Zakrzów jest szóstą z kolei dzielnicą Opola, opisywaną przez pracowników Archiwum Państwowego. Wystawy przygotowywane są cyklicznie, od 2020 r. Jak tłumaczy dr Małgorzata Blach-Margos, Zakrzów stał się dzielnicą Opola w 1899 r. Nazwa wywodzi się od wyrażenia „za krzem”, co współcześnie oznacza „za zaroślami, krzaki”.
- Mieszkańcy Zakrzowa byli mocno związani z centrum Opola. Chodzili w niedziele na msze św. do Katedry, chociaż w 1864 r. wybudowano u nich kościółek św. Anny. Obecnie jest to kościółek filialny Katedry – wyjaśnia dr Małgorzata Blach-Margos.
Zakrzów można podzielić na 3 części.
- Pierwsza część to tzw. „Sikago” na terenie dawnej fabryki tekstylnej, druga część „Bauerów”, czyli rolników, w okolicach kościółka św. Anny a także trzecia na tzw. „Górce” – mówi dr Blach-Margos.
Sporą dawkę informacji przekazują Archiwum mieszkańcy pamiętają wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat.
- Jeden z nich, Reinhold Michala, ma 86 lat, ale jest niesamowicie energiczny. Długo zarządzał kubem sportowym „Tempo” – opowiada dr Małgorzata Blach-Margos.
W sercu Zakrzowa jest jedyna działająca Cementownia „Odra”, będąca fundatorem wystawy. Do 9 września wystawa będzie pokazywana przed budynkiem Archiwum Państwowego, następnie będzie przewieziona do Cementowni.
Gdyby ktoś chciał przekazać materiały dotyczące którejkolwiek z dzielnic, Archiwum je chętnie przyjmie.
- Niektórzy wstrzymują się przed przekazaniem nam materiałów. Boją się, że ich nie odzyskają. Zapewniamy, że nie ma powodów do obaw – zapewnia dr Blach-Margos.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?