reklama

Kolejna bitwa o szkoły w Kędzierzynie-Koźlu

Daniel PolakZaktualizowano 
Zajęcia w szkole nr 14, która jest planowana do likwidacji. Władze gminy zapewniają, że wszystkim nauczycielom, którzy stracą w wyniku reformy pracę, postarają się zapewnić zatrudnienie w innych placówkach. Pracownicy oświaty nie mają jednak pewności, czy tak się stanie.
Zajęcia w szkole nr 14, która jest planowana do likwidacji. Władze gminy zapewniają, że wszystkim nauczycielom, którzy stracą w wyniku reformy pracę, postarają się zapewnić zatrudnienie w innych placówkach. Pracownicy oświaty nie mają jednak pewności, czy tak się stanie. Daniel Polak
Już w czwartek mogą zostać zlikwidowane podstawówki nr 13 i 14. Władze miasta planują także połączenie "dwudziestki" z "dwunastką". Rodzice zapowiadają protesty.

Na 17 maja ma zostać zwołana sesja rady miasta, na której głosowane będą projekty tzw. uchwał oświatowych. Jedna z nich zakłada połączenie podstawówek nr 20 i 12. Ta pierwsza ma się stać filią tej drugiej. Kolejna uchwała dotyczy likwidacji PSP nr 13 i przekazania jej stowarzyszeniu mniejszości niemieckiej, a trzecia całkowitemu zamknięciu "14".

Już w lutym rada miasta podjęła tzw. uchwały intencyjne w tej sprawie. Sesja, na której je przegłosowano, była bardzo burzliwa. Na salę obrad przybyła blisko setka rodziców uczniów oburzonych planami reformy szkół. - Nie po was wybieraliśmy, żebyście teraz je zamykali - krzyczeli ludzie, którzy przynieśli z sobą transparenty.

Rodzice mieli poparcie części radnych. - Ja w ogóle nie wiem, jakie będą finansowe efekty tych cięć - zauważał Grzegorz Mankiewicz z SLD. On i kilku innych rajców konsekwentnie krytykował plany prezydenta.

Ostatecznie za przekształceniem "20" w filię było 12 radnych a 8 przeciw. Likwidację podstawówki nr 14 poparło 14 osób (7 przeciw), a za przekazaniem PSP nr 13 stowarzyszeniu MN było 13 radnych (8 przeciw).

Władze miasta przekonywały wówczas, że są to jedynie uchwały intencyjne, które o niczym jeszcze nie decydują. Kilka kolejnych miesięcy miało być czasem na dyskusje o reformie oświaty. Dziś już wiadomo, że władze miasta chcę jednak faktycznie zlikwidować szkoły. - Demografia jest nieubłagana. W przyszłym roku ubędzie nam w gminie 205 uczniów. Nie jesteśmy w stanie utrzymać wszystkich szkół - mówi nto Halina Damas-Łazowska, szefowa gabinetu doradców prezydenta Tomasza Wantuły, która odpowiada za reformę oświaty.

Z wyliczeń urzędników prezydenta wynika, że subwencje oświatowe starczają jedynie na opłacenie połowy kosztów funkcjonowania szkół. Resztę - ponad 30 mln złotych rocznie - dopłaca do oświaty samorząd.

Zaplanowana na czwartek sesja ma się rozpocząć już o godzinie 10.00 rano, a nie o 14.00, jak ma to zazwyczaj miejsce. Część rodziców uczniów zagrożonych szkół jest przekonana, że władze miasta chcą, by jak najmniej widzów mogło brać udział w obradach.

- Co prezydent i radni chcą ukryć przed mieszkańcami, organizując sesję wcześnie rano, kiedy wszyscy są w pracy? - pyta jeden z rodziców, który dowiedział się o planach zwołania sesji.

Urzędnicy z kozielskiego magistratu zapewniają, że mają zupełnie inne intencje.
- Poprzednia sesja oświatowa rozpoczęła się o 14.00 i trwała aż do 4.00 nad ranem, bo tak długo toczono dyskusje.Teraz chcemy tego uniknąć - tłumaczy Małgorzata Jasiulek, asystentka prezydenta.

Rodzice zapowiadają, że pomimo wczesnej pory i tak będą chcieli przyjść już na sam początek sesji, by wyrazić swoje niezadowolenie z pomysłu likwidacji szkół.
Z planami reformy kędzierzyńskiej oświaty nie zgadza się nauczycielska "Solidarność". - Negatywnie zaopiniowaliśmy projekty tych uchwał. Powodem jest brak jakichkolwiek konsultacji z naszym związkiem zawodowym - napisał do nto Andrzej Lachowicz, przewodniczący komisji międzyzakładowej "Solidarności".

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W Gdańsku nie będzie likwidacji szkół , tylko zwolnienia połowy nauczycieli , a pozostali będą pracować 40 , a nie 18 godzin tygodniowo.
U nas taki sam " zabieg" ratowania szkół, nie będzie wymagał zwolnień aż tak licznych, a dodatkowo wystarczy, gdy nauczyciele popracują 30 godzin tygodniowo. Oczewiście tylko ci, którzy rzeczywiście lubią swoją pracę, to się "nie zmęczą " nadmiernie.
I wilk syty i owca( szkoła) nie zjedzona!

Ta, jasne. Musiałbyś najpierw zdelegalizować związki zawodowe. W tym problem
d
dff

przecież nie tylko w 12stce dostali wypowiedzenia,w kędzierzynie w gimnazjum też

G
Gość

W Gdańsku nie będzie likwidacji szkół , tylko zwolnienia połowy nauczycieli , a pozostali będą pracować 40 , a nie 18 godzin tygodniowo.
U nas taki sam " zabieg" ratowania szkół, nie będzie wymagał zwolnień aż tak licznych, a dodatkowo wystarczy, gdy nauczyciele popracują 30 godzin tygodniowo. Oczewiście tylko ci, którzy rzeczywiście lubią swoją pracę, to się "nie zmęczą " nadmiernie.
I wilk syty i owca( szkoła) nie zjedzona!

G
Gość

-Szanowni Państwo!
Nie czas na wzajemne obwinianie się: zły dyrektor, zła szkoła, zły nauczyciel....winna jest miejska polityka...co się dzieje??? Gdzie są fachowcy od rozwiązywania problemów. Prezydent lekarz nie uzdrowi oświaty. Biję dziś na ALARM proszę dopuścić do głosu ludzi, którzy znają się na szkolnictwie!!! Wierzcie mi takich jest sporo wśród nauczycieli!!!!
autorstwa L0, z dnia 05/16/2012 godz. 21:15

-Może niech pozwalniają tych którzy już dawno powinni być na emeryturze a dalej uczą jest dużo innych szkół w mieście a w paru szkołach jest dużo takicha nauczycieli którzy już nie powinni uczyć w szkole!!
autorstwa Asia, z dnia 05/16/2012 godz. 17:43

Pani Prezes ZNP obudziła się z letargu, w którym trwała od początku prezesowania.Mam dla Pani propozycje Kodeksu Etycznego dotyczącego obniżania wymiaru godzin i zwolnień nauczycieli w naszej gminie K-K:
- w szkołach gdzie 85% mężczyzn do zwolnienia lub obcięcia godzin - kobiety
-w szkołach,gdzie 85% kobiet do zwolnienia lub obcięcia godzin- mężczyźni
-w pierwszej kolejności nauczycieli z praktyką zawodową ponad 25 letnią( zmniejszenie kosztów )
-w pierwszej kolejności nauczycieli dyplomowanych( zmniejszenie kosztów )
- zwolnić jedynych żywicieli rodziny wysłać na 'tamten świat'
- zwolnić dobrych pedagogów,których młodzież szanuje za kulturę osobistą i wiedzę zostawić niech nasze dzieci uczą cieniasy i miernoty, ale za to koleżeństwo folwarku dyrektorskiego i związkowego Pani Prezes zachować ,gwarantując pełny etat i godziny nadliczbowe.
NIECH ŻYJE FOLWARK...
autorstwa KATARZYNA, z dnia 05/16/2012 godz. 17:02

