Prace rozbiórkowe na dworcu PKS w Opolu trwają od połowy stycznia. Mają związek z realizacją w jego miejscu parkingu wielopoziomowego na ponad 300 samochodów. W minionym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka budynku dworcowego.
Po usunięciu boazerii z jednej ze ścian poczekalni robotnikom z firmy Warbud - wykonawcy centrum przesiadkowego Opole Główne - ukazało się malowidło, na którym widać dwie grupy postaci. Jedna stoi przy dorożce, druga przy autobusie.
W tej sytuacji miasto poleciło wstrzymać prace w poczekalni oraz zwróciło się do instytucji kultury o opinię na temat odkrycia.
Ratusz ma już ekspertyzę z Muzeum Śląska Opolskiego, przygotowaną przez dr Joannę Filipczyk, kierowniczkę działu sztuki muzeum.
Potwierdza ona, iż autorem malowidła jest Władysław Początek. Wskazuje, że praca powstała na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, a jej wymiary to 1,3 metra wysokości oraz 5,2 metra szerokości - opisuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta.
Wkrótce dzieło ma też być ocenione przez pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
- Chodzi tutaj przede wszystkim o opinię na temat tego, co należy zrobić, aby zachować tę pracę. Specjaliści z zakresu ochrony zabytków wstępnie podpowiadają różne rozwiązania: wykonanie transferu, czyli zachowanie ściany, jak i stworzenie kopii malowidła - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak.
Centrum przesiadkowe Opole Główne. Schron odkryty pod płytą ...
Ratusz sygnalizuje, że pod uwagę brane jest wkomponowanie malowidła w budynek centrum przesiadkowego powstającego w miejscu dworca PKS, ale możliwe jest też, iż będzie ono ulokowane w innym punkcie miasta.
Ostateczna decyzja w sprawie przyszłości malowidła Władysława Początka ma zapaść w przyszłym tygodniu. Plan zakładał, że do tego czasu budynek dworca PKS będzie rozebrany.
- Prace są tam nadal wstrzymane. Mając jednak na uwadze, że realizacja inwestycji przewidziana jest do jesieni 2022 roku, nie powinno to mieć poważniejszego wpływu na harmonogram całości – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak.
Budowa centrum przesiadkowego Opole Główne kosztuje około 64 mln zł.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?