Niegdyś Nysy były ważne, robota i ludzie też byli ważni

  Niegdyś Nysy były ważne, robota i ludzie też byli ważni

  Fabian Miszkiel

  Nowa Trybuna Opolska

  Niegdyś Nysy były ważne, robota i ludzie też byli ważni
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Fot. Andrzej Banaś [O]

  „Nasze nysy jadą na cały świat i jeszcze dalej” - wspomina przemówienie jednego z partyjnych prominentów w FSD Jurek Malarz. Nysy były ważne, robota i ludzie też byli ważni.

  Fabryka Samochodów Osobowych w Nysie w latach świetności zatrudniała ponad dwa tysiące pracowników. Pracowały w niej całe rodziny. Jej upadek był dla miasta ogromnym ciosem, który odczuwa do dzisiaj.

  Podobnie jak likwidacja Zakładów Urządzeń Przemysłowych, które zatrudniały jeszcze większą załogę niż w FSD. Większości byłych pracowników nawet kilkanaście lat po zamknięciu obu przedsiębiorstw ciężko się pogodzić z tragicznym losem zakładów. Oba były nie tylko jednymi z największych w regionie karmicielami, ale też miały charakter miastotwórczy. Były ośrodkami kultury, które integrowały ze sobą pracowników i aktywizowały życie towarzyskie.

  - Żal bierze, że to wszystko zburzono - mówi Józef Skoczeń, który na różnych stanowiskach w nadzorze technicznym FSD przepracował ponad 30 lat.

  - Praca dawniej była przyjemnością - utyskuje Irena Sendukowa. Pracowała w ZUP. Z utęsknieniem wspomina dawne czasy. Potańcówki z kolegami i koleżankami z pracy. Uczestnictwo w świętach państwowych.

  Dzisiaj obu zakładów już nie ma. Największymi pracodawcami stają się gigantyczne korporacje, które swoje centra otwierają w dużych ośrodkach miejskich. Do nich uciekają mieszkańcy takich miast jak Nysa. Najbliżej jest Wrocław. Mniej tu jednak luzu i towarzyskości. Praca podporządkowana jest wskaźnikom wydajności i efektywności.

  - Jestem rozliczana z tego, czy w regulaminowym czasie wykonuję swoje obowiązki. Z opóźnień trzeba się tłumaczyć i poprawiać - mówi Dorota Przeworek, nysanka pracująca w magazynie pod Wrocławiem.

  Więc choć kiedyś za zarobione w fabryce pieniądze niekoniecznie można było cokolwiek kupić - ludzie z rozrzewnieniem wspominają tamte czasy. W pracy czasami można było się opalać - śmieją się.

  Dziś wielu pracodawców narzuca takie tempo, że nie ma czasu na rozmowę z kolegą z działu.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo