Osobowość Roku 2023. Oto kolejni liderzy prestiżowej akcji. Poznaj Ich!

Redakcja
Nominowani do tytułu Osobowość Roku 2023 to wyjątkowi liderzy. To osoby, które swoim zaangażowaniem i sukcesami wyróżniają się na tle społeczności. Ich praca na rzecz lokalnych środowisk zdobyła uznanie nie tylko mieszkańców, ale również naszej redakcji.

W plebiscycie Osobowość Roku chcemy docenić wyjątkowych, pomysłowych i aktywnych ludzi, którzy wpływają na innych i konsekwentnie dążą do realizacji celów. W gronie nominowanych do tytułu Osobowość Roku 2023 znajdują się artyści, działacze kulturalni, naukowcy, innowacyjni biznesmeni, wolontariusze o wielkim sercu, a także samorządowcy i działacze społeczni.

To osoby z różnych środowisk, które łączy jedno - sympatia, zaufanie i szacunek innych! Najlepszym tego przykładem jest fala gratulacji i wsparcia, jaka zalała internet zaraz po rozpoczęciu głosowania. O tym, jakie emocje towarzyszą tej wyjątkowej akcji, przeczytacie na naszej stronie internetowej.

W związku z trwaniem głosowania sylwetki nominowanych prezentujemy między innymi na łamach naszej gazety. I dziś macie Państwo kolejną okazję, by poznać tych, którym się chce - działać, pomagać, zmieniać świat nauki, rozwijać biznes.

- Ta dzisiejsza publikacja to nasz kolejny wyraz uznania złożony takim charyzmatycznym Osobowościom, jakimi są nominowani do naszej akcji. Także w te sposób doceniamy to, że mają chęci i siły, aby działać na rzecz innych i rozwoju lokalnej społeczności. A wyniki głosowania, jak zawsze, są w rękach naszych Czytelników - mówi Katarzyna Borek, redakcyjna koordynatorka akcji Osobowość Roku

Agata Janicka
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA, Głubczyce

Agata Janicka jest nauczycielem, instruktorką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, należy do opolskiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen. Została nominowana za organizację głubczyckiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Głubczycki bieg „Tropem Wilczym” to jedna z dwóch najstarszych odsłon tego wydarzenia w województwie opolskim. Uczestnicy zawsze odwiedzają dawny młyn w Królowem - miejsce historyczne związane z wywodzącymi się z Wileńszczyzny legendami powojennej partyzantki antykomunistycznej: majorem Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką”, por Lidią Lwow „Lalą”, czy podpułkownikiem Antonim Olechnowiczem ps. „Pohorecki”. Między innymi dlatego bieg został wyróżniony mianem „najpiękniejszej trasy” na tle pozostałych organizowanych w Polsce.

- Każdego roku gościmy około 100 biegaczy i chodziarzy. Sporą część stanowią dzieci i młodzież - mówi Agata Janicka. - Zależy nam na integracji ludzi, którzy rozumieją wartość inicjatywy „Tropem Wilczym” i z szacunkiem traktują naszą narodową historię.

Uczestnicy podkreślają, że udział w biegu to wyraz patriotyzmu i zaznaczenie uczestnictwa w sztafecie pokoleń.

Agata Janicka, DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA, Głubczyce
Agata Janicka, DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA, Głubczyce

Michał Rudner
BIZNES, Kędzierzyn-Koźle

Nominowany za stworzenie firmy Exfinder Polska sp. z o. o., która od 2021 roku dostarcza nowatorskich, optymalnych rozwiązań dla agentów. Za zorientowanie na drugiego człowieka, budowanie solidnych relacji z partnerami, współpracującymi bankami i instytucjami finansowymi, za poszerzanie oferty produktowej i dążenie do zadowolenia agentów, udostępniając im nowoczesną platformę sprzedażową produktów finansowych, cykliczne szkolenia.

Exfinder Polska - jak sami siebie przedstawiają - to wiodący operator finansowy o ugruntowanej pozycji na polskim rynku, specjalizujący się w oferowaniu kompleksowych rozwiązań finansowych. Firma została założona przez ekspertów z ponad dekadą doświadczenia i cieszy się zaufaniem oraz uznaniem zarówno wśród partnerów biznesowych, jak i klientów, co potwierdza stabilność i zaufanie do marki. Dzięki współpracy z ponad 1000 autoryzowanymi agentami na terenie całego kraju, firma dostarcza dostosowane do indywidualnych potrzeb produkty, takie jak: kredyty bankowe, leasing, faktoring oraz finansowanie pozabankowe.

Naszą misją jest wspieranie rozwoju biznesowego naszych partnerów przez oferowanie niezawodnego wsparcia, wiedzy oraz doświadczenia w każdych warunkach rynkowych - twierdzą.

Michał Rudner, BIZNES, Kędzierzyn-Koźle
Michał Rudner, BIZNES, Kędzierzyn-Koźle

Jacek Mielcarek
KULTURA, Opole
Nominowany za wybitne kreacje artystyczne w jazzie i muzyce eksperymentalnej.
Jacek Mielcarek to etnomuzykolog, kompozytor, autor teksów i felietonista. Jest artystą swobodnie poruszający się między jazzem, tradycyjnymi melodiami a odważną improwizacją. Jego twórczość to symfonia saksofonowych tonów i klarnetowych brzmień, wzbogacona śpiewem.

Muzyk zdobył uznanie jako wokalista na prestiżowym Festiwalu Piosenki w Opolu oraz współpracując z legendarnymi postaciami muzyki rozrywkowej takimi jak: Krzysztof Krawczyk, Zbigniew Wodecki, Natalia Kukulska, Carrantuohill, T Love, Beata Bednarz, Adam Prucnal czy Czesław Niemen! Występował na całym świecie.

Na krajowym gruncie zaangażował się w propagowanie muzyki jazzowej, zaliczając występy w różnych klubach oraz prowadzenie autorskich audycji na antenie Radia Opole. Jest autorem słuchowisk radiowym nagranych w Radiu Opole.

Jego talenty zaprezentowano m.in. na prestiżowym Montreux Jazz Festival, gdzie spotkało się to z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności.

Ma na koncie 6 autorskich płyt. Otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1988. W 2010 zdobył nagrodę specjalną Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Jacek Mielcarek, KULTURA,  Opole
Jacek Mielcarek, KULTURA, Opole

prof. dr hab. Arkadiusz Nowak
NAUKA, Opole

Profesor Nowak otrzymał nominację za promowanie opolskiej nauki w Polskiej Akademii Nauk i prowadzenie badań florystycznych w Tadżykistanie.
Jest botanikiem, naukowcem, dawnym Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody, obecnie dyrektorem Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk. Bez powodzenia wystartował w niedawnych wyborach rektora Uniwersytetu Opolskiego.
- Przez całe swoje życie zawodowe publikowałem głównie dla Uniwersytetu Opolskiego i to były wyniki tych badań tadżyckich, ale nie tylko. Bo też przecież badaliśmy Śląsk Opolski i w ogóle Śląsk. Moja habilitacja dotyczyła całego Śląska, a mój doktorat Śląska Opolskiego. My botanicy zawsze staramy się być przydatni swojemu regionowi. Opolszczyzna po pierwsze jest bioróżnorodna, jest zielona i potrzebuje ludzi, którzy znają tą bioróżnorodność i potrafią tak podpowiadać włodarzom regionu czy poszczególnych gmin, żeby jak najwięcej dla następnych pokoleń tych pięknych roślin i zwierząt zostało. I to robiłem, tworzyłem sieć ochrony przyrody, rezerwaty, parki krajobrazowe i ostatni pomysł na park Narodowy Puszczy Śląskiej - mówił prof. Arkadiusz Nowak w niedawnym wywiadzie dla NTO.

prof. dr hab. Arkadiusz Nowak, NAUKA, Opole
prof. dr hab. Arkadiusz Nowak, NAUKA, Opole

Włodzimierz Skalik
POLITYKA, SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA, Opole

Otrzymał nominację za skuteczne budowanie środowiska społeczno-politycznego Konfederacji na Opolszczyźnie, które skutkowało uzyskaniem mandatu parlamentarnego.

W październikowych wyborach Włodzimierz Skalik został wybrany posłem na Sejm X kadencji z ramienia Konfederacji. Na swoim koncie ma także doświadczenie samorządowe, w przeszłości był radnym w Sejmiku Województwa Śląskiego. Choć teraz związany jest z Opolem, pochodzi z Radomska. Od kilku lat angażuje się m.in. w środowiskach „Pobudki” i opolskim tradycji katolickiej. W Konfederacji Korony Polskiej (KKP) pełni funkcję sekretarza generalnego partii.

- Organizował bardzo dużo spotkań z sympatykami i działaczami lokalnymi. Integrował różne środowiska działające w ramach Konfederacji. Były pikniki lotnicze, strzeleckie - mówi Mariusz Rybczyński, zastępca Włodzimierza Skalika w strukturze KKP na Opolszczyźnie. - To środowisko liczy przeszło 100 zaangażowanych osób z całej Opolszczyzny.

Polityk jest także wieloletnim przedsiębiorcą i doświadczonym pilotem. Wielokrotnie zdobywał tytuły mistrza i wicemistrza zarówno świata, jak i Europy w różnych dyscyplinach lotnictwa sportowego.

Włodzimierz Skalik, POLITYKA, SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA, Opole
Włodzimierz Skalik, POLITYKA, SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA, Opole
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska