Obwodnica piastowska Opola ma być drogą krajową. Ale ciężkiego ruchu nie da się wyeliminować z Zaodrza

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Obwodnica piastowska i część ul. Niemodlińskiej mają być włączone do sieci dróg krajowych.
Obwodnica piastowska i część ul. Niemodlińskiej mają być włączone do sieci dróg krajowych. Piotr Guzik
Radni dali "zielone światło" zmianie kategorii dróg na terenie Zaodrza. Drogą krajową ma się stać obwodnica piastowska oraz część ulicy Niemodlińskiej. Kategorii tej pozbawione mają być ulice Hallera, Domańskiego i Partyzancka. Nie oznacza jednak, że z tych drugich znikną ciężkie pojazdy.

Obecnie ulice Hallera, Domańskiego oraz Partyzancka znajdują się w ciągu drogi krajowej nr 45. Ich mieszkańcy od lat skarżą się na intensywny ruch pojazdów ciężarowych. Promykiem nadziei była budowa obwodnicy piastowskiej, która połączyła obwodnicę północną z węzłem na ul. Niemodlińskiej.

Inwestycję wartą około 120 mln zł ukończono pod koniec 2019 roku. Jednakże z formalnego punktu widzenia pozostaje drogą gminną. I choć zdarza się, że kierowcy ciężarówek wyjeżdżając z ul. Wojska Polskiego skręcają w lewo w ul. Niemodlińską, by potem dostać się na obwodnicę piastowską, to nie brak też takich kierowców, którzy jadą na wprost, w u ul. Hallera i dalej, między domami. Przyznawała to na czwartkowej sesji rady miasta wiceprezydent Małgorzata Stelnicka.

Sytuację ma zmienić formalne przekwalifikowanie dróg. Minister Infrastruktury zwrócił się o zaopiniowanie zaliczenia odcinka ul. Niemodlińskiej od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i Hallera do węzła oraz obwodnicy piastowskiej do drogi krajowej nr 45. Z kolei ulice Hallera, Domańskiego oraz Partyzancka miałyby być tej kategorii pozbawione. Planowane jest zaliczenie ich do drogi wojewódzkiej nr 459 (trasa do Skorogoszczy).

Postępuje budowa nowego wiaduktu nad torami na terenie Parku Przemysłowego Metalchem. Na konstrukcji tunelu jest już nasyp.

Przebudowa dróg w Parku Przemysłowym Metalchem. Gotowy nasyp...

Radni pozytywnie zaopiniowali te plany, choć nie obyło się bez pytań. Jacek Kasprzyk, radny z klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, czy w ciągu ulic Hallera, Domańskiego i Partyzanckiej planowane jest wprowadzenie zakazu ruchu dla ciężkich pojazdów.

Małgorzata Stelnicka odpowiadała, że jak już dojdzie do zmiany kategorii dróg na Zaodrzu, możliwe jest zamontowanie dodatkowego oznakowania zakazującego ruchu pojazdów ciężarowych.

- Jednakże trzeba mieć na uwadze, że całkowite ich wyeliminowanie z tych ulic nie wchodzi w grę. Wszystko z racji funkcjonowania jednostki wojskowej przy ul. Domańskiego - zaznaczała

.

Dodajmy, że gdy już Minister Infrastruktury wyda rozporządzenie zmieniające kategorie dróg, Miejski Zarząd Dróg będzie musiał zapłacić za wykonanie nowego oznakowania oraz drogowskazów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska