 tysięcy , w tym ponad setkę kobiet.

W związku z likwidowaniem gett i obozów dla Żydów, obóz w Sławięcicach przemianowano 1 kwietnia 1944 roku na Arbeitslager Blechhammer. Przetrzymywani wykorzystywani byli do budowy zakładów chemicznych, należących do niemieckiego koncernu IG Farben.

Z powodu nadchodzącego frontu obóz zlikwidowano 21 Stycznia 1945 roku, zaś podczas marszu ewakuacyjnego zginęło około 800 więźniów. Wojska sowieckie wkroczyły do obozu 26 stycznia 1945 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska