Partnerstwo z oprawą

Beata Cichecka
W tym roku Nysa obchodzi 10-lecie partnerstwa z niemieckim Lüdinghausen. Jubileusz uczczony zostanie podczas Dni Nysy. W obchodach uczestniczyć będą przedstawiciele niemieckich władz i lokalni biznesmeni.

Inicjatorem współpracy był Günther Grothe, ksiądz katolickiej gminy św. Ludgera, który od 1974 roku systematycznie odwiedzał Polskę. Nawiązał kontakty z nyskim kościołem, a w 1985 r. zorganizował na bazie koła Pax Christi grupę inicjatywną, która wystąpiła z wnioskiem o zawarcie partnerstwa. W jej skład weszli nauczyciele, lekarze i lokalni politycy. Umowę o współpracy parafowano w Nysie jednak dopiero w maju 1992 r., a rok później podpisano ją oficjalnie w Lüdinghausen. Ten układ partnerski miał być cegiełką w budowie wspólnej Europy. Miasta zadeklarowały współpracę w takich dziedzinach, jak: szkolnictwo, kultura, sport, rekreacja, ochrona środowiska i zdrowia, sprawy socjalne, rolnictwo, handel, usługi, wymiana i szkolenie kadr urzędniczych.
W ciągu minionych lat setki uczniów nyskich szkół średnich nawiązały trwałe kontakty z rówieśnikami z zagranicy. Młodzież odwiedza się wzajemnie, doskonali znajomość języków obcych, poznaje tradycje, kulturę i warunki życia, uczy się tolerancji. Wielu młodych nysan dzięki temu po raz pierwszy było za granicą. Owocne kontakty nawiązali też plastycy, muzycy, lekarze, pielęgniarki i sportowcy.
Niemieccy partnerzy pomagali Nysie wielokrotnie. Przywozili dary rzeczowe i odzież dla najbiedniejszych mieszkańców, zabawki dla przedszkolaków, leki, środki opatrunkowe, materiały i sprzęt medyczny. Podarowali wyposażenie kuchni wybudowanej przez Niemców w Dziennym Domu Pobytu i opla kadetta hospicjum opieki paliatywnej. Po powodzi w 1997 r. mieszkańcy Lüdinghausen zebrali dla polskich przyjaciół 50 tysięcy marek, ofiarowali pomoc rzeczową wartości ponad 300 tys. marek. Nyski szpital otrzymał od Niemieckiego Czerwonego Krzyża między innymi centralną sterylizację wartości 1.400 tys. zł. Niemcy wspierali też Nysę w staraniach o fundusze unijne, dzięki czemu miasto zyskało kilka milionów złotych, z czego 2 miliony w formie darowizny poszły na budowę oczyszczalni ścieków. Ostatnio zadeklarowali pomoc w kontaktach inwestycyjnych i organizacji prac sezonowych dla Polaków w Niemczech.
10. rocznicy nawiązania polsko-niemieckiego partnerstwa nadana zostanie odpowiednia oprawa. Josef Holtermann, burmistrz Lüdinghausen, który parafował umowę o współpracy, otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nysy. W szpitalu miejskim odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa w podziękowaniu Lüdinghausen za pomoc w odtworzeniu oddziałów po powodzi. Oficjalnym spotkaniom komitetów partnerskich obu miast towarzyszyć będą turnieje tenisa ziemnego i piłki siatkowej z udziałem reprezentacji Nysy i Lüdinghausen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska