Obchody 25-lecia Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Brzegu

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości. Ponadto najbardziej zasłużeni otrzymali pamiątkowe medale i wyróżnienia za dotychczasowy wkład w rozwój i promocję Armii Krajowej. Obchody zakończyły się wernisażem wystawy okolicznościowej, dedykowanej jubileuszowi ćwierćwiecza koła.
W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości. Ponadto najbardziej zasłużeni otrzymali pamiątkowe medale i wyróżnienia za dotychczasowy wkład w rozwój i promocję Armii Krajowej. Obchody zakończyły się wernisażem wystawy okolicznościowej, dedykowanej jubileuszowi ćwierćwiecza koła. Bolesław Bezeg
17 maja w Sali Pinottiego brzeskiego Zamku Piastów Śląskich odbyły się obchody 25-lecia Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości. Ponadto najbardziej zasłużeni otrzymali pamiątkowe medale i wyróżnienia za dotychczasowy wkład w rozwój i promocję Armii Krajowej. Obchody zakończyły się wernisażem wystawy okolicznościowej, dedykowanej jubileuszowi ćwierćwiecza koła.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem pieśni patriotycznych. Następnie zgromadzonych gości powitał Józef Julian Jamróz, prezes brzeskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Nie byłoby nas, gdyby nie Państwa wsparcie. Dlatego chciałbym Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitać i podziękować za przybycie. - podkreślił prezes.

W obchodach wzięli udział m. in. Jacek Monkiewicz - starosta powiatu brzeskiego, Jerzy Wrębiak - burmistrz Brzegu, Bolesław Bezeg - redaktor naczelny NTO, duchowni oraz inni zaproszeni goście.

Następnie głos zabrał historyk Wiktor Krzewicki, który w swoim przemówieniu podkreślał, jak ważne jest przekazywanie wiedzy młodym ludziom, którzy w przyszłości będą mogli podtrzymywać wieloletnie tradycje starszych pokoleń.

- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej trwa głównie dzięki młodym ludziom, którym przekazujemy "pałeczkę" i którzy czerpią wiedzę chociażby od takich osób, jak Pan Józef Julian Jamróz. Ja też miałem wielkie szczęście, że na mojej drodze pojawili się ludzie związani z AK. - podkreślał.

W dalszej części uroczystości wręczono medale i wyróżnienia za wkład w funkcjonowanie brzeskiego Koła. Uhonorowani zostali m. in.:

  • Jacek Monkiewicz - starosta powiatu brzeskiego
  • Jerzy Wrębiak - burmistrz Brzegu
  • Dariusz Byczkowski - dyrektor Muzeum Piastów Śląskich
  • Janusz Jakubów - przewodniczący Rady powiatu brzeskiego
  • płk Grzegorz Oskroba - dowódca I Brzeskiego Pułku Saperów
  • ks. Marcin Czerepak - proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu
  • ks. Stanisław Grzechynka - proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu

Po wręczeniu medali i wyróżnień głos zabrał starostwa powiatu brzeskiego, który złożył wszystkim członkom Koła podziękowania i wyraził wyrazu uznania za ich działalność społeczną.

- Mimo upływu lat, pamięć o naszych bohaterach z czasów II wojny światowej jest wciąż żywa. Dzięki zaangażowaniu takich ludzi, jak Pan prezes oraz członkom organizacji dalej nasza narodowa tożsamość jest bardzo silna. - mówił Jacek Monkiewicz.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak w swoim przemówieniu natomiast podkreślał, że bardzo się cieszy, że mówi się również o lokalnych bohaterach, którzy przekazują swoją wiedzę i doświadczenia, które nabyli od starszych ludzi i to dzięki nim tak prężnie funkcjonuje Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Brzegu. Nawiązał również do wydarzeń z lat 90. ubiegłego wieku.

- Długo czekaliśmy na to, aby wojska sowieckie wywędrowały z naszego kraju. Dopiero po 1993 roku udało się wyprowadzić garnizony sowieckie z naszego miasta. - mówił włodarz Brzegu. - Cieszymy się, że jako Brzeg mamy również swoich bohaterów. Cieszę się również, że Państwo kultywujecie tradycji Armii Krajowej. - dodał.

Generalnie wszyscy zgromadzeni goście, którzy wygłosili swoje przemówienia zgodnie podkreślali, że kluczowa jest kontynuacja i angażowanie młodych ludzi, od których zależą dalsze losy koła.

Na koniec wszyscy udali się na wernisaż wystawy okolicznościowej, która została przygotowana specjalnie na tę okazję.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska