Miejsce w Opolu przyjazne autystom

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Małgorzata Nowakowska od lat przyjmuje w salonie fryzjerskim "Rondo”  niepełnosprawnych. Jest jedną z laureatek  ubiegłorocznej akcji społecznej, prowadzonej przez fundację Prodeste, wspierającą osoby z autyzmem.
Małgorzata Nowakowska od lat przyjmuje w salonie fryzjerskim "Rondo” niepełnosprawnych. Jest jedną z laureatek ubiegłorocznej akcji społecznej, prowadzonej przez fundację Prodeste, wspierającą osoby z autyzmem. Paweł Stauffer
Najważniejsze jest zrozumienie i akceptacja - mówi Joanna Ławicka, prezes fundacji Prodeste z Opola, która wyróżnia instytucje i firmy życzliwie traktujące cierpiących na autyzm.

Rodzinę z dzieckiem autystycznym przewodnik wyprosił z muzeum. W galerii handlowej pracownik pouczył rodziców, jak powinno się wychowywać dzieci. Autysta, posługujący się tablicami do komunikacji, złożonymi z piktogramów, został zignorowany w sklepie.

Joanna Ławicka, prezes fundacji Prodeste (ma siedzibę w Opolu, działa na terenie całej Polski) mówi, że nie są to sytuacje wyjątkowe. - Zdarza się, że obsługa sklepów i restauracji odmawia ściszenia głośnej muzyki, która drażni osoby z autyzmem. Pracownicy powołują się na obowiązujące u nich przepisy.

Nierzadko dzieci z autyzmem są wykluczane z imprez szkolnych, wycieczek czy wyjść do instytucji kultury. Uczniowi z autyzmem, utalentowanemu plastycznie, odmówiono prawa uczestniczenia w zajęciach koła plastycznego z uwagi na niepełnosprawność - podaje kolejne przykłady.

Dlatego fundacja Prodeste - poprzez akcję społeczną "Miejsce przyjazne osobie z autyzmem" - chce zwrócić uwagę na wykluczenie społeczne takich osób i docenić firmy i instytucje, które są otwarte na klientów z tym rodzajem niepełnosprawności.

Akcję społeczną organizuje po raz drugi. Jej ubiegłorocznymi laureatami w Opolu zostali: kawiarnie Kafka i Art. Cafe Kofeina, salon urody Bell Epoque oraz salon fryzjerski Rondo.
Małgorzata Nowakowska, właścicielka salonu "Rondo" w Opolu opowiada, że niepełnosprawni klienci trafiają do nich od lat z racji bliskiego sąsiedztwa szkoły specjalnej.

-Wymagają innego podejścia, ale to żaden problem. Jeśli boją się maszynki do golenia, przykładam im ją do ręki i pokazuję, że nie zrobię im krzywdy, że to łaskocze. Jeśli nie potrafią usiedzieć w miejscu, wyciągam wałki do nakręcania włosów, żeby układali z nich piramidę, a ja wtedy strzygę. Na koniec każdy dostaje lizaka. Kosztuje to ledwie 20 groszy, a ile radości im sprawia - mówi pani Małgorzata.

Fundacja Prodeste chce, żeby takich miejsc było więcej, a przykład nagrodzonych przed rokiem firm pokazuje, iż przygotowanie się do przyjmowania klientów z autyzmem nie polega na przebudowie pomieszczeń czy konieczności montowania dodatkowych urządzeń.

- Chodzi o zrozumienie problemu i zaakceptowanie odmiennego zachowania takich klientów - podkreśla prezes Joanna Ławicka i zachęca kolejne przedsiębiorstwa , by zgłaszały się do tegorocznej edycji akcji. Informacje o niej można znaleźć na stronie www.prodeste.pl w zakładce: akcja miejsce.

Z powodu tego braku zrozumienia wielu rodziców i opiekunów osób ze spektrum autyzmu nie bywa nigdy w kawiarniach i restauracjach - nie chcą narażać się na przykre uwagi ze strony innych klientów o złym zachowaniu i nieodpowiednim wychowaniu niepełnosprawnych.

- A trudno też każdemu po kolei mówić, jakie są powody takiego zachowania. To powinno być właśnie rolą życzliwie nastawionej obsługi lokalu, która wyjaśni sprawę innym klientom - dodaje Joanna Ławicka.

Ze statystyk wynika, że dziś 1 na 100 osób dotknięta jest zaburzeniami ze spektrum autyzmu, co oznacza, że tylko w samym Opolu takich mieszkańców jest około 1200.
- Wraz ze swoimi rodzinami stanowią istotną część naszej lokalnej społeczności - grupę ustawicznie spotykającą się z barierami, o tyle trudnymi, że pozornie niedostrzegalnymi - podkreśla prezes fundacji Prodeste.

Większość autystów jest sprawna ruchowo, prawidłowo widzi i słyszy. Ich wygląd nie odbiega od szeroko pojętej normy. A jednak zachowanie, sposób poruszania się, dziwne ruchy rękami czy głową budzą niepokój wśród ludzi nierozumiejących problemu.

Wiele osób z autyzmem rozwija się intelektualnie, co tym bardziej utrudnia innym zrozumienie, na czym polegają trudności doświadczane przez tę specyficzną grupę ludzi.

Plan na 2014

W ramach kampanii nagłaśniającej problemy autystów fundacja Prodeste zaplanowała:

Konferencję "Osoba z autyzmem w przestrzeni publicznej" w Opolu - we współpracy z opolskimi uczelniami- z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, na której zostaną ogłoszone wyniki plebiscytu dla miejsc użyteczności publicznej z 2013 r. (5 kwietnia).
Cykl warsztatów "Partycypacja osób z autyzmem w badaniu jakości przestrzeni architektonicznej i urbanistycznej" we współpracy z Politechniką Śląską (od marca).
Warsztaty dla pracowników sklepów i punktów usługowych w Opolu (czerwiec).
Spotkanie informacyjne dla pracowników instytucji kultury w Opolu (maj).
Warsztaty dla uczniów i pracowników szkół opolskich "Poczuj to, co ja" przybliżające specyfikę percepcji osób z autyzmem (wrzesień - listopad).
Akcja plakatowa "Autyzm - zbliż się" w Opolu (czerwiec - sierpień).
Przygotowanie reportażu "Moje miasto" przez cierpiących na autyzm i jego pokaz podczas gali "Miejsce przyjazne osobie z autyzmem" podczas Europejskiego Tygodnia Autyzmu połączonej z wręczeniem nagród kolejnym laureatom plebiscytu dla miejsc użyteczności publicznej (grudzień).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska