Niepokorni harcerze. Historia ZHR w Kluczborku [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
"0”Drużyna Harcerska im. Zawiszaków, zastęp "Koty”, na zdjęciu od lewej: Piotr Rewienko, Tadeusz Konarski, Jarosław Berezowski, Ewa Dudka, Jarosław Sumiński, Bartek Dynasiewicz.
"0”Drużyna Harcerska im. Zawiszaków, zastęp "Koty”, na zdjęciu od lewej: Piotr Rewienko, Tadeusz Konarski, Jarosław Berezowski, Ewa Dudka, Jarosław Sumiński, Bartek Dynasiewicz. ZHR Kluczbork
Udostępnij:
Nasi druhowie są współtwórcami Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, sześcioro instruktorów było na pierwszym walnym zjeździe ZHR-u, który zwołano dokładnie 25 lat temu.
„0”Drużyna Harcerska im. Zawiszaków, zastęp „Koty”, na zdjęciu od lewej: Piotr Rewienko, Tadeusz Konarski, Jarosław Berezowski, Ewa Dudka, Jarosław Sumiński, Bartek Dynasiewicz.

Historia ZHR w Kluczborku [zdjęcia]

Najpierw 12 lutego 1989 roku w Warszawie powołano Komitet Założycielski ZHR. Na spotkaniu w stolicy był m.in. druh Andrzej Żukowski z Kluczborka. Żukowski podpisał się pod aktem założycielski ZHR-u i zgłosił do nowej, niezależnej organizacji harcerskiej drużyny z Kluczborka.

I Walny Zjazd Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zwołano na 1-2 kwietnia 1989 roku w Sopocie.

Na zjazd pojechało 6 instruktorów z Kluczborka: Iwona Staniczek, Jacek Kudzior, Andrzej Urgacz, Piotr Rewienko, Tadeusz Konarski i Andrzej Żukowski.

Jako obserwatorzy do Sopotu pojechali również: Urszula Kanus, Artur Fabrycy, Wiesław Matkowski, Tomasz Niechciał oraz Jarosław Surmiński.

- Na zjeździe powołano do życia Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, niezależny od ZHP - mówi Piotr Rewienko.

Kluczborskie drużyny już od 1981 roku protestowały przeciwko zasadom panującym w ówczesnym PRL-owskim Związku Harcerstwa Polskiego.

- Kluczborska 122. Drużyna Harcerska nawiązała kontakt z KIHAM, czyli Kręgów Instruktorów Harcerskich im Andrzeja Małkowskiego - mówi Anna Litner-Zaruckąa, autorka książki "Niepokorni skauci z Kluczborka. O historii ZHR na ziemi kluczborskiej".

Andrzej Małkowski (1888-1919) był twórcą polskiego skautingu. Członkowie KIHAM nawoływali do powrotu do przedwojennych źródeł harcerstwa, do przyrzeczenia i prawa harcerskiego.

KIHAM zostało zawieszone po wybuchu stanu wojennego, ale apele o zreformowanie harcerstwa powróciły ze zdwojoną mocą na początku 1989 roku.

24 marca 1989 roku z ZHP w Kluczborku wystąpiły trzy drużyny:

"0" Drużyna Harcerska im. Zawiszaków,
"76" Drużyna Harcerska im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,
"122" Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów.

- Wystąpienie nie było podyktowane żadnymi konfliktami z władzami lokalnymi ZHP - zastrzega Anna Litner-Zarucka. - Przyczyną odejścia był całokształt ZHP.

Decyzja nie była łatwa, ponieważ pierwsza połowa 1989 roku to był czas, kiedy Polską rządziła jeszcze Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, a porządku strzegła Służba Bezpieczeństwa.

- Strachem napawał nas fakt konsekwencji, jakie mogły być wyciągane w szkołach w stosunku do harcerek i harcerzy z ZHR. Zastanawialiśmy się, czy będziemy mogli nosić nasze szare i zielone mundury, harcerskie krzyże, czy będziemy mogli jawnie działać - pisał Tadeusz Konarski, redaktor harcerskiego biuletynu "Naprzeciw".

Funkcyjni 3 środowiskowych drużyn w hufcu kluczborskim: Andrzej Żukowski, Jacek Kudzior, Piotr Rewienko, Mirosław Dawid oraz Ireneusz Śliczny byli wzywani przez esbeków na przesłuchania. Żaden z nich nie złamał się i nie poszedł na współpracę z SB.

17 kwietnia 1990 roku zwołano pierwszą zbiórkę Kluczborskiego Hufca "Płomień", który tworzyło 7 drużyn zrzeszających 300 harcerek i harcerzy.

W październiku 1991 roku nastąpił podział na Kluczborski Hufiec Harcerek "Watra" i Kluczborski Hufiec Harcerzy "Płomień".

Nowa organizacja harcerska zdobyła w Kluczborku ogromną popularność. Nieżyjący już współtwórca ZHR Jerzy Komorowski z Wrocławia mówił, że w Kluczborku jest "iskra, która płonie nieustannie i zapala ludzi do służby w szarym i zielonym mundurze".
Przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przewinęło się wielu znanych mieszkańców Kluczborka, m.in.:

Iwona Solisz (dawniej Iwona Staniczek, dzisiaj Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków),
znany reżyser Leszek Dawid (m.in. twórca "Jesteś Bogiem"),
polonistka Katarzyna Juranek, (dzisiaj Juranek-Mazurczak),
radni powiatowi Leszek Krzyżanowski, Tadeusz Konarski i Mariusz Buczek,
radny miejski Piotr Rewienko,
rzecznik powiatu kluczborskiego Monika Kluf,
sędziowie Adrian Mamzer i Krzysztof Turczyński
dziennikarka Sylwia Nieckarz.
lekarz-pediatra Barbara Lubczyńska-Krzemińska,
jej córka Jagoda Krzemińska, wybitna znana flecistka,
Barbara Zając specjalistka z dziedziny pediatrii (mieszkająca obecnie we Wrocławiu),
Julian Toporowski - były ordynator oddziału noworodkowego w szpitalu w Kluczborku, były radny miejski, jako działacz harcerski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz tytułem Zasłużony dla Kluczborka.

Od 1981 roku aż do teraz przez harcerstwo przewinęło się w Kluczborku ponad 12,5 tysiąca osób. W tym czasie powstało ponad 50 drużyn.

Anna Litner i Agnieszka Gałka zostały za działalność harcerską odznaczone srebrnym krzyżem zasługi, a Piotr Rewienko i Leszek zostaliśmy odznaczeni zostali złotymi krzyżami zasługi przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

W ubiegłym roku kapituła konkursu o Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej "Custos Monumentorum Rei Publicae" nominowała Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Kluczborku w kategorii "Nagroda zagraniczna im. Mieczysława Gębarowicza. Kluczborscy harcerze zostali docenieni za opiekę nad cmentarzami i mogiłami polskimi na Ukrainie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie