Nowe Stare Opole

traffic
Wielki jubileusz – 800 lat Opola zbiegnie się z ważnym wydarzeniem w dziejach miasta. 1 stycznia 2017r. Opole zmieni swoje granice. Decyzją Rady Ministrów po Nowym Roku stolicy województwa przybędzie 12 sołectw i blisko 10 tysięcy mieszkańców. To niezwykle ważna i dobra decyzja zarówno dla miasta, jak i dla regionu. Dokładamy starań, by proces integracji przebiegał płynnie. Jednym z elementów przygotowania tego procesu jest kampania informacyjna. Będziemy informować o wszystkich ważnych z punktu widzenia mieszkańca sprawach.

logonoweopole

Do końca roku informatory związane ze zmianą granic miasta trafią do każdego domu nowego mieszkańca Opola w każdym sołectwie. Znajdą się w nich praktyczne informacje związane m.in. z: oświatą, pomocą społeczną, gospodarką komunalną, komunikacją, wymianą dokumentów. Przygotujemy dla Państwa pakiety informacji, które udostępnimy w mediach regionalnych i internecie. Pierwszą porcję informacji przekazujemy właśnie dziś.

Odpowiemy także na każde Państwa pytanie odnoszące się do zmiany granic Opola. W tym celu od 15 września dla nowych mieszkańców uruchomiliśmy specjalną infolinię: 77 44-55-910. Infolinia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

Pytania można kierować również na adres mailowy: [email protected]

Każdy z nowych mieszkańców Opola jest dla nas ważny.
Zależy nam, aby dobrze czuł się w Opolu. Jestem przekonany, że rzetelna informacja w tym pomoże.

Arkadiusz Wiśniewski
Prezydent Opola

1 stycznia 2017 roku Opole powiększy się o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin.

mapaW skład stolicy województwa wejdą: Chmielowice i Żerkowice (gmina Komprachcice), Winów (gmina Prószków), część Karczowa, Wrzoski i Sławice (gmina Dąbrowa) oraz Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Borki, część Dobrzenia Małego i część Brzezia (gmina Dobrzeń Wielki).

Przyłączone do miasta sołectwa po 1 stycznia 2017 r. przekształcane będą w jednostki pomocnicze. W praktyce oznacza to, że tak jak dzielnice Opola będą one dysponowały własnym budżetem na poziomie 100 tys. złotych. O tym, jak te pieniądze zostaną wydane, zadecydują sami – nowi mieszkańcy Opola. Ich przedstawiciele (11 radnych) wejdą także w skład Rady Miasta i będą mieli realny wpływ na wydatkowanie miejskiego budżetu.

Największa grupa radnych (5 osób) w powiększonej radzie będzie pochodziła z Dobrzenia Wielkiego. Kolejnych trzech przejdzie z gminy Komprachcice, dwóch z gminy Dąbrowy, a jeden z gminy Prószków.

Wraz ze zmianą granic na nowych mieszkańców czekają ulgi i przywileje, takie jak budżet obywatelski czy budżety dzielnic, a także możliwość korzystania m.in. z Karty Rodziny i Karty Seniora. Jeszcze przed formalną zmianą granic Opola zmieni się również system komunikacji – w stolicy województwa zostaną uruchomione dodatkowe kursy MZK. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że nowi mieszkańcy Opola objęci będą też opieką straży miejskiej.

wymianadokumentów

WYMIANA DOWODU?

Nie ma takiej potrzeby

Mieszkańcy sołectw, które zostaną przyłączone do Opola po 1 stycznia 2017 – co do zasady – nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych ani dowodów rejestracyjnych czy tablic. To dlatego, że od 1 marca 2015 r. w dowodach osobistych nie ma już informacji o adresie zameldowania, wzroście czy kolorze oczu właściciela. Wszystko po to, by było prościej, a przy zmianie meldunku nie trzeba było wymieniać dowodu osobistego. Dzięki temu, przy zmianie adresu, nie ma potrzeby każdorazowej wymiany tego dokumentu. Dodatkowych formalności nie muszą obawiać się także osoby, które posługują się dowodem wydanym przed 1 marca 2015 r. (czyli z adresem zameldowania). Dokumenty te zachowują ważność do czasu upływu terminów w nich zawartych lub do momentu zmiany danych, które są zawarte w dowodzie.

Co ważne, nie ma też konieczności aktualizowania przez nowych mieszkańców danych meldunkowych czy informacji adresowych w rejestrze wyborców, bo wyborcy będący obywatelami polskimi, z racji zameldowania na pobyt stały na obszarze gminy są wpisywani do rejestru wyborców z urzędu. Drobne formalności czekają jednak przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie przyłączonych terenów. Przedsiębiorcy, obecnie zamieszkujący na terenach, które będą przyłączone do Opola – powinni w dowolnym urzędzie gminy złożyć wniosek CEIDG – 1 o zmianę wpisu, tj. miejsca zamieszkania, zameldowania, adresu do korespondencji (jeżeli ulegnie zmianie), i inne dane, które zawierają dotychczasowy adres np. biura rachunkowego lub miejsca wykonywania działalności. Co ważne, wszelkie czynności dokonywane w CEIDG są BEZPŁATNE.

wymiana

Kierowcy muszą też pamiętać, że nie ma obowiązku dokonania niezwłocznej wymiany dokumentów: prawa jazdy i dowodów rejestracyjnych. Wszystkie one zachowują ważność do czasu wydania nowych dokumentów, np. z powodu: utraty, zniszczenia.

Nie ma obowiązku dokonania niezwłocznej wymiany tablic rejestracyjnych z OPO na OP. Zachowują one ważność do czasu konieczności wydania nowego dowodu rejestracyjnego.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy oprócz zmiany nazwy miejscowości (np. Winów na Opole) zmianie ulegnie również nazwa ulicy (bo jej nazwa zdubluje się z odpowiednikiem w Opolu), to mieszkańcy powinni w ciągu 30 dni dokonać zmiany adresu w dokumentach. W takim wypadku wymiana dokumentu prawa jazdy odbywać się będzie bezpłatnie. Koszt wymiany tablic to 180,50 zł, ale Urząd Miasta Opola w takim wypadku będzie zwalniał mieszkańców z należnej gminie opłaty.

Więcej informacji znajdą Państwo na

www.opolenowe.pl

.
Infolinia: 77 44 55 910;
Zapraszamy także do kontaktu mailowego:

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska