Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga z większością w opolskim sejmiku. Kto straci najwięcej? Analizujemy najnowszy sondaż wyborczy

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Lewica i Konfederacja - podobnie jak w tej kadencji - nie wprowadzą żadnego swojego radnego.
Lewica i Konfederacja - podobnie jak w tej kadencji - nie wprowadzą żadnego swojego radnego.
W świetle najnowszego sondażu w sejmiku województwa opolskiego może dojść do istotnego przetasowania sił politycznych w nadchodzących wyborach samorządowych. Koalicja Obywatelska oraz Trzecia Droga mogą liczyć na 17 z 30 mandatów i stabilną większość, nawet bez Mniejszości Niemieckiej. Sondaż został przeprowadzony przez analityka politycznego Marcina Palade.

Koalicja Obywatelska, która obecnie posiada 13 mandatów i przewodzi koalicji z Mniejszością Niemiecką oraz Polskim Stronnictwem Ludowym, według prognoz utraciłaby dwóch radnych, posiadając w nowej kadencji sejmiku łącznie 11 mandatów.

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość, mające 10 mandatów w obecnej kadencji, zachowałaby swój stan posiadania, umacniając swoją rolę jako jedynej partii opozycyjnej w sejmiku i głównego konkurenta dla KO.

Największym zaskoczeniem jest wzrost poparcia dla nowego gracza na scenie politycznej. "Trzecia Droga", która według sondażu zdobyłaby aż 6 mandatów, stałaby się potencjalnym kingmakerem w układzie sił w sejmiku opolskim.

Obecnie w sejmiku jest tylko dwóch radnych z PSL. Kohabitacja z Polską2050 Szymona Hołowni dała tym dwóch partiom sukces w wyborach parlamentarnych, który najprawdopodobniej zostanie powtórzony lub nawet poprawiony w wyborach samorządowych.

Z drugiej strony, Mniejszość Niemiecka, która w obecnej kadencji liczy pięciu przedstawicieli i jest częścią koalicji rządzącej, według sondażu straciłaby jeden mandat. To zaś może wpłynąć na przyszłe układy koalicyjne i zakwestionować obecny status quo.

Z kolei Lewica i Konfederacja - podobnie jak w tej kadencji - nie wprowadzą żadnego swojego radnego.

Sondaż został przeprowadzony przez analityka politycznego Marcina Palade i został opublikowany na jego profilu na X.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska