Most kolejowy przez Odrę w Opolu. Znika jeden z symboli miasta. Zagrał w filmie o seryjnym zabójcy, jest bohaterem wielu pocztówek i zdjęć

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Most kolejowy przez Odrę znika z krajobrazu Opola.
Most kolejowy przez Odrę znika z krajobrazu Opola. Sławomir Draguła
Robotnicy remontujący linię kolejową pomiędzy Opolem Głównym a Opolem Zachodnim rozpoczęli już rozbiórkę mostu kolejowego przez Odrę. W miejscu prawie stuletniej przeprawy powstanie nowa.

Wycinane są kolejne metalowe elementy prawie stuletniego mostu kolejowego przez Odrę w Opolu. Za pomocą dźwigu przenoszone są na ziemię, a stamtąd na ciężarówkach jadą do huty.

Przeprawa znika w bardzo szybkim tempie. Według planów konstrukcja zostanie rozebrana jeszcze w lipcu. W jej miejsce powstanie nowy most.

Pierwotnie plan był taki, że stary przedwojenny most, na którym były dwa tory, pozostanie na miejscu, a obok powstanie nowy, na który trafi jeden z dwóch torów z dotychczasowej przeprawy. Plany jednak się zmieniły.

- Po przyjrzeniu się staremu mostowi, doszliśmy do wniosku, że nie jest on w najlepszej kondycji i lepiej zastąpić go nowym - tłumaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dlatego obok nowej białej przeprawy, która właśnie powstała nad Odrą, jeszcze w tym roku zbudowana zostanie kolejna.

Most kolejowy nad Odrą w Opolu. Historia

Pierwszy most kolejowy przez Odrę w ówczesnym Oppeln został wybudowany w 1844 roku. Dwa razy był przebudowywany - w 1866 i 1897 roku.

Ten, który teraz jest rozbierany powstał w latach 1927-1928. To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli komunikacyjnych w Opolu.

Most, który zagrał w filmie

Opolski most kolejowy jest bohaterem wielu pocztówek i zdjęć, zagrał też w filmie kryminalnym pt. „Wściekły" z 1979 roku w reżyserii Romana Załuskiego z główną rolą Bronisława Cieślaka, który wcielił się w rolę Bogdana Zawady, milicjanta pracującego nad sprawą seryjnego zabójcy.

Film został nakręcony na podstawie opowiadania Jerzego R. Milicza, które zostało luźno oparte na historii zabójstw dokonywanych w latach 1946–1957 przez Władysława Baczyńskiego i straconego za ich popełnienie.

Kryminał zaczyna się w Parku Nadodrzańskim w Opolu, kiedy to w biały dzień zostaje zastrzelona młoda dziewczyna Hanna Piotrowska (w tej roli Ewa Kania), która siedzi na parkowej ławeczce wtulona w męża (Zbigniew Buczkowski).

Chwilę wcześniej oglądamy jak zabójca wychodzi z dworca PKP Opole Główne i idzie do parku nad Odrą. Widać alejki spacerowe i w kilku ujęciach właśnie kolejowy most, m.in. po którym jedzie pociąg z wagonami do przewozu cementu.

To część większej inwestycji

Rozbiórka starego i budowa nowego mostu przez Odrę jest częścią większej inwestycji, którą jest remont torów i całej infrastruktury kolejowej pomiędzy Opolem Głównym a Opolem Zachodnim.

W ramach prac powstały nowe mosty nad Odrą, Młynówką i Suchodołem i Kanałem Ulgi. Powstały też nowe wiadukty nad ul. Prószkowską i Powstańców Śląskich, budowany jest nowy wiadukt nad ul. Krapkowicką.

Zakończenie robót na opolskim węźle kolejowym planowane jest do końca 2023 roku.

Most kolejowy na Odrze

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska