W opolskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stanęły zakłady firm PZ Stelmach oraz Art-Odlew.

Choć inwestorzy nie uruchomili jeszcze produkcji, to już zatrudnili sporo osób. Firma PZ Stelmach to lider polskiego rynku produkcji obrączek, którego wyroby nosi tysiące Polaków, a także Słowaków, Czechów oraz coraz częściej również Niemców. Szczególnie ten ostatni rynek jest bardzo wymagający. Dlatego PZ Stelmach używa najnowocześniejszych urządzeń, a nowa linia produkcyjna przyjedzie niebawem do Opola aż z Włoch.

- Do tej pory funkcjonowaliśmy przy ulicy Cygana w Opolu, ale tam mieliśmy już za mało miejsca, dlatego w strefie ekonomicznej przy ul.

Północnej zbudowaliśmy zakład trzy razy większy od obecnego - przyznaje właściciel firmy Leon Stelmach, który zaczynał od niewielkiej pracowni złotniczej. - Przenosiny do strefy pomogą nam także w poszerzeniu profilu produkcji, jak i we wzmocnieniu współpracy z opolskimi uczelniami, z którymi już mamy podpisane umowy.

Przenosiny zakładu na ul. Północną ruszą niebawem. Firma wchodząc do podstrefy WSSE i zyskując w ten sposób ulgi podatkowe, zadeklarowała nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 7 mln zł oraz zatrudnienie 20 nowych pracowników.

- Przekroczyliśmy te wskaźniki, a szczegóły podamy podczas otwarcia zakładu - zapowiada Leon Stelmach.

Zobacz: Strefa ekonomiczna w Opolu większa o działkę na Metalchemie

Kolejną firmą, która ma już zakład w strefie, jest Art-Odlew. To również opolska firma z tradycjami, specjalizująca się w produkcji wyrobów z brązu, mosiądzu i aluminium. Art-Odlew zadeklarował inwestycje w wysokości co najmniej 805 tys. zł oraz zatrudnienie co najmniej 10 pracowników. I jak twierdzi, już te minimalne wymagania spełnił, a w marcu zakład ruszy.

- Nowa lokalizacja to nowe możliwości rozwoju - przyznaje Piotr Halupczok, reprezentujący Art-Odlew. - Działamy w specyficznej branży rzeźby i pomników oraz galanterii sakralnej. Dlatego spowolnienia gospodarczego aż tak nie odczuwamy.

Obecnie strefa ekonomiczna w Opolu obejmuje ponad 84 ha przy ul. Północnej, Wspólnej, Wschodniej i Oświęcimskiej. Na razie na jej terenie działa tylko fabryka IFM Ecolink, ale niebawem ruszy też budowa zakładów firmy Pasta-Foods oraz Kamex.

Już w lutym mamy poznać inwestora, która ulokuje się na działkach przy ul. Wschodniej, a w tym samym miesiącu powinien być także ogłoszony przetarg na sprzedaż działek przy ul. Wspólnej, którymi zainteresowany jest kolejny inwestor.