Ponad 150 pomysłów w budżecie obywatelskim w Opolu

Artur  Janowski
Artur Janowski
Jeden z wariantów skateparku, który mógłby powstać na wyspie Bolko.
Jeden z wariantów skateparku, który mógłby powstać na wyspie Bolko. Techramps
Miejska straż konna, skatepark na Bolko czy wodny plac zabaw to tylko niektóre projekty opolan, jakie trafiły do ratusza w ramach budżetu obywatelskiego.

Wnioski zbierano do piątku i na razie jest ich ponad 150 z tym, że część może jeszcze przyjść za pośrednictwem poczty.

- Dominują projekty związane z rewitalizacją i nową infrastrukturą sportowo - rekreacyjną czy komunikacją - przyznaje Alina Pawlicka - Mamczura, rzecznik prezydenta. - Tym, co odróżnia ten budżet od ubiegłorocznego jest duża aktywność organizacji pozarządowych z tym, że były one zwolnione z obowiązku zbierania 20 podpisów pod danym wnioskiem. Ważną zmianą jest też podzielenie projektów mieszkańców na małe (do 50 tys. zł wartości) i większe. Każde z nich będą mieć w budżecie wydzieloną pulę i tak na mniejsze projekty zarezerwowano 20 proc. łącznej kwoty, a na większe zadania pozostałe 80 proc.

Wśród zarejestrowanych ponad 150 wniosków jest co najmniej kilka, które mogą być dla części opolan zaskakujące. Np. budowa skateparku na Bolko (na południowym końcu wyspy wewnątrz małej, asfaltowej pętli) czy projekt sfinansowania Konnej Straży Miejskiej. Po raz pierwszy do budżetu złożono także pomysł stworzenia wodnego placu zabaw oraz projekt polegający na przypomnieniu opolanom tych osób, które pochowano na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej.

Uaktywnili się również studenci wnioskujący m.in. o stworzenie linii nocnej łączącej kampusy uczelni z centrum, a także miłośnicy psów, którzy chcą budowy parków dla swoich pupili.

- Zabrakło nam wniosków ze strony seniorów. Będziemy się starali zmienić to w przyszłym roku - przyznaje rzecznik prezydenta.

Od poniedziałku ruszy analizowane wniosków, a na pełną listę zadań będziemy głosować od 30 września do 9 października. I tu znów nowość. Głosować będą mogły już osoby, które ukończyły 16. rok życia.

- W tym roku autorzy projektów będą mogli je uzupełniać, łączyć, bo może się np. zdarzyć, że ktoś złoży bardzo podobne propozycje i głosy się rozejdą - podkreśla Adrianna Paroń, zastępca naczelnika Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Zwycięskie projekty w budżecie obywatelskim poznamy 5 listopada. Zrealizowane zostaną w 2016 roku. Do podziału jest 2,5 miliona złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska