Odnawialne źródła energii receptą na kryzys energetyczny. PSL wspólnie z Polską 2050 o sposobie na niższe rachunki za prąd

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Na wspólnej konferencji prasowej liderzy opolskiego PSL-u i ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni skrytykowali rząd PiS za brak realnych inwestycji w odnawialne źródła energii.
Na wspólnej konferencji prasowej liderzy opolskiego PSL-u i ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni skrytykowali rząd PiS za brak realnych inwestycji w odnawialne źródła energii. Mateusz Majnusz
Na wspólnej konferencji prasowej liderzy opolskiego PSL-u i ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni przedstawili sposoby na obniżenie rachunków konsumenckich na prąd. Ich zdaniem rozwiązanie jest jedno: Polska i samorządy powinny jeszcze bardziej inwestować w odnawialne źródła energii.

- Wzrost cen energii odbija się negatywnie na gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach i firmach oraz samorządach. Stosowane przez rząd tzw. tarcze są jedynie leczeniem objawów, a nie przyczyn tej fatalnej sytuacji – tłumaczył Marcin Oszańca, prezes PSL na Opolszczyźnie.

Zwrócił także uwagę, że Polska w 2022 roku na ETS (unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO₂) zarobiła ok. 22 miliardy zł, a co najmniej połowa tych pieniędzy powinna zostać przeznaczona na cele klimatyczne.

- Pieniądze, które miały służyć rewolucji energetycznej i modernizacji linii przesyłowych, zostały spożytkowane przez partię rządzącą. Do dzisiaj nie wiemy, co dokładnie zostało za to kupione – wskazywał prezes Oszańca.

Zdaniem Piotra Sitnika z Polski 2050 rząd PiS uzależnił Polskę od dostaw rosyjskiego węgla, a gdy go zabrakło z powodu sankcji, w kraju przez wiele miesięcy był problem z zakupem węgla przez obywateli.

- Gdyby od 2016 roku prawidłowo rozwijała się energetyka wiatrowa, to można byłoby całkowicie zastąpić węgiel importowany z Rosji. Te elektrownie mogłyby mieć moc aż 10 gigawatów – podkreślał lider opolskich struktur Polski 2050.

Z kolei Stanisław Rakoczy, prezes honorowy PSL w województwie opolskim, stwierdził, że w pierwszej kolejności trzeba przywrócić ustawę prosumencką .

- Jeśli ktoś produkuje nadmiar energii, to powinien móc sprzedać tę nadwyżkę - dodał Stanisław Rakoczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska