Opolski poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia zapowiada głosowanie za wyborami kopertowymi. Dzień wcześniej odmawiał komentarza

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Kamil Bortniczuk z Porozumienia zapowiada, że zagłosuje za wyborami kopertowymi
Kamil Bortniczuk z Porozumienia zapowiada, że zagłosuje za wyborami kopertowymi Adam Jankowski
Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia w środę zapowiedział, że zagłosuje za wyborami kopertowymi, tak jak to zrobił na początku kwietnia. Dzień wcześniej odmawiał komentarza w tej sprawie. Jeśli Jarosław Gowin utrzyma swój kurs i będzie przeciw głosowaniu korespondencyjnemu, to Kamil Bortniczuk znajdzie się w grupie ludzi Porozumienia głosujących wbrew liderowi. Do tego grona ma się też zaliczać Marcin Ociepa.

We wtorek wieczorem Senat postanowił w całości odrzucić projekt ustawy, w myśl której wybory prezydenckie 2020 zaplanowane na 10 maja odbywać miałyby się tylko w formie korespondencyjnej. Teraz ustawa wraca do Sejmu, a jej losy zależą od tego, jak zachowają się posłowie Porozumienia Jarosława Gowina.

Jest ich łącznie 18 i bez nich Zjednoczona Prawica nie ma samodzielnej większości.

Jarosław Gowin od dłuższego czasu deklaruje się jako zdecydowany przeciwnik wyborów kopertowych. Ale w samym Porozumieniu nie ma jedności w tej sprawie. W ostatnich dniach popularne były analizy który z posłów tej formacji pozostanie wierny Jarosławowi Gowinowi, a który zagłosuje tak, jak chce PiS.

Wskazywano, że dwóch młodych opolskich polityków Porozumienia - rzecznik partii Kamil Bortniczuk oraz wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa - są bliżej poparcia wyborów kopertowych. We wtorek próbowaliśmy zapytać ich wprost jak zachowają się, gdy ustawa w tej sprawie wróci do Sejmu z Senatu. Marcin Ociepa nie odebrał telefonu ani nie oddzwonił, zaś Kamil Bortniczuk odmówił komentarza stwierdzając, że posłowie Porozumienia nie składają deklaracji w tej sprawie i nie ma w tej sprawie wyjątków.

Kamil Bortniczuk: Zagłosuję za wyborami kopertowymi

Ale już w środę w porannej rozmowie w RMF FM Kamil Bortniczuk przyznał, że zamierza głosować za wyborami kopertowymi.

Na uwagę, że internauci kpią, iż nie ma już Porozumienia, a jest tylko "Rozum" i "Mienie", rzecznik formacji odparł, że ta cały czas jest jednością.

Głosujemy bez dyscypliny. Zapowiadaliśmy to wielokrotnie. Wielokrotnie przez wiele tygodni prezes naszej partii Jarosław Gowin mówił, że zagłosuje przeciwko wyborom korespondencyjnym. Ja osobiście mówiłem, że jeżeli opozycja nie zdecyduje się poprzeć naszej propozycji zmiany w Konstytucji [formacja Jarosława Gowina proponowała, aby wydłużyć o dwa lata kadencję Andrzeja Dudy i przeprowadzić wybory w 2022, w których on nie mógłby się ubiegać o reelekcję - dop. red.], to zagłosuję za wyborami korespondencyjnymi - mówił Kamil Bortniczuk w rozmowie z RMF FM.

- Jest kilka takich osób [w Porozumieniu - dop. red.], które są wyraźnie przeciw, jest kilka takich osób, które są wyraźnie za, jest kilka osób, które się wahają i w związku z tą różnicą zdań, która na przestrzeni tych kilku tygodni jest stała w tym zakresie, uznaliśmy na samym początku, że dyscypliny w sprawie tego głosowania nie będzie - stwierdził poseł.

W rozmowie z RMF FM Kamil Bortniczuk zarzucił też posłom opozycji, że to za ich sprawą głosowanie w sprawie wyborów kopertowych urosło do rangi wydarzenia politycznego i że to oni w ostatnich tygodniach dolewają oliwy do ognia w tej sprawie.

- Tym bardziej dlatego zamierzam tę ustawę poprzeć, aby już tej oliwy więcej nie dolewać - stwierdził.

Porozumienie z PSL i Kukiz'15? "Nic mi o tym nie wiadomo"

Kamil Bornticzuk był też dopytywany o to, czy Porozumienie może opuścić szeregi Zjednoczonej Prawicy i stworzyć nową koalicję z PSL i Kukiz'15.

- Pojawiają się tego typu spekulacje, natomiast ja takiej wiedzy nie mam. Porozumienie jest partią polityczną. W naszym statucie jest określone jakie ciało decyduje o tym, z kim zawiązywać koalicje. Takich decyzji nie było - stwierdził poseł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska