Zasady akcji były proste: w każdym powiecie (z wyłączeniem miast na prawach powiatu) gminy liczące do 20 tysięcy mieszkańców, które miały największą frekwencję w wyborach do Sejmu i Senatu, otrzymają 1 milion złotych dotacji na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej.
To druga taka wyborcza akcja profrekwencyjna. Podczas ostatnich wyborów prezydenckich była „Bitwa o remizy”. Wówczas rząd sfinansował zakup wozów strażackich dla małych gmin, w których była najwyższa frekwencja.
Jednym ze zwycięzców była gmina Praszka. Nowiutki samochód ratowniczo-gaśniczy dostała jednostka OSP Przedmość. W tym roku w wyborach najwyższa frekwencja w powiecie oleskim znowu była w Praszce (wyniosła 74,94 procent).
- Cieszymy się, to przecież korzyść nie dla władz gminy, tylko dla samych mieszkańców - mówi Krzysztof Pietrzyński, sekretarz gminy Praszka. - Przeliczając kwotę dotacji na naszych mieszkańców biorących udział w wyborach, każdy wyborca, który w niedzielę wrzucił do urny wyborczej wypełnioną kartę głosowania, symbolicznie wrzucił też 330 złotych do budżetu gminy.
- Do Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce trafi ponad 300 milionów złotych, żeby ich remizy stały się jeszcze bardziej nowoczesne, bo samochody już są, sprzętu jest bardzo dużo, ale cały czas musimy pamiętać że w tych remizach przebywają ludzie i muszą pełnić służbę w jak najlepszych warunkach - podkreśla generał brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
- My w sumie dostaniemy 2,5 miliona złotych, milion na straże, milion na budżet obywatelski za frekwencję powyżej 60 procent i pół miliona na Koło Gospodyń Wiejskich. Jako bardzo zadłużona gmina cieszę się z dodatkowych pieniędzy – mówi Iwona Sobania, burmistrz Byczyny. - Zwłaszcza że mamy w gminie rozpoczęte budowy remiz strażackich: w Kostowie, Nasalach, Janówce i Paruszowicach.
Oto lista zwycięzców w „Bitwie o remizy" w województwie opolskim:
- Powiat brzeski – gmina Skarbimierz (74,98 procent)
- Powiat głubczycki – gmina Kietrz (66,99 procent)
- Powiat kędzierzyńsko-kozielski – gmina Bierawa (62,46 procent)
- Powiat kluczborski – gmina Byczyna (62,46 procent)
- Powiat krapkowicki – gmina Zdzieszowice (62,15 procent)
- Powiat namysłowski – gmina Domaszowice (71,74 procent)
- Powiat nyski – gmina Pakosławice (68,19 procent)
- Powiat oleski - gmina Praszka (74,94 procent)
- Powiat opolski – gmina Tułowice (70,62 procent)
- Powiat prudnicki - gmina Lubrza (68,79 procent)
- Powiat strzelecki – gmina Leśnica (61,67 procent)
Zwycięzcami są małe gminy, z reguły jednak w tegorocznych wyborach było tak, że im większe miasto, tym większa procentowa frekwencja.
Największa frekwencja była w samym Opolu: 77,38 procent, a najmniejsza w krapkowickim 60,97 procent. W całym województwie opolskim wyniosła ona 66,55 procent i była najmniejsza w Polsce. Wynika to oczywiście ze specyfiki Opolszczyzny, gdzie nie tylko wielu mieszkańców pracuje za granicą, ale jest wiele martwych dusz (czyli osób, które zameldowane są u nas, ale od wielu lat żyją na Zachodzie).
To w tych gminach była największa frekwencja w województwie opolskim:
- Powiat brzeski – gmina Skarbimierz (74,98 procent)
- Powiat głubczycki – gmina Głubczyce (67,58 procent)
- Powiat kędzierzyńsko-kozielski – gmina Kędzierzyn-Koźle (69,39 procent)
- Powiat kluczborski – gmina Kluczbork (66,27 procent)
- Powiat krapkowicki – gmina Krapkowice (63,20 procent)
- Powiat namysłowski – gmina Namysłów (72,35 procent)
- Powiat nyski – gmina Nysa (69,98 procent)
- Powiat oleski - gmina Praszka (74,94 procent)
- Powiat opolski – gmina Tułowice (70,62 procent)
- Powiat prudnicki - gmina Lubrza (68,79 procent)
- Powiat strzelecki – gmina Strzelce Opolskie (64,72 procent)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?