Rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. Miasto może zaoszczędzić na inwestycji [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Rewitalizacja kamionki Piast w Opolu - wizualizacja pierwotnej koncepcji, z dwoma boiskami do siatkówki
Rewitalizacja kamionki Piast w Opolu - wizualizacja pierwotnej koncepcji, z dwoma boiskami do siatkówki UM Opole
Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na rewitalizację kamionki Piast w Opolu. Wszystkie oferty są niższe od założeń ratusza.

Na rewitalizację kamionki Piast w budżecie Opola przewidziano 12,3 mln zł. Tymczasem najtańsza z trzech zgłoszonych ofert – od firmy Best-Obepel z Opola – opiewa na 7,7 mln zł.

Tańsze od założeń są też propozycje firm Wasbud z Grodkowa (ponad 10,1 mln zł) oraz Polbau z Opola (blisko 10,4 mln zł).

Obecnie ratusz prześwietla oferty pod względem formalnym. Jako, że wszyscy oferenci zadeklarowali wykonanie inwestycji do końca kwietnia 2021 roku i dają pięć lat gwarancji na swoje prace, decydować będzie cena.

Rozstrzygnięcie przetargu nie będzie jednak oznaczać, że prace od razu wystartują. Zwycięska firma najpierw będzie musiała wykonać kompleksowy projekt, bazując na koncepcji. Dopiero potem nad wyrobiskiem pojawią się robotnicy.

Przebudowa dróg na terenie Parku Przemysłowego Metalchem w Opolu idzie pełną parą. W realizacji jest m.in. nowy wiadukt nad torami. Więcej na kolejnych slajdach.

Park Przemysłowy Metalchem w Opolu. Budowa nowego wiaduktu n...

Głównym punktem rewitalizacji kamionki Piast w Opolu jest uporządkowanie terenu w południowo-zachodniej części zbiornika. Pozostałości po hali cementowni – z wyjątkiem pewnych elementów - mają być rozebrane, a w jej miejsce powstanie parking na około 50 pojazdów.

Okolica ma być uprzątnięta. Znikną sterty śmieci oraz gruzu. Usunięta ma być też roślinność w złym stanie i stwarzająca zagrożenie.

Na terenie blisko pozostałości hali powstać mają place zabaw, plenerowa siłownia, dwa place piknikowe, wygrodzony wybieg dla psów, a także boisko do gry w piłkę nożną o wymiarach 30 na 62 m kw., ze sztucznym oświetleniem oraz siatkami uniemożliwiającymi wypadnięcie piłki poza obręb placu gry. Pierwotna koncepcja zakładała dwa boiska do siatkówki, ale miasto postawiło jednak na obiekt piłkarski.

Plan rewitalizacji przewiduje też utworzenie stanicy dla płetwonurków, utworzenie punktów i tarasów widokowych wokół kamionki, a także wykonanie oświetlonych i utwardzonych ciągów spacerowych i rowerowych.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
STE

Cementownia Odra długo nie pociągnie i nie chodzi o nacjonalizacje ale o UE, ceny za CO2 rosną a przecież cementownia emituje ten gaz nie tylko poprzez spalanie paliw ale i wypał klinkieru (redukcja węglanu do tlenku wapnia) - tylko duże cementownie jak Górażdże mają szanse. Małe idą do zamknięcia ze względów ekonomicznych.

G
Gość
20 lutego, 6:53, Gość:

Zamknąć cementownię ODRA i rewitalizować - będzie piękny zbiornik z czystą wodą do kąpieli

już nie długo bo komuna przecież rozkwita i oczekiwania są. Się znacjonalizuje, boi taksię składa, że obecnie ni nie można bo cementownia prywatna. Się planowo i odgornie zamknie i będzie tak, jak suweren chce, a nie jakieś tam prawa, pakty i uzgodnienia. Co nie?!

G
Gość

Teraz artykuł o tańszych ofertach i teoretycznych oszczędnościach a na koniec roku artykuł o ile droższa okazała się ta inwestycja od zaplanowanych 12 milionów a ustalonych z oferentem 7 czy 8 milionach.

G
Gość

Zamknąć cementownię ODRA i rewitalizować - będzie piękny zbiornik z czystą wodą do kąpieli

G
Gość

Serio "o wymiarach 30 na 62 m kw."?!?!?! Zanim się zabierzesz do pisania, to idź do szkoły, pismaku. Choćby podstawowej, bo już jej ukończenie powoduje, że nie robi się takich żenujących byków. No chyba, że na lekcjach polskiego się śpi.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie