Licho nie śpi

Notowała Maria Szylska
Wystarczy chwila nieobecności w mieszkaniu, by splądrował je złodziej, zniszczyła woda wyciekająca z pralki. Jak złagodzić finansowe skutki tych zdarzeń, radzi Małgorzata Wiśniewska-Żyła, zastępca dyrektora opolskiego Oddziału Korporacji Ubezpieczeniowej "Filar".

1Przede wszystkim radzę zawrzeć z firmą ubezpieczeniową umowę na ubezpieczenie domu. Zaczyna ona chronić mienie już od następnego dnia od daty jej zawarcia, ale nie wcześniej niż po wpłaceniu składki ubezpieczeniowej.
Wielu klientów pyta nas o to, czy jak złodziej wyniesie z ubezpieczonego mieszkania telewizor, to wysokość odszkodowania pokryje kupno nowego odbiornika. Otóż, odszkodowanie ma pokryć rzeczywiste szkody, które poniósł klient, a nie być źródłem zysku. Jeśli komuś skradziono telewizor np. marki Panasonic z 2000 roku, który kosztował wówczas dwa tysiące złotych, to firma ubezpieczeniowa od tej wartości potrąci stopień zużycia. Odszkodowanie wypłacone więc zostanie w wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej.
Coraz więcej osób buduje nowe domy pokryte - modną teraz - strzechą. W powszechnej opinii słyszało się, że firmy ubezpieczeniowe nie chcą takich obiektów ubezpieczać. Tymczasem nie jest to prawda. Ubezpieczenia są dokonywane, choć stawka - ze względu na ryzyko ogniowe - musi być większa.

2 Często powtarzają się też pytania, czy warto montować kraty w oknach, zwłaszcza gdy w mieszkaniu jest sporo cennych rzeczy. Firmy ubezpieczeniowe każdą taką sytuację rozpatrują indywidualnie. Jeśli w mieszkaniu mamy antyki czy drogi sprzęt komputerowy, firma ubezpieczająca może zażądać, by właściciel wyposażył mieszkanie w alarm, drzwi antywłamaniowe, zamki tzw. wielozastawkowe, z których przynajmniej jeden powinien mieć atest. Im lepiej chronione mienie, tym większe zniżki w opłatach składkowych.

3Najczęstsza przyczyna przykrych zdarzeń losowych to awaria wodociągowa. Jeśli to zdarzenie miało miejsce w mieszkaniu, którego lokator jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, to straty pokryje w jego imieniu firma ubezpieczeniowa. Wysokość odszkodowania zależy od tego, jaką ustalono w umowie sumę ubezpieczenia. Jeśli jest to np. kwota 10 tysięcy złotych - towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje roszczenia maksymalnie do pięciokrotności tej kwoty, czyli do 50 tysięcy złotych, nie więcej jednak niż określony limit kwotowy.
W domkach jednorodzinnych narażeni jesteśmy na inne zagrożenia losowe - związane z ogniem, uderzeniem pioruna, huraganem, eksplozją, osunięciem się ziemi. Te wszystkie zdarzenia objęte są ubezpieczeniem podstawowym. Obejmuje ono także koszty zniszczeń wynikające z przeprowadzonej akcji ratowniczej. Natomiast powódź, szkody wodno-kanalizacyjne - typu pęknięta rura, kaloryfer, hydrant - wchodzą w zakres dodatkowego ubezpieczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska