Rozegrano finał IV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Mniejszości

Archiwum prywatne
Weronika Ziegler, zdobywczyni pierwszego miejsca, przyjmuje gratulacje od posła MN Ryszarda Galli.
Weronika Ziegler, zdobywczyni pierwszego miejsca, przyjmuje gratulacje od posła MN Ryszarda Galli. Archiwum prywatne
Wystartowały 34 osoby z 17 szkół. Wygrała Wiktoria Ziegler z PG w Leśnicy.

Laureatami konkursu zorganizowanego przez posła mniejszości niemieckiej na Sejm RP Ryszarda Gallę, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zostali:

Zdobywczyni 1. miejsca Wiktoria Ziegler z Publicznego Gimnazjum w Leśnicy, Sandra Przywara z PG w Dobrodzieniu oraz Monika Kulesa z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Gorzowie Śląskim (ex aequo zajęły 2. miejsce).

Pozycją 3. podzieliły się: Dominika Biernacka z Publicznego Dwujęzycznego Gimnazjum w Solarni oraz Natalia Ficoń z PG w Cisku. Wyróżnienia otrzymały: Paulina Mikołasz z PG w Leśnicy, Weronika Wiktor z PG w Zdzieszowicach oraz Anna Pryszcz z PG w Zębowicach.

Uczestnicy piątkowego finału musieli się wykazać naprawdę solidną wiedzą na temat historii i dnia dzisiejszego mniejszości niemieckiej w Polsce.

Pytano ich m.in.: jakie instytucje organizują cykliczne spotkania pt. “Rozmowy o Niemczech" (Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Konrada Adenauera), w którym roku członkowie mniejszości niemieckiej posiadający niemieckiego obywatelstwo w Polsce otrzymali prawo udziału w wyborach do Bundestagu (2013), w jakim mieście znajdowała się fabryka tekstyliów Karl Fränkla i Maxa Pinkusa (Prudnik), jak nazywa się Niemka pochodząca z Rumunii goszcząca w roku 2013 we Wrocławiu, która otrzymała nagrodę Nobla (Herta Mueller) czy jak nazywał się wybitny działacz mniejszości polskiej przed II wojną światową piastujący także funkcję posła i senatora w czasach PRL i w III RP, a jego grób znajduje się w Opolu (Edmund Jan Osmańczyk).

- Eliminacje szkolne przeprowadzono w 21 gimnazjach - mówi Damian Hutsch, asystent posła Ryszarda Galli - w finale wystąpiło po dwóch przedstawicieli 17 szkół.

- Po raz pierwszy konkurs został przeprowadzony dwujęzycznie - po niemiecku i po polsku - dodaje. - Po to, by promować dwujęzyczność, ale też dać wszystkim, także uczniom słabiej znającym język niemiecki, okazję do poznania mniejszości i wykazania się tą wiedzą. Propagowanie mniejszości niemieckiej jest jednym z ważnych celów konkursu. W zgodnej opinii jury poziom finału był bardzo wysoki.

Pięcioro najlepszych uczestników otrzymało w nagrodę książki i upominki rzeczowe oraz okolicznościowy pakiecik przygotowany przez Fundację Rozwoju Śląska. Pojadą oni także - jeszcze w grudniu - na wycieczkę do Goerlitz. Takie wyjazdy są już konkursową tradycją. W minionych latach laureaci odwiedzali m. in. Warszawę, Bautzen i Drezno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska