Kto zostanie marszałkiem województwa? Kandydatów jest dwóch

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Kto będzie nowym marszałkiem opolskim: Zbigniew Kubalańca i Szymon Ogłaza.
Kto będzie nowym marszałkiem opolskim: Zbigniew Kubalańca i Szymon Ogłaza. Kolaż MD
Szef Platformy Obywatelskiej w regionie milczy, ale w kuluarach słyszymy, że sytuacja w partii robi się coraz bardziej napięta. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że chętnych na schedę po marszałku Andrzeju Bule, który zdobył mandat europosła, jest dwóch. I żaden nie zamierza zrobić kroku w tył.

- Wszystko rozegra się w ciągu najbliższej doby. Już jest gorąco, a temperatura będzie tylko rosła, bo każdy z kandydatów do ostatniej chwili będzie próbował przeciągnąć na swoją stronę jak najwięcej osób – mówi nam nieoficjalnie informator z opolskiej Platformy Obywatelskiej. – Zbieranie haków zaczęło się już dawno. Teraz jest tylko kwestia tego, kto i co komu wyciągnie, aby go zmusić do zrobienia kroku w tył.

Andrzej Buła, marszałek województwa i szef Platformy Obywatelskiej w regionie, startował w niedzielnych (9 czerwca) wyborach do europarlamentu z drugiego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej. Województwo opolskie tworzy jeden okręg z kilkukrotnie większym Dolnym Śląskiem (dlatego jedynką był Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia i były minister kultury). Andrzej Buła zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów z Opolszczyzny.

Andrzej Buła jedzie do Brukseli

- Serdecznie gratuluję wyboru na posła Parlamentu Europejskiego! Wiem, że województwo opolskie traci szanowanego i zaangażowanego marszałka! Ale w zamian za to Bruksela i Strassburg zyskują ważny głos województwa opolskiego – napisał na Facebooku Rafał Bartek, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego oraz lider Śląskich Samorządowców (to ugrupowanie wraz z Koalicją Obywatelskiej i PSL-em tworzy w sejmiku koalicję). - To ważne, bardzo ważne, że w Parlamencie Europejskim znajdzie się człowiek, który rozumie nasz wielokulturowy region, człowiek, który potrafi uszanować każdego niezależnie skąd i kiedy do naszego województwa dotarł! Andrzeju powodzenia!

Sam marszałek jest na razie wyjątkowo oszczędny w słowach, choć wiadomo, że jego sukces to nie koniec okołowyborczych emocji. Andrzej Buła, z chwilą opublikowania obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej (prawdopodobnie nastąpi to we wtorek (11 czerwca), straci mandat radnego i przestaje być marszałkiem.

– Wraz z utratą mandatu przez marszałka, funkcję tracą również pozostali członkowie zarządu – wyjaśnia Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - W terminie 7 dni powinna odbyć się sesja sejmiku, podczas której zostanie wybrany nowy marszałek oraz nowy zarząd województwa.

W kuluarach samorządowych w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu aż wrze

Sesję wstępnie zaplanowano na środę (12 czerwca). Dzień wcześniej, we wtorek wieczorem, ma się odbyć rada regionu, która zarekomenduje kandydata na marszałka.

– Rozmowy o tym, jaki będzie skład zarządu i przyszłość partii trwają właściwie od chwili, gdy mandat dla Andrzej Buły stał się pewny - mów nam jeden z delegatów.

Potwierdza on też nasze wcześniejsze ustalenia, że decydujące starcie rozegra się pomiędzy dwoma kandydatami:

  • Zbigniewem Kubalańcą, obecnie wicemarszałkiem województwa,
  • Szymonem Ogłazą, członkiem zarządu województwa.

– Trudność tej sytuacji polega na tym, że obaj są w zbliżonym wieku, mają ten sam profil polityczny, wyszli spod skrzydeł posła Tadeusza Jarmuziewicza i w tym sam miejscu budowali kariery polityczne. Łączy ich też ogromna ambicja, dlatego uważam, że żaden z nich nie zrobi kroku w tył. To oznacza, że do końca będzie trwała walka o liczbę szabli na radzie regionu - mówi nam jeden z polityków PO.

Głosowanie będzie tajne, ale niektórzy działacze Platformy Obywatelskiej uważają, że kandydat namaszczony przez ustępującego Andrzeja Bułę jest faworytem do fotela marszałka. To dawałoby przewagę Szymonowi Ogłazie, który – jak słyszymy – ma poparcie obecnego marszałka.

– W polityce nic nie jest pewne, dlatego wcale się nie zdziwię, jeśli na ostatniej prostej nastąpi przewrót – ocenia inny nasz rozmówca. – Jesteśmy partią demokratyczną, dlatego każdy zagłosuje tak, jak będzie uważał. Zbyszek z Szymonem znają się od lat. To oczywiste, że rywalizują, ale nie zauważyłem między nimi ostentacyjnej niechęci. Wierzę, że się dogadają. Ten, który przegra jest w mojej ocenie naturalnym kandydatem na pierwszego wicemarszałka.

Czy to początek wojny w opolskiej Platformie Obywatelskiej?

To optymistyczny scenariusz. Kilku moich rozmówców stoi na stanowisku, że konflikt ambicjonalny jest początkiem wojny, która rykoszetem odbije się na Platformie Obywatelskiej.

- Kandydatem wskazanym przez radę miał być Szymon, ale Zbyszek nie przyjął tego do wiadomości i postanowił poddać się pod ocenę rady. Na to, żeby przekonać delegatów ma nieco ponad dobę i nie wiem, kogo w jaki sposób będzie chciał przekonać. W polityce zawsze ma się asy w rękawie – mówi tajemniczo jeden z naszych informatorów.

Działacz PO i stronnik Zbigniewa Kubalańcy widzi sytuację tak:

- Ta wojna jest nieunikniona, bo Opole stanie za Zbyszkiem murem. To on był przez 5 lat wicemarszałkiem, to on wywalczył drugi najlepszy wynik, a tutaj układ towarzyski marszałka Andrzeja Buły z Szymonem Ogłazą miałby przesądzić o wszystkim – ocenia nasz rozmówca. – Na wojnie zawsze są ofiary. Zbyszek jest walczakiem, więc on na pewno nie odpuści.

W kuluarach pojawiało się jeszcze nazwisko Roberta Węgrzyna, od niedawna członka zarządu województwa. Nasz rozmówca, człowiek dobrze zorientowany w realiach politycznej kuchni, zapewnia, że ta kandydatura nie wchodzi w grę.

– Po prostu nie było takiego pomysłu. Robert nie ma takich aspiracji, jest zadowolony z tego, że zasiada w zarządzie województwa – komentuje. – Myślę, że na ostatniej prostej nie pojawi się żadnej czarny koń.

Robert Węgrzyn, w rozmowie z nto, potwierdził, że nie zamierza kandydować.

Marszałek Andrzej Buła milczy

Andrzej Buła w powyborczy poniedziałek (10 czerwca) nie odbierał telefonu. Na pytanie o bratobójczą wojnę w PO, która wisi w powietrzu, odpowiedział lakonicznym smsem:

– Proszę nam dać trochę czasu na dogadanie pewnych spraw – brzmiała wiadomość od Andrzeja Buły.

O sprawę nowego marszałka opolskiego zapytaliśmy również głównych zainteresowanych; Szymona Ogłazę i Zbigniewa Kubalańcę.

- Cieszę się, że moje nazwisko jest wymieniane wśród kandydatów na stanowisko marszałka. Myślę, że pracowałem na to przez ostatnie lata – mówi Szymon Ogłaza, obecnie członek zarządu województwa. – Marszałek musi zostać wybrany szybko i sprawnie, żeby nie było paraliżu. Zamierzam prosić radę regionu o rekomendację.

W podobnym tonie wypowiada się Zbigniew Kubalańca.

– Ja swoją gotowość zgłosiłem, natomiast przed nami rozmowy. Najważniejsze jest to, aby awans pana marszałka nie doprowadził do wojny wewnątrz Platformy – komentuje Zbigniew Kubalańca, obecny wicemarszałek. – Wybór nowego marszałka po 10 latach zawsze jest wywróceniem stolika i pewnego porządku. Nie jesteśmy w polityce od wczoraj. Znamy się wśród członków rady regionu, od lat znam się również ja z marszałkiem Ogłazą, dlatego myślę, że pewne kwestie można ustalić jeszcze przed radą. Jeżeli koledzy zaufają mi, to będę się z tego cieszył. A jeśli uznają, że marszałek Ogłaza jest lepszym kandydatem, to ja – jako radny sejmiku – na pewno na niego zagłosuję.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Andrzej Buła, obejmując mandat europosła, nie zamierza zrezygnować z funkcji szefa Platformy Obywatelskiej w regionie.

Mandat do Parlamentu Europejskiego, zdobyty przez marszałka Andrzeja Bułę, oznacza, że wkrótce poznamy nie tylko nazwisko jego następcy, ale również
Mandat do Parlamentu Europejskiego, zdobyty przez marszałka Andrzeja Bułę, oznacza, że wkrótce poznamy nie tylko nazwisko jego następcy, ale również skład nowego zarządu województwa. Mateusz Majnusz
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska