Przepis na pieniądze

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W ubiegotygodniowych warsztatach, prowadzonych przez Dorotę Piechowicz-Witoń, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu, uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
W ubiegotygodniowych warsztatach, prowadzonych przez Dorotę Piechowicz-Witoń, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu, uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Paweł Stauffer
Prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu wyjaśniała Opolanom, jak przygotować dobre projekty, by zdobyć fundusze na aktywizację ludzi starszych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej organizuje właśnie trzecią edycję "Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020" (ASOS).

Daje on możliwość ubiegania się o dofinansowanie na projekty służące seniorom.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu dla zainteresowanych składaniem takich wniosków zorganizował w ubiegłym tygodniu w urzędzie marszałkowskim warsztaty. Zajęcia poprowadziła Dorota Piechowicz-Witoń, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu.

Wcześniej ROPS zorganizował spotkanie z przedstawicielką ministerstwa, która opowiedziała o założeniach programu. Udział w nim wzięło 80 osób.

- To program dedykowany przede wszystkim organizacjom pozarządowym, czyli stowarzyszeniom i fundacjom, ale także parafiom, czy spółdzielniom socjalnym. Ich partnerami mogą być ośrodki pomocy społecznej, gminy, domy kultury, biblioteki, teatry i wszystkie inne jednostki, kierowane przez samorządy, czy ośrodki akademickie - wyjaśniała Dorota Piechowicz-Witoń. - To duże ułatwienie, bo te podmioty mogą wspomóc organizacje pozarządowe, np. w zapewnieniu 10-procentowego wkładu własnego.

Jednym z wymogów programu, który czasem odstręcza wnioskodawców, jest konieczność złożenia oferty do ASOS w generatorze, czyli za pośrednictwem komputera podłączonego do internetu.

Tymczasem, jak przekonywała prowadząca warsztaty, taki generator online - jeśli opanuje się zasady jego funkcjonowania - to duże ułatwienie.

- Jest przyjazny i intuicyjny, wyłapuje błędy, wskazuje, które rubryki trzeba wypełnić obligatoryjnie, a które nieobowiązkowo. Nie ma takiej możliwości, żeby generator przepuścił do kolejnego kroku, jeśli poprzedni zawiera błąd. To naturalna pomoc i podpowiedź - przekonywała Dorota Piechowicz-Witoń.

Skuteczność opolskich wnioskodawców w poprzednich naborach do tego programu nie była jednak wysoka. Wiele organizacji nie kryło rozżalenia, że ogrom pracy poszedł na marne.

Ewa Pisarzewska, przewodnicząca Uniwersytetu III Wieku w Kędzierzynie-Koźlu przyznaje, że ich ubiegłoroczny projekt na 200 tys. zł przepadł w poprzednich edycjach.

- Za pierwszym razem zabrakło nam kilkadziesiąt punktów, za drugim kilka - wspomina. - Staraliśmy się o pieniądze na różnorodne szkolenia, m.in. z samoobrony, ale także na organizację wycieczek do Warszawy i Krakowa, połączonych z wyjściem do opery. Być może to było zbyt kosztowne, ale mamy 330 członków.

Pytana o przepis na sukces w tej edycji Dorota Piechowicz-Witoń wyjaśnia, że nie można iść w sztampę w tworzeniu projektów. - Szkolenia są ważne, ale myślę, że oceniający będą zwracali znaczną uwagę na działania aktywizujące seniorów, czyli włączające ich w różne ciała doradcze, tworzenie sieci wsparcia, grup samopomocy. Dużo miejsca w dokumentacji programowej poświęcono działalności wolontariackiej seniorów. Szkolenie może być jednym z elementów projektu, ale nie głównym, bo wówczas zostanie on nisko oceniony.

Zwróciła też uwagę, że do trzeciego i czwartego priorytetu programu, czyli partycypacji społecznej osób starszych oraz usług społecznych dla tej grupy, składano najmniej wniosków. Zatem ci, którzy zdecydują się na startowanie w tych priorytetach, powinni mieć większe szanse.

Od momentu ogłoszenia konkursu organizacje pozarządowe mają 21 dni na złożenie wniosków. Zadania powinny być realizowane od 1 marca do 31 grudnia br.

Informacje o programie można znaleźć na stronie MPiPS: www.mpips.gov.pl lub www.senior.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska