Radłów > Chuligani zamalowali polsko-niemieckie tablice [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zamazane niemieckie nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Radłów
Zamazane niemieckie nazwy na dwujęzycznych tablicach w gminie Radłów Mirosław Dragon
Udostępnij:
Czerwoną farbą został zamalowany niemiecki napis Radlau przy wjeździe do Radłowa od strony Olesna.

- Znowu komuś przeszkadzają Ślązacy - ubolewa 75-letni Jerzy Bawej z Radłowa.

Tylko przez dwa dni pierwsze na Opolszczyznie polsko-niemieckie tablice stały nienaruszone.

W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy zamalowali sprejem niemieckie, historyczne nazwy miejscowości.
- Próbowałem zetrzeć farbę szmatką, ale nie dało się - mówi Jerzy Bawej.

- Niech ludzie zobaczą, że daleko nam jeszcze do tolerancji - dodaje z goryczą Włodzimierz Kierat, polski wójt Radłowa.

Kogo razi Radlau?

Tylko przez dwa dni polsko-niemieckioe tablice w gminie Radłów stały nienaruszone. Później nieznani sprawcy zamalowali je sprejem.

Czerwoną farbą zostały zamalowane dwa niemieckie napisy Radlau (tablic wjazdowa i wyjazdowa) przy wjeździe do Radłowa od strony Olesna.

Czarnym sprejem przekreślono też napis Friedrichswille na stojącej kilkadziesiąt metrów dalej tablicy wjazdowej do Kolonii Biskupskiej.

- Nie będziemy na razie usuwać tych aktów wandalizmu, niech ludzie zobaczą, że daleko nam jeszcze do tolerancji - mówi wójt Radłowa Włodzimierz Kierat.

Jednak ten akt wandalizmu nie był wielkim zaskoczeniem dla radłowian. Mało kto spodziewał się, że postawienie niemieckich nazw nie będzie nikogo razić.

Obawy były nawet znacznie większe. W piątek (12 września), kiedy uroczyście odsłaniano pierwszą dwujęzyczną tablicę, poszła plotka, że na dworcu w Katowicach widziano grupę skinów z tablicami Radlau. To na szczęście była tylko plotka, ale chuligani nie oszczędzili niemieckich nazw.

- Bardzo szkoda, bo mimo że zrobiła to pewnie grupa wyrostków, to jednak wszyscy widzą wyraźnie, że ktoś próbuje zasiać ziarno nienawiści - ubolewa Krystyna Brodacka, szefowa Mniejszości Niemieckiej w gminie. - A przecież my tutaj, w naszej gminie, żyjemy w zgodzie - Polacy ze Ślązakami.

75-letni Jerzy Bawej chciał wczoraj nawet własnoręcznie zetrzeć farbę z tablic. Nie udało mu się jednak zetrzeć farby szmatką.
- To nie w porządku, że ktoś niszczy te znaki - mówi mieszkaniec Radłowa. - Ślązacy zawsze komuś przeszkadzają.
Mieszkańcy Radłowa są rozżaleni, bo wielokrotnie podkreślali, że stawiają dwujęzyczne tablice jako znak zgody, a nie podziału.

- Postawił je polski wójt, co jest pięknym gestem, jak bardzo Polacy i Ślązacy zżyli się ze sobą - mówi Bernard Kus, działacz Mniejszości Niemieckiej z Psurowa.

- Taka jest historia tej ziemi, te niemieckie nazwy funkcjonowały tutaj przez kilkaset lat - mówi wójt Kierat.

W Radłowie polsko-niemieckie tablice miejscowości odsłonięto w piątek (12 września). Radłów jest pierwszą gminą na Opolszczyźnie, która wprowadziła podwójne nazwy wsi. Na razie tablice stoją w trzech wsiach: Radłowie, Kolonii Biskupskiej i Wichrowie. Dzisiaj i juro zostaną zamontowane w pozostałych miejscowościach.

Firma, która montuje tablice, spróbuje też dzisiaj zetrzeć sprej.
- Jeśli się okaże, że nie da się tego zrobić, zgłosimy sprawę policji - zapowiada wójt Kierat. - Wolałbym tego nie robić, bo potrzeba nam dialogu i tolerancji, a nie walki z chuliganami.

- Ja jestem za tym, żeby od razu zgłosić ten akt wandalizmu na policję - mówi radny Jacek Krzak, który z zawodu jest... policjantem. - Trzeba wszcząć śledztwo, może któryś z sąsiadów zauważył coś, jakiś podejrzany samochód. Gdybyśmy złapali i surowo ukarali sprawców, byłaby to przestroga dla innych chuliganów.

Radłów jest pierwszą gminą na Opolszczyźnie, która wprowadziła obok polskich także historyczne nazwy wsi. W gminie nie zamontowano jeszcze wszystkich nazw. Montowanie wszystkich 67 tablic potrwa do połowy tygodnia.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze 47

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fakty
Taki maly Korfanty wlasnie zamalowal te tablice.

Zostalny ukarany i bylby bohaterem.
c
coyot
W dniu 15.09.2008 o 22:14, opole m napisał:

Po pierwsze język śląski to gwara języka polskiego a więc należy do grupy języków słowiańskich. Z tym spisem w 1910 było napewno tak, że Niemcy uznawali śląski za polski. A z tym plebiscytem było tak, że wielu ślązaków opowiadało się za przynależnością do Niemiec z prostego powody. Pańrwo niemieckie stało w tym czasie na wyższym poziomie cywilizacyjnym niż Polska.Wiele rzeczy o motywacjach ślązaków w różych momentach historii ,można przeczytać w publikacjach opolskiej socjolożki dr.Berlińskiej. Z mniejszością niemiecką sprawa nie jest prosta. Większość jej członków to Ślązacy. Oczywiście ślązacy przed wojną byli obywatelami Niemiec, silnie związanymi z kulturą niemiecką. Etnicznie byli i są słowianami. Można mówić o obywatelsko-kultórwym przywiązaniu ślązaków do Niemiec. Żaden Niemiec na sląsku przed 45 rokiem nie mówił po śląsku. Oczywiście takie pojęcie jak "prawdziwy Niemiec" brzmi troche śmiesznie a na pewno jest niepoprawne politycznie. Znam ludzi związanych ze Zwiąkiem Wypędzonych, czyli Niemców których przodkowie nie mówili po ślasku, a przybyli na śląsk w ramach różnych akcji kolonizacyjnych i oni tej mniejszości nie traktują poważnie, trakują jej członków jak Polaków, mówią że niemcami to może tam jest część przywódców.


Cały plebiscyt i powstania to jedna wielka prowokacja Polski, którzy znaleźli takiego jelenia na Śląsku jak Korfanty i kazali mu poprowadzić ludzi na śmierć i zbuntować sąsiada przeciwko sąsiadowi !!!
Polska chciała mieć pretekst do zbrojnego przejęcia Śląska i potrzebowała zamieszek czyli powstania, które skrzetnie wyreżyserowała, a aktor Korfanty odegrał wg scenariusza swoja rolę !!!
Korfanty pod dyktando Polski buntował społeczenstwo Śląska i nawoływał do opowiedzenia sie za Polską... a niestety większość Ślązaków nie dała sie omamić tym brednią pogorączkowym...
Taka jest prawda o plebiscycie i powstaniach, a polakom w dalszym ciągu zostaje w krwi takie mieszanie i skłucanie społeczęństwa !!!

Co do MN, to większość członków jest na Śląsku, ale nie tylko !!!
W całym pasie Polski zachodniej jest ich również dużo m.in na :

MN
województwo dolnośląskie 2 158
województwo kujawsko-pomorskie 717
województwo lubelskie 112
województwo lubuskie 651
województwo łódzkie 325
województwo małopolskie 261
województwo mazowieckie 574
województwo opolskie 106 855
województwo podkarpackie 116
województwo podlaskie 85
województwo pomorskie 2 319
województwo śląskie 31 882
województwo świętokrzyskie 70
województwo warmińsko-mazurskie 4 535
województwo wielkopolskie 1 013
województwo zachodniopomorskie 1 224

Razem MN liczy 152 897 członków z tego 106 855 na opolszczyźnie , a reszta z pozostałych województw.

A teraz z innej beczki !!!

Polonia na świecie !!!
Czego sie domaga w każdym z setek krajów na świecie gdzie jest ???
Jest to to samo działanie co MN na Sląsku, tylko z tą różnicąś, że my jestesmy u siebie !
Co robi polonia w USA ???
Polskie osiedla, polskie sklepy, "hipermarkiety", polskie kościoły, polscy pracodawcy-cygany-wyłudzacze, wszyscy mówią po polsku, większość nawet nie potrafi mówić po angielsku, a co dopiero po amerykańsku !!!
Każdy z poloni czuje sie "amełykaninem", ale nalezy do poloni...
A w jaki sposób historycznie i kulturowo polska jest związana z ameryką ???
Od 43 roku polonia na świecie zaczyna się rozrastac jak mrówek w mrowisku.

Więc do ciężkiej cholery, wy możecie wszystko, a inni co ?!
Ale niestety to domena polaków przez małe "p"- a tych coraz więcej, jak widać
o
opole m
Po pierwsze język śląski to gwara języka polskiego a więc należy do grupy języków słowiańskich. Z tym spisem w 1910 było napewno tak, że Niemcy uznawali śląski za polski. A z tym plebiscytem było tak, że wielu ślązaków opowiadało się za przynależnością do Niemiec z prostego powody. Pańrwo niemieckie stało w tym czasie na wyższym poziomie cywilizacyjnym niż Polska.Wiele rzeczy o motywacjach ślązaków w różych momentach historii ,można przeczytać w publikacjach opolskiej socjolożki dr.Berlińskiej.
Z mniejszością niemiecką sprawa nie jest prosta. Większość jej członków to Ślązacy. Oczywiście ślązacy przed wojną byli obywatelami Niemiec, silnie związanymi z kulturą niemiecką. Etnicznie byli i są słowianami. Można mówić o obywatelsko-kultórwym przywiązaniu ślązaków do Niemiec. Żaden Niemiec na sląsku przed 45 rokiem nie mówił po śląsku. Oczywiście takie pojęcie jak "prawdziwy Niemiec" brzmi troche śmiesznie a na pewno jest niepoprawne politycznie. Znam ludzi związanych ze Zwiąkiem Wypędzonych, czyli Niemców których przodkowie nie mówili po ślasku, a przybyli na śląsk w ramach różnych akcji kolonizacyjnych i oni tej mniejszości nie traktują poważnie, trakują jej członków jak Polaków, mówią że niemcami to może tam jest część przywódców.
F
Fakty
W dniu 15.09.2008 o 14:15, Star napisał:

teraz nam każecie się wynosić a w 45. sami przecież nas chcieliście zatrzymać!!!potrzebowiliście nas jako alibi zajęcia tych ziem, jako dowód na "odwieczną polskość tych ziem".władza specjalnie nie wypędziła/wysiedliła tysięcy Ślązaków, wykorzystała ich przywiązanie do heimatu i kazała przyjąć polskie obywatelstwo. więc o co chodzi?!?!? teraz po tylu latach żałujecie, że nas zatrzymaliście???po przejęciu śląska przez władzę polską w 1945 w byłej rejencji opolskiej pozostało ok. 1 400 000 rodzimej niemieckiej ludności "zweryfikowanej" jako polska. 1,3 miliona z tej ludności jak tylko nadarzyła się okazja to w latach 1950-2007 i tak wyjechała do niemiec jako przesiedleńcy/ późni przesiedleńcy. ... pozostało do dziś tylko ok. 400 000.Dlaczego maja sie Slazacy wynosic?
Wielu przybyszy tylko jak szaranca zeruja i jak wszystko znika przenosza sie na inne tereny.

To by im pasowalo. Te piekne domeczki z ogrodkami.

Stalin to byl dobroczynca. Czasy sie jednak zmienily .

Chociaz nie dla wszystkich.
F
Fakty
W dniu 15.09.2008 o 13:13, Jacenty napisał:

W pewnym sensie nie dziwi mnie to. Patrząc "historycznie" Niemcy zrobili bardzo wiele, by proces pojednania i otworzenia się Polaków na tolerancję wobec nich trwał jak najdłużej. Obecne wystąpienia pani Steinbach nie czyni tego procesu łatwiejszym.Czy takie zachowanie czyni ten proces latwiejszy?
F
Fakty
O przepraszam kolego fakty ale ja Ślązaków szczegolnie tych z opolskiego zawsze miałem za Niemców i myślę że reszta Polski mysli podobnie.
Tego to juz wogule nie potrafie zrozumiec. Odpisz tym kolegogom ktorzy maja tu watpliwosci.
F
Fakty
W dniu 15.09.2008 o 14:55, coyot napisał:

Panie moderatorze, przenieś pan ten temat do -wiadomo gdzie-bo po co zaczynac pyskówkę ?A właśnie się zaczyna...Nie kazda dyskusja jest pyskowka.

Czy przeniesienie tematu cos zmieni.

Taki wlasnie nasz region. Wiec forum Opolszczyzna mozna by przenies w calosci.
S
Star
W dniu 15.09.2008 o 14:40, obiektywny napisał:

Rzeczywiście Star to bardzo ciekawe co piszesz ale ja nadal nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie.no bo jak to już zawsze bywało na śląsku, na te pytania nie ma odpowiedzi! przynajmniej prostych....
S
Silo
 
W dniu , Q napisał:

Silo - chyba troszkę nie na temat... ja wiem jak Polacy traktuja MN, ja pytam kim czuja się Ślązacy... i jak traktują ich Niemcy, ponieważ ja tam nie jeżdze i tylko wiem ze słyszenia, że nie bardzo lubią i szanują Ślązaków... piszesz: "chcemy sami zadbac o naszą kulture, tradycję" ale Waszą tzn. Niemiecką? bo jeżeli Śląską to dlaczego nie chcecie tablic z nazwami Śląskimi??? piszesz: "własnei poto sa nam potrzebne te tablice, żeby cała Polska widziała że jesteśmy inni" - akurat to Polacy o Was i bez tablic wiedzą.... tyle, że jeżeli ktos nie ma o Was pojęcia, to Niemieckimi tablicami nie skojarzy, że chcecie zadbać o kulturę Sląska tylko oczywistym jest, że o Niemiecką.... bo chyba nie o UK? Powiem Ci, że gdybym był Ślązakiem, nigdy bym takiej tablicy nie chciał wiedząc o tym jak Niemcy Was traktują... Polacy nie traktują Was najlepiej i macie o to pretensje, Niemcy traktują Was też jak nie niemców a pchacie się im w D...ę nie prawda? to mnie dziwi.....Uważam, że to jest tylko powód do tego żeby strony na wzajem się atakowały. Piszecie tu o historii, kto kogo wypędzał, kto ma racje, kto lepszy kto gorszy... zastanówcie się przed każdą kłótnią po co to wszystko....Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłem


To oczywiście prawda, że Niemcy nie traktują Ślązaków z paszportami jak NIemców, dla nich jesteśmy Pole. Tak samo jak robotnicy z Ukrainy w Polsce, chocby mieli polskie pochodzenie beda traktowani jako Ukraińcy albo wogóle jako Ruskie....
Na Śląsku problem polega na tym że zawsze ktos fałszował historie eksponując odwieczna niemieckość lub odwieczna polskośc tych ziem.
 
G
Gość
W dniu 15.09.2008 o 13:54, jerzy z bagdadu napisał:

O przepraszam kolego fakty ale ja Ślązaków szczegolnie tych z opolskiego zawsze miałem za Niemców i myślę że reszta Polski mysli podobnie. Polaków próbowały z was zrobić władze PRL. Dla zwykłych Polaków zawsze byliście Niemcami. Gdyby władze Polski nie były komunistyczne tylko demokratyczne wybierane przez naród to myślę że nie musielibyście latami czekac na zgode na wyjazd do Niemiec tylko każdy tak jak teraz miałby paszport w domu i mógłby wyjechac kiedy tylko chce. wiem że wielu Ślązaków latami czekało na zgode na wyjazd do Niemiec ale czy to moja wina czy systemu komunistycznego który został nam narzucony przez Niemców i Rosjan. Dlatego piszę Niemców ponieważ gdyby nie Niemcy to nie wybuchałaby wojna i w Polsce nie byłoby komuny, Śląsk Oplski byłby dzisiaj niemiecki a miliony Polaków z Kresów nie musiałoby się tułać po Ziemiach Odzyskanych. Mieszkaliby sobie nadal we Lwowie, Łucku, Grodnie, Tarnopolu i nawet nie wiedzieliby że istnieje jakieś Opole. Pretensje więc kieruje do swoich dziadków za to że poparli Hitlera i jego Drang nach Osten.i łudź sie dalej jurek, że jakby nie niemcy, to nie byłoby komuny.... jakby amerykanie i anglicy nie przedarli sie do berlina, to komuna by była aż do paryża...
c
coyot
Panie moderatorze, przenieś pan ten temat do -wiadomo gdzie-bo po co zaczynac pyskówkę ?
A właśnie się zaczyna...
j
jerzy z bagdadu
O przepraszam kolego fakty ale ja Ślązaków szczegolnie tych z opolskiego zawsze miałem za Niemców i myślę że reszta Polski mysli podobnie. Polaków próbowały z was zrobić władze PRL. Dla zwykłych Polaków zawsze byliście Niemcami. Gdyby władze Polski nie były komunistyczne tylko demokratyczne wybierane przez naród to myślę że nie musielibyście latami czekac na zgode na wyjazd do Niemiec tylko każdy tak jak teraz miałby paszport w domu i mógłby wyjechac kiedy tylko chce. wiem że wielu Ślązaków latami czekało na zgode na wyjazd do Niemiec ale czy to moja wina czy systemu komunistycznego który został nam narzucony przez Niemców i Rosjan. Dlatego piszę Niemców ponieważ gdyby nie Niemcy to nie wybuchałaby wojna i w Polsce nie byłoby komuny, Śląsk Oplski byłby dzisiaj niemiecki a miliony Polaków z Kresów nie musiałoby się tułać po Ziemiach Odzyskanych. Mieszkaliby sobie nadal we Lwowie, Łucku, Grodnie, Tarnopolu i nawet nie wiedzieliby że istnieje jakieś Opole. Pretensje więc kieruje do swoich dziadków za to że poparli Hitlera i jego Drang nach Osten.
Q
Q
Silo - chyba troszkę nie na temat... ja wiem jak Polacy traktuja MN, ja pytam kim czuja się Ślązacy... i jak traktują ich Niemcy, ponieważ ja tam nie jeżdze i tylko wiem ze słyszenia, że nie bardzo lubią i szanują Ślązaków... piszesz: "chcemy sami zadbac o naszą kulture, tradycję" ale Waszą tzn. Niemiecką? bo jeżeli Śląską to dlaczego nie chcecie tablic z nazwami Śląskimi??? piszesz: "własnei poto sa nam potrzebne te tablice, żeby cała Polska widziała że jesteśmy inni" - akurat to Polacy o Was i bez tablic wiedzą.... tyle, że jeżeli ktos nie ma o Was pojęcia, to Niemieckimi tablicami nie skojarzy, że chcecie zadbać o kulturę Sląska tylko oczywistym jest, że o Niemiecką.... bo chyba nie o UK? Powiem Ci, że gdybym był Ślązakiem, nigdy bym takiej tablicy nie chciał wiedząc o tym jak Niemcy Was traktują... Polacy nie traktują Was najlepiej i macie o to pretensje, Niemcy traktują Was też jak nie niemców a pchacie się im w D...ę nie prawda? to mnie dziwi.....

Uważam, że to jest tylko powód do tego żeby strony na wzajem się atakowały. Piszecie tu o historii, kto kogo wypędzał, kto ma racje, kto lepszy kto gorszy... zastanówcie się przed każdą kłótnią po co to wszystko....

Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłem
F
Fakty
W dniu 15.09.2008 o 14:40, obiektywny napisał:

Rzeczywiście Star to bardzo ciekawe co piszesz ale ja nadal nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie.Odpowiedz jest prosta Slaska byl jest i bedzie polski. W czym wiec problemy.

Przeciez Slazacy musza wysluchiwac Schwaby, itd...

No to jak to jest z coniektorymi. Na swoich takie wyzwiska.
F
Fakty
Polacy zawsze swieci.

Gdyby to bylo kilka a moze kilkadziesiat lat do tylu to napisaliby ze to Niemcy dla prowokacji.

Uwazam i to bez obrazania ze gdyby nie przybysze Slask bylby jeszcze 100 razy piekniejszy.

Zniszczyli nasze dobra kultury i dalej ciagle musza cos niszczyc.

Za moich mlodych czasow na dyskoteki do naszych miejscowosci nikt z obcych nie przyjezdzal.

Dopiero gdy sie to wszystko troche wymieszalo.

Od tego czasu obserwujemy: Znisczone znaki, ogrodzenia itd...

Po prostu co niektorzy nie potrafia sie zachowac.

Na tym Schildzie nie zostala polska nazwa zamolowana tylko niemiecka.

To wlasnie o wszystkim swiadczy.

Co przybysze zrobili dla naszych terenow dobrego.

Wybudowali Chabry, ZWM, Zaodrze a pchaja sie na poniemieckie wille na pasiece.

Centrum jest piekne. Nasze wioski sa piekne.

Co pokazali przybysze oprocz znisczczen.

Dobrym porownaniem bylaby np. Hala widowiskowa.

Porownajcie Okraglak z hala 100lecia we Wroclawiu.

Moze nie znam dobrych przykladow. Prosze o pouczenie.

O niszczeniu naszego terenu przykladow dosyc.

Piszecie (co niektorzy Slask zawsze Polski).

To czemu niszczycie swoja kulture.

NP. nasze zamki. i nas Slazakow przeciez my swoi.

Piszecie ze my pol Niemcy a niektorzy ze my Polacy.
To dlaczego tak sie nas czepiacie.

OK. Jestesmy Polakami wiec o co chodzi.

Kochamy jednak kulture niemiecka.
Dodaj ogłoszenie