-Nie wiem czym kierowała się pani dyrektor PSP nr 12 przy wyborze nauczycieli do zwolnienia, ale na pewno nie dobrem ucznia, skoro zwalnia się wartościowych nauczycieli a pozostawia tych którzy upokarzają uczniów, znęcają się fizycznie i psychicznie. W innych szkołach w Polsce, jeżeli nauczyciel uderzy ucznia to leci z pracy na łeb i szyję, a tu nie ponosi żadnych konsekwencji. Czegoś tu nie rozumiem.
autorstwa edusek69, z dnia 05/16/2012 godz. 16:06

Jeszcze moŻna dodaĆ,że powinno sie zwolniĆ, OBCIĄĆ ETATY DO 5 GODZIN (NA PEWNO STARCZY IM NA PRZEZYCIE I LEKARSTWA) wszystkim NAUCZYCIELKOM I NAUCZYCIELOM ,którzy chorowali na powazne choroby:nowotwory , bo ludzie żle wygladają po chemioterapii, po operacjach chirurgicznych bo mają brzydkie blizny, po operacjach ortopedycznych bo kuleją itd.,proszę co niektórych związkowców, dyrektorów szkół ,pracowników oświaty i samorzadowców aby wzieli słowink języka polskiego i przeczytali co oznacza słowo:PRZYZWOITOŚĆ.

G
Gość

Jest duża szansa na to, że dziś Kędzierzyn-Koźle zrobi duży krok w kierunku rozsądku i eliminowania socjalistycznych patologii

G
Gość

to mniejszosc cos tu finansuje? a oni kłamią że to państwop polskie?
opowiedz coś o tych koneksjach
moze tez bym cos na tym ugrał - mam w domu 6latka i szukam mu dobrej szkoly

G
Gość

Warto być przyzwoitym???

Takie hasło głoszą osoby, które wykorzystują swoje koneksje i znajomości, żeby osiągnąć swój cel, jakim jest umożliwienie włąsnemu dziecku ukończenia szkoły. Co z tą szkołą stanie się później nie ma dla tych osób znaczenia. Zostawią po sobie bałagan i pójdą korzystać z pieniędzy dla mniejszości w gimnazjum.

A
Anatol
Kolejny medyk od tola się odezwał.

Kolejny medyk od tola się odezwał.

Mam pytanie czy lekarze i inni im podobni płacą podatki, tak samo jak inni obywatele. Czy tak samo za swoje usługi za które biorą od chorych pacjentów pieniadze rozliczają się jak firmy i czy za usługi wydają rachunki, paragony i czy mają kasy fiskalne? To pytanie kieruje do lekarzy radnych miejskich i powiatowych.
W
Wania
Prawda jest taka, że w mieście takim jak K-K najspokojniej wystarczyłyby 2 szkoły podstawowe , 2 gimnazja i 2 szkoły średnie, a jedynym problemem tego miasta jest SOCJALIZM mieszkańców, wyssany z mlekiem matki lub nabyty na partyjno-związkowych zebraniach.
Wszystkim wszystko się NALEŻY, miasto ma FUNDOWAĆ mieszkańcom każdą zachciankę, a instytucje budżetowe powinny być rozbudowywane w nieskończoność bez względu na koszty.
Gdyby bezrobotnych, dzieci, rencistów, emerytów, zatrudnionych w budżetówce i utrzymujących się ze zleceń budżetówki - zestawić z ludźmi pracującymi to nie wiem czy przypadkiem stosunek taki nie wynosiłby 7:3 !!!!!!!!!!!!!!!!

I w takim mieście, wy drodzy socjaliści, chcecie mieć szkołę na każdym osiedlu, oczywiście z wyremontowanymi kuchniami i z rzeszą kucharek na pełnych etatach, z armią nauczycieli - obowiązkowo z kartą nauczyciela, żeby się nie napracowali i żeby podwoić ilość ich etatów, w każdej dyrektor, 2 vice dyrektorów, 10 zastępców vice dyrektorów etc... etc... etc... Bo to wg. was zmniejsza bezrobocie - O ZGROZO Bo nie potrafilibyście zdzierżyć tego, żeby dziecko z Blachowni dowieźć do Kędzierzyna itd... itd... itd...

LUDZIE ?!? Nauczycielom się nie dziwię, bo oni walczą o swoje ciepłe stołki, nie dziwię się krzykom pijawek żerującym na socjalu bo oni mają w tym interes żeby krzyczeć. Ale że rodzice dają się na to nabierać ?!? Czy wy naprawdę myślicie że pieniądze rosną na wierzbie ?!?

Prawda jest taka, że w mieście takim jak K-K najspokojniej wystarczyłyby 2 szkoły podstawowe , 2 gimnazja i 2 szkoły średnie, a jedynym problemem tego miasta jest SOCJALIZM mieszkańców, wyssany z mlekiem matki lub nabyty na partyjno-związkowych zebraniach.
Wszystkim wszystko się NALEŻY, miasto ma FUNDOWAĆ mieszkańcom każdą zachciankę, a instytucje budżetowe powinny być rozbudowywane w nieskończoność bez względu na koszty.
Gdyby bezrobotnych, dzieci, rencistów, emerytów, zatrudnionych w budżetówce i utrzymujących się ze zleceń budżetówki - zestawić z ludźmi pracującymi to nie wiem czy przypadkiem stosunek taki nie wynosiłby 7:3 !!!!!!!!!!!!!!!!

I w takim mieście, wy drodzy socjaliści, chcecie mieć szkołę na każdym osiedlu, oczywiście z wyremontowanymi kuchniami i z rzeszą kucharek na pełnych etatach, z armią nauczycieli - obowiązkowo z kartą nauczyciela, żeby się nie napracowali i żeby podwoić ilość ich etatów, w każdej dyrektor, 2 vice dyrektorów, 10 zastępców vice dyrektorów etc... etc... etc... Bo to wg. was zmniejsza bezrobocie - O ZGROZO Bo nie potrafilibyście zdzierżyć tego, żeby dziecko z Blachowni dowieźć do Kędzierzyna itd... itd... itd...

LUDZIE ?!? Nauczycielom się nie dziwię, bo oni walczą o swoje ciepłe stołki, nie dziwię się krzykom pijawek żerującym na socjalu bo oni mają w tym interes żeby krzyczeć. Ale że rodzice dają się na to nabierać ?!? Czy wy naprawdę myślicie że pieniądze rosną na wierzbie ?!?

Kolejny medyk od tola się odezwał.
o
oloboga

Prawda jest taka, że w mieście takim jak K-K najspokojniej wystarczyłyby 2 szkoły podstawowe , 2 gimnazja i 2 szkoły średnie, a jedynym problemem tego miasta jest SOCJALIZM mieszkańców, wyssany z mlekiem matki lub nabyty na partyjno-związkowych zebraniach.
Wszystkim wszystko się NALEŻY, miasto ma FUNDOWAĆ mieszkańcom każdą zachciankę, a instytucje budżetowe powinny być rozbudowywane w nieskończoność bez względu na koszty.
Gdyby bezrobotnych, dzieci, rencistów, emerytów, zatrudnionych w budżetówce i utrzymujących się ze zleceń budżetówki - zestawić z ludźmi pracującymi to nie wiem czy przypadkiem stosunek taki nie wynosiłby 7:3 !!!!!!!!!!!!!!!!

I w takim mieście, wy drodzy socjaliści, chcecie mieć szkołę na każdym osiedlu, oczywiście z wyremontowanymi kuchniami i z rzeszą kucharek na pełnych etatach, z armią nauczycieli - obowiązkowo z kartą nauczyciela, żeby się nie napracowali i żeby podwoić ilość ich etatów, w każdej dyrektor, 2 vice dyrektorów, 10 zastępców vice dyrektorów etc... etc... etc... Bo to wg. was zmniejsza bezrobocie - O ZGROZO !!! Bo nie potrafilibyście zdzierżyć tego, żeby dziecko z Blachowni dowieźć do Kędzierzyna !!! itd... itd... itd...

LUDZIE ?!? Nauczycielom się nie dziwię, bo oni walczą o swoje ciepłe stołki, nie dziwię się krzykom pijawek żerującym na socjalu bo oni mają w tym interes żeby krzyczeć. Ale że rodzice dają się na to nabierać ?!? Czy wy naprawdę myślicie że pieniądze rosną na wierzbie ?!?

g
gloku

TOLUŚ I RAFAŁEK SIEDZIELI DZIŚ W URZEDZIE JAK ŻEBRACY PROSZĄCY O WSPARCIA. KOMISJA BUDŻETOWA DZIELIŁA KASĄ? CZY SIEDZIELI W WIADOMYM CELU?

Z
Znawca

Powiem Wam wszystkim ( rodzicom i nauczycielom) jedną prawdziwą prawdę. Cokolwiek jeszcze nie zrobicie w sprawie zamknięcia szkól ( przyjdziecie na czwartkową Sesję Rady Miasta i będziecie protestowac czy nawet odwoływac się do rozsądku Radnych) nie odniesiecie pożadanego skutku, ba, nie osiągniecie praktycznie nic, poza stratą czasu i nerwów. Z jednego prostego powodu, ponieważ sprawa jest już zamknieta, dopieta na ostatni guzik, i nie ma juz innej mozliwosci, w czwartek to juz tylko czysta formalnosc. Układ został zawarty. A z kim i po co pozostawiam do namysłu. Powodzenia, mimo wszystko.

A
Adam

Wyliczenia ekonomiczne na podstawie których tak bardzo chcą przepchnąć wspomniane rozporządzenia, są niedorzeczne. Wyliczenia są nierzetelne i kłamliwe. Cała sprawa cuchnie na kilometr !!! W opracowaniach celowo pominięto niektóre fakty i uwypuklono inne.
Szacowane oszczędności są fikcją, a sposób załatwiania sprawy skandalem !!!
Kolejny przekręt.
Niestety tym razem trafili na rodziców którzy mają trochę oleju w głowie i takie numery nie przejdą. Sprawa zajmą się adwokaci.

G
Gość
Jest możliwość szybkiego i TANIEGO uruchomienia w mieście publicznego żłobka dla kilkadziesięciorga maluchów, ale ta propozycja nikogo z decydentów nie zainteresuje, bo oni myślą jak kapitaliści, a nie jak społecznicy. Takie korzystne dla mieszkańców rozwiązania są nie do przyjęcia z uwagi na prywatne interesy tych co " rządzą i dzielą".

a czy nie jest tak właśnie, że miasto powinno łożyć kasę dla dobra mieszkańców a nie ją oszczędzać? organizować rozrywki, igrzyska (i nie myślę tu o kolejnych wystąpieniach prezydenta Wantuły w roli milusińskiego opiekuna pięcioraczków z kartonem pieluch pod pachą) , organizować żłobki i przedszkola dla dobra mieszkańców itp itd
a nie lepić bałwany i udawać, że mają za co wybudować aquapark?
W d... mają społeczeństwo miasta, załatwiają prywatne kolesiowskie interesy i tyle ich Kedzierzyn interesuje ...
m
mieszkaniec K-K

Łazowska niech wraca skąd przyszła i niech nigdy tu DO NAS nie wraca.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3