Opole. Iwona Solisz rekomendowana na stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Iwona Solisz rekomendowana na stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego
Iwona Solisz rekomendowana na stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego Archiwum
Iwona Solisz, była wojewódzka konserwator zabytków, uzyskała rekomendację na stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego od komisji prowadzącej konkurs na to stanowisko. O funkcję tę ubiegało się jeszcze troje kandydatów.

Muzeum Śląska Opolskiego formalnie nie ma dyrektora od ponad roku. Na początku marca 2020 r. z funkcji zrezygnowała dr hab. Monika Ożóg. Stało się to kontrowersjach związanych z jej koncepcją działania muzeum, konkretnie po zarzutach, iż był to plagiat innej koncepcji. Sprawa trafiła niedawno do sądu.

Od tego czasu obowiązki dyrektora MŚO pełni wicedyrektor Joanna Ojdana. Urząd marszałkowski, któremu podlega MŚO, pod koniec minionego roku próbował wyłonić nowego dyrektora, ale żadna z kandydujących wtedy osób nie uzyskała wystarczającej większości głosów komisji konkursowej. Dlatego potrzebny był nowy konkurs.

Ogłoszono go na początku tego roku. Zgłosiły się cztery osoby:

 • Dorota Pociask-Frącek - była dyrektorka Teatru Małego w Tychach
 • Dorota Michniewicz-Rybarz - była naczelnik wydziału kultury w opolskim ratuszu
 • Wojciech Dominiak - dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej
 • Iwona Solisz - była wojewódzka konserwator zabytków

Rozmowy z kandydatami odbyły się 1 kwietnia. W komisji konkursowej zasiedli:

 • Zbigniew Kubalańca – przewodniczący
 • Magdalena Stodoła
 • Agnieszka Kamińska
 • Violetta Rezler – Wasielewska
 • Elwira Holc
 • Bartosz Kuświk
 • Mirosław Lenart
 • Michał Niezabitowski (nieobecny)
 • Jarosław Gałęza
 • Dariusz Bajno
 • Stanisław S. Nicieja

Jak poinformowała Violetta Ruszczewska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego, rekomendację komisji uzyskała Iwona Solisz.

- Na dziesięć członków komisji ośmiu poparło kandydaturę pani Iwony Solisz - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa. - W mojej ocenie przestawiła najbardziej kompleksową koncepcję funkcjonowania MŚO oraz otwarcia placówki na zewnątrz - dodaje.

W kuluarach już po ogłoszeniu listy kandydatów w połowie marca mówiono, że konkurs ma wygrać Iwona Solisz. Zbigniew Kubalańca zaznacza, że już samo poparcie, jakie uzyskała była konserwator zabytków, przeczy tej tezie.

- Wśród tych, którzy za nią głosowali, była przedstawicielka związku zawodowego działającego w muzeum. Zrobili to też przedstawiciele instytucji, które nie podlegają urzędowi, tylko ministerstwu kultury. Z kolei Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej, jednostki podległej urzędowi, tej kandydatury nie poparł - wylicza.

Postanowienie komisji konkursowej nie przesądza jeszcze zatrudnienia Iwony Solisz na stanowisku dyrektora MŚO. Tę kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić zarząd województwa.

- Konieczne jest jeszcze ustalenie warunków zatrudnienia i płacowych, a także długości kadencji, zanim podjęta będzie uchwała w tej kwestii. Powinno to nastąpić w ciągu dwóch tygodni - wskazuje Zbigniew Kubalańca.

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pitawal

Pytanie komisji konkursowej:

- "Pani Iwono, zapytam o ustawę o muzeach, muzea mają możliwość zmiany, sprzedaży, bądź deponowania swoich eksponatów. Jaką procedurę należy zastosować, aby doszło do zamiany/sprzedaży eksponatu”?

- Iwona Solisz: "Nie posiadam pełnej informacji o trybie, w jakim się ona odbywa".

Pytanie komisji konkursowej:

- "Pani Iwono, Ustawa o muzeach jest zbiorem pewnych obowiązków, towarzyszy jej szereg rozporządzeń, proszę wymienić 3".

- Iwona Solisz:

1). "Rozporządzenie dotyczące ewidencjonowania zbiorów" (niepoprawna nazwa ale do zaliczenia).

2). "Rozporządzenie dotyczące pracowników i ich statusu zawodowego". BZDURA! Nie istnieje takie rozporządzenie!

3). "Rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zabytków". BZDURA! (Bezpieczeństwo i ochrona ZABYTKÓW? Pytanie dotyczy ustawy o MUZEACH, a Iwona Solisz mówi o ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie ZABYTKÓW i opiece nad zabytkami!) Poprawna odpowiedź to: Rozp. z dnia 2 września 2014 r. w sprawie zabezpieczania zbiorów MUZEUM przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą.

Pytanie komisji konkursowej:

- "Pani Iwono, muzeum jest instytucją non profit, jak to pogodzić z propozycją usług komercyjnych?

- Iwona Solisz: "Przychody własne mogą być uzupełnione szerzej w działalności konserwatorskiej" ???

Pani Iwona Solisz jest z wykształcenia zabytkoznawcą, była wojewódzkim konserwatorem zabytków, obecnie prowadzi firmę. Firma pani Iwony Solisz tak dobrze sobie radzi na wolnym rynku, że pan Iwona Solisz postanowiła porzucić świetnie prosperujący biznes i zostać urzędnikiem. Pani Iwona Solisz w muzeum chce prowadzić komercyjne usługi konserwatorskie? Iwona Solisz powiedziała: „Muzeum ma skromny zasób kadrowy. Może to powodować trudności w wykonywaniu zadań”. Gdzie jest logika? „Mamy mało pracowników i trudności wykonywaniu zadań, ale będą oni dodatkowo wykonywać komercyjne usługi konserwatorskie”???

Iwona Solisz startowała na stanowisko dyr. Muzeum, w konkursie który wygrała Monika Ożóg w 2018 r. Wówczas Iwona Solisz zajęła dopiero 3 miejsce, nie przeszła nawet do II tury. W przedostatnim konkursie najwięcej głosów otrzymała pani Dorota Michniewicz-Rybarz. Dyrektorem nie została. W rozstrzygniętym właśnie konkursie okazało się, że Iwona Solisz wygrała z m. in. Dorotą Michniewicz-Rybarz.

Andrzej Buła i jego profesjonalne zarządzanie w pełnej krasie.

Dodaj ogłoszenie