Na rewitalizację kamionki Piast w budżecie Opola przewidziano 12,3 mln zł. Tymczasem najtańsza z trzech zgłoszonych ofert – od firmy Best-Obepel z Opola – opiewa na 7,7 mln zł.
Tańsze od założeń są też propozycje firm Wasbud z Grodkowa (ponad 10,1 mln zł) oraz Polbau z Opola (blisko 10,4 mln zł).
Obecnie ratusz prześwietla oferty pod względem formalnym. Jako, że wszyscy oferenci zadeklarowali wykonanie inwestycji do końca kwietnia 2021 roku i dają pięć lat gwarancji na swoje prace, decydować będzie cena.
Rozstrzygnięcie przetargu nie będzie jednak oznaczać, że prace od razu wystartują. Zwycięska firma najpierw będzie musiała wykonać kompleksowy projekt, bazując na koncepcji. Dopiero potem nad wyrobiskiem pojawią się robotnicy.
Głównym punktem rewitalizacji kamionki Piast w Opolu jest uporządkowanie terenu w południowo-zachodniej części zbiornika. Pozostałości po hali cementowni – z wyjątkiem pewnych elementów - mają być rozebrane, a w jej miejsce powstanie parking na około 50 pojazdów.
Okolica ma być uprzątnięta. Znikną sterty śmieci oraz gruzu. Usunięta ma być też roślinność w złym stanie i stwarzająca zagrożenie.
Na terenie blisko pozostałości hali powstać mają place zabaw, plenerowa siłownia, dwa place piknikowe, wygrodzony wybieg dla psów, a także boisko do gry w piłkę nożną o wymiarach 30 na 62 m kw., ze sztucznym oświetleniem oraz siatkami uniemożliwiającymi wypadnięcie piłki poza obręb placu gry. Pierwotna koncepcja zakładała dwa boiska do siatkówki, ale miasto postawiło jednak na obiekt piłkarski.
Plan rewitalizacji przewiduje też utworzenie stanicy dla płetwonurków, utworzenie punktów i tarasów widokowych wokół kamionki, a także wykonanie oświetlonych i utwardzonych ciągów spacerowych i rowerowych.