Przepis na pieniądze

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W ubiegotygodniowych warsztatach, prowadzonych przez Dorotę Piechowicz-Witoń, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu, uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
W ubiegotygodniowych warsztatach, prowadzonych przez Dorotę Piechowicz-Witoń, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu, uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Paweł Stauffer
Udostępnij:
Prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu wyjaśniała Opolanom, jak przygotować dobre projekty, by zdobyć fundusze na aktywizację ludzi starszych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej organizuje właśnie trzecią edycję "Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020" (ASOS).

Daje on możliwość ubiegania się o dofinansowanie na projekty służące seniorom.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu dla zainteresowanych składaniem takich wniosków zorganizował w ubiegłym tygodniu w urzędzie marszałkowskim warsztaty. Zajęcia poprowadziła Dorota Piechowicz-Witoń, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu.

Wcześniej ROPS zorganizował spotkanie z przedstawicielką ministerstwa, która opowiedziała o założeniach programu. Udział w nim wzięło 80 osób.

- To program dedykowany przede wszystkim organizacjom pozarządowym, czyli stowarzyszeniom i fundacjom, ale także parafiom, czy spółdzielniom socjalnym. Ich partnerami mogą być ośrodki pomocy społecznej, gminy, domy kultury, biblioteki, teatry i wszystkie inne jednostki, kierowane przez samorządy, czy ośrodki akademickie - wyjaśniała Dorota Piechowicz-Witoń. - To duże ułatwienie, bo te podmioty mogą wspomóc organizacje pozarządowe, np. w zapewnieniu 10-procentowego wkładu własnego.

Jednym z wymogów programu, który czasem odstręcza wnioskodawców, jest konieczność złożenia oferty do ASOS w generatorze, czyli za pośrednictwem komputera podłączonego do internetu.

Tymczasem, jak przekonywała prowadząca warsztaty, taki generator online - jeśli opanuje się zasady jego funkcjonowania - to duże ułatwienie.

- Jest przyjazny i intuicyjny, wyłapuje błędy, wskazuje, które rubryki trzeba wypełnić obligatoryjnie, a które nieobowiązkowo. Nie ma takiej możliwości, żeby generator przepuścił do kolejnego kroku, jeśli poprzedni zawiera błąd. To naturalna pomoc i podpowiedź - przekonywała Dorota Piechowicz-Witoń.

Skuteczność opolskich wnioskodawców w poprzednich naborach do tego programu nie była jednak wysoka. Wiele organizacji nie kryło rozżalenia, że ogrom pracy poszedł na marne.

Ewa Pisarzewska, przewodnicząca Uniwersytetu III Wieku w Kędzierzynie-Koźlu przyznaje, że ich ubiegłoroczny projekt na 200 tys. zł przepadł w poprzednich edycjach.

- Za pierwszym razem zabrakło nam kilkadziesiąt punktów, za drugim kilka - wspomina. - Staraliśmy się o pieniądze na różnorodne szkolenia, m.in. z samoobrony, ale także na organizację wycieczek do Warszawy i Krakowa, połączonych z wyjściem do opery. Być może to było zbyt kosztowne, ale mamy 330 członków.

Pytana o przepis na sukces w tej edycji Dorota Piechowicz-Witoń wyjaśnia, że nie można iść w sztampę w tworzeniu projektów. - Szkolenia są ważne, ale myślę, że oceniający będą zwracali znaczną uwagę na działania aktywizujące seniorów, czyli włączające ich w różne ciała doradcze, tworzenie sieci wsparcia, grup samopomocy. Dużo miejsca w dokumentacji programowej poświęcono działalności wolontariackiej seniorów. Szkolenie może być jednym z elementów projektu, ale nie głównym, bo wówczas zostanie on nisko oceniony.

Zwróciła też uwagę, że do trzeciego i czwartego priorytetu programu, czyli partycypacji społecznej osób starszych oraz usług społecznych dla tej grupy, składano najmniej wniosków. Zatem ci, którzy zdecydują się na startowanie w tych priorytetach, powinni mieć większe szanse.

Od momentu ogłoszenia konkursu organizacje pozarządowe mają 21 dni na złożenie wniosków. Zadania powinny być realizowane od 1 marca do 31 grudnia br.

Informacje o programie można znaleźć na stronie MPiPS: www.mpips.gov.pl lub www.senior.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